Skala Apgar - punktacja noworodka

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Skala Apgar - punktacja noworodka

Post autor: admin. med. »

Skala Apgar służy do oceny stanu zdrowia dziecka zaraz po porodzie. Położna lub lekarz neonatolog oceniają stan noworodka kierując się pięcioma parametrami. Na tej podstawie przyznają dziecku punkty - maksymalnie 10.

Skala Apgar pozwala dokonać oceny dziecka już po pierwszej minucie życia. Lekarz lub położna bierze pod uwagę pięć parametrów: czynność oddechową, czynność serca (liczba uderzeń na minutę), zabarwienie skóry, napięcie mięśni oraz reakcję na bodźce. W każdej kategorii dziecko otrzymuje od 0 do 2 punktów, więc maksymalna liczba punktów to 10.
Skala Apgar - ile dziecko może dostać punktów?

8–10 punktów, dziecko uznawane jest za zdrowe i dobrze przystosowane do życia;
5 lub mniej punktów oznacza, że malec potrzebuje szybkiej pomocy medycznej.

Skala Apgar - kiedy się wykonuje badanie?

Ocenę w skali Apgar powtarza się po trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia. Optymalnie powinno się to odbywać bez zabierania noworodka z piersi mamy, ale w praktyce ten pierwszy kontakt często trwa zaledwie 2–3 minuty. Potem malec zostaje osuszony (nie powinien być jeszcze myty) i umieszczony w tzw. kąciku cieplnym. Tam pielęgniarka zakłada mu na rączkę opaskę z danymi matki i dokonuje pomiarów ciała (masa, długość całkowita, długość ciemieniowo-siedzeniowo-piętowa, obwód głowy, klatki piersiowej i brzucha). Następnie dziecko ogląda lekarz neonatolog, aby wykluczyć poważne wady wrodzone oraz sprawdzić drożność przełyku i odbytu (to ważne badanie przed rozpoczęciem karmienia), a także obecność tętna na tętnicach udowych. Zwykle to pierwsze badanie jest krótkie i pobieżne (dokładniejsze odbywa się później). Po nim malec zostaje przekazany rodzicom i zwykle już do końca pobytu w szpitalu będzie przebywał z mamą (w specjalnym, wysokim łóżeczku na kółkach). Pod warunkiem, że urodził się zdrowy, w dobrej formie i nie jest wcześniakiem.

Skala Apgar służy do oceny stanu zdrowia noworodka po porodzie. Oceny dokonuje się w pierwszej, trzeciej, piątej i dziesiątej minucie życia dziecka. Oceniane jest zabarwienie skóry, napięcie mięśniowe, częstość tętna i oddechów oraz obecność i jakość odruchów noworodkowych. Za każdy z tych parametrów dziecko może dostać dwa punkty, a więc maksymalna ich liczba to dziesięć punktów w skali Apgar.

Po raz pierwszy stan zdrowia noworodka w skali Apgar ocenia się w pierwszej minucie po urodzeniu, gdy dziecko leży na brzuchu matki. Nazwa skali pochodzi od nazwiska Virginii Apgar, pediatry.
Co ocenia skala Apgar?

Skala Apgar ocenia zdrowie dziecka w pięciu obszarach:

oddychanie,
czynności serca,
zabarwienie skóry,
napięcie mięśni,
odruchy.

Za każdy obszar dziecko może otrzymać 0, 1 lub 2 punkty. Dziesięć punktów to wynik doskonały - większość zupełnie zdrowych noworodków dostaje od 7 do 9 punktów. Dzieci, które otrzymują od 4 do 6 punktów w skali Apgar, wymagają pomocy. Gdy dziecko dostaje od zera do trzech punktów, to jego stan jest ciężki i konieczne jest wspomaganie jego oddychania i pracy serca. Stan dziecka poprawia się często z minuty na minutę, ważna jest więc nie tyle liczba zdobytych punktów, ale tempo zmian.
Za co przyznawane są noworodkowi punkty Apgar?

za oddychanie
za prawidłowe oddychanie noworodek dostaje 2 punkty w skali Apgar; gdy dziecko oddycha słabo i nieregularnie otrzymuje 1 punkt. W takiej sytuacji dziecku podaje się tlen do chwili wyrównania oddechu. Gdy noworodek ma trudności ze złapaniem pierwszego oddechu, sinieje - lekarze natychmiast rozpoczynają sztuczne oddychanie, by zapobiec niedotlenieniu mózgu. Dziecko nie otrzymuje wtedy punktów.

za serce
jeżeli tętno noworodka przekracza 100 na minutę, dziecko otrzymuje 2 punkty w skali Apgar, jeśli jest poniżej 100 - tylko 1 punkt; gdy dziecko rodzi się bez wyczuwalnego tętna, trzeba prowadzić masaż serca i sztuczne oddychanie, a punkty przyznaje się dopiero w chwili podjęcia przez serce pracy.

za skórę
jeśli ciało dziecka jest różowe, noworodek otrzymuje 2 punkty; 1 punkt, jeżeli nóżki lub ręce są sine, brak punktów, jeżeli sine jest całe ciało.

za napięcie mięśni
dwa punkty otrzymuje dziecko za prawidłowo napięte mięśnie (kończyny stawiają niewielki opór przy próbie prostowania mięśnie) i prawidłowe ruchy kończyn, bo to oznacza, że w chwili badania centralny układ nerwowy, który zawiaduje napięciem mięśni, działa prawidłowo; jeśli natomiast napięcie jest bardzo niskie, a mięśnie są wiotkie - noworodek nie otrzymuje punktów.

za odruchy
jeśli noworodek kicha i kaszle po wprowadzeniu cewnika do nosa, to oznacza, że ma w pełni prawidłowe odruchy obronne i dostaje dwa punkty w skali Apgar; jeśli dziecko na cewnik odpowiada jedynie grymasem - otrzymuje jeden punkt; jeśli na cewnik w ogóle nie reaguje - nie otrzymuje żadnego punktu.
źródło: dlarodzinki.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post