Brytyjczycy przeszczepili narządy od dawców z HIV

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Brytyjczycy przeszczepili narządy od dawców z HIV

Post autor: admin. med. »

W Wielkiej Brytanii osobom z HIV po raz pierwszy przeszczepiono kilka narządów pobranych od zmarłych dawców zakażonych tym wirusem – informuje „BBC News”.

Pierwszą transplantację, w której wykorzystano nerki dawców z HIV, wykonano w 2015 r. w Guy's and St Thomas' Hospital w Londynie. Tym razem wykorzystano kilka narządów, dwie nerki oraz dwie wątroby od dwóch dawców. Zarówno dawcy, jak i biorcy byli zainfekowani tym patogenem.

Osobom, które nie są zakażone HIV, nie przeszczepia się narządów od dawców z tym drobnoustrojem.

Dyrektor transplantologii w NHS Blood and Transplant prof. John Forsythe twierdzi, że wykorzystanie organów od osób zakażonych HIV skróci kolejkę oczekujących na przeszczep. Dotychczas ludzie żyjący z HIV otrzymywali narządy od osób wolnych od tego zarazka.

W lutym 2016 r. również transplantolodzy z Johns Hopkins University w Baltimore przeprowadzili pierwsze w USA przeszczepienie wątroby i nerki między dawcą i dwoma biorcami narządów zakażonymi HIV. Dawcą obydwu narządów była kobieta z HIV, która przed śmiercią zgodziła się na ich wykorzystanie u osób zakażonych tym patogenem.

Przeszczepienia narządów między dawcą i biorcą z HIV od 2010 r. są wykonywane w Republice Południowej Afryki. Z przeprowadzonych tam obserwacji wynika, że jak dotąd długość przeżycia osób z HIV po przeszczepieniu narządu pobranego od zmarłej osoby również zakażonej tym patogenem jest taka sama jak w przypadku pozostałych chorych.

W tego rodzaju transplantacjach nie wystarczy odpowiednio dopasować biorców i dawców pod względem zgodności tkankowej. Trzeba również dobrać dawcę narządów, który nie jest zakażony HIV opornym na leki. Przeniesienie takiego podtypu tego patogenu mogłoby pogorszyć stan zdrowia biorcy i utrudnić leczenie.

Nefrolog dr Rachel Hilton z Guy's and St Thomas' Hospital twierdzi, że trzeba ocenić ryzyko, jakie wiąże się z przeszczepieniem narządu od dawcy z HIV. Chodzi o to, żeby korzyści takiej transplantacji przewyższały u biorcy związane z nią ryzyko.

źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post