Ból głowy? jak pokonać naturalną metodą

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Ból głowy? jak pokonać naturalną metodą

Post autor: admin. med. »

Pokonać ból głowy? Naturalnie!
Zazwyczaj dopada nas w najmniej oczekiwanym momencie. Chociaż najczęściej nie zwiastuje poważnych problemów zdrowotnych, ból głowy potrafi solidnie dokuczyć. Sięgnięcie po tabletkę przeciwbólową jest chyba najczęstszą reakcją na tę dolegliwość. To skuteczne rozwiązanie, ale równie dobrze z bólem można się rozprawić inaczej. Krótki odpoczynek, spacer, wykorzystanie mocy ziół, a nawet samodzielny masaż skroni: to wszystko może pomóc. Na pewno warto spróbować. Z pewnością te sposoby nie zadziałają zawsze. Bywa, że z uporczywym, nawracającym bólem można się pożegnać dopiero z pomocą lekarza, po ustaleniu pierwotnej przyczyny dolegliwości. Jest ich naprawdę wiele i niejednokrotnie wymagają konsekwentnej, długotrwałej terapii (np. migrena, nadciśnienie, choroba zatok, problem z kręgosłupem). Jeśli jednak głowa boli cię tylko od czasu do czasu i raczej umiarkowanie, nie ma sensu wyciągać od razu najcięższej broni przeciw słabemu przeciwnikowi.
1. Zacznij od najprostszych sposobów
Jeśli nie zjadłeś śniadania, siedzisz w zadymionym pomieszczeniu, masz za sobą nieprzespaną noc, a w dodatku jesteś ofiarą uporczywego hałasu, nic dziwnego, że głowa zaczyna ćmić. Nie pozwól bólowi się rozhulać, bo wtedy zdarza się, że i tabletki okazują się za słabe. Najlepiej wyjdź na świeże powietrze, przekąś coś, spróbuj się wyciszyć. Zazwyczaj to naprawdę wystarcza. Niektórym pomagają też proste techniki relaksacyjne, choćby marszczenie nosa, zaciskanie i szybkie otwieranie powiek, szybkie ruchy brwiami. Taka gimnastyka podobno poprawia mikrokrążenie i pozwala pokonać łagodne dolegliwości bólowe. Jej niewątpliwą zaletą jest fakt, że można ją wypróbować wszędzie. Także tam, gdzie nie zdobędziesz tabletki.

2. Po prostu odpręż się
Wiadomo, że sen jest doskonałym lekarstwem nie tylko przy łagodnym bólu głowy, ale czasem pozwala nawet opanować atak migreny. Ciche, zaciemnione pomieszczenie w połączeniu z odpoczynkiem naprawdę działa. Trudno jednak sobie na to pozwolić, gdy przed tobą spiętrzenie zadań i obowiązków. Weź głęboki oddech i pamiętaj, że planu i tak nie wykonasz, jeśli ból się nasili, a stres związany z obawą przed zawaleniem wszystkich pilnych spraw, może spotęgować dolegliwości. Oczywiście, czasem naprawdę nie ma warunków, by się położyć w ciszy. Podobne efekty zapewni jednak relaksująca kąpiel, albo przynajmniej szybki prysznic. Nie masz czasu na spacer? Posiedź przynajmniej przy otwartym oknie i spróbuj patrzeć w dal nie myśląc o niczym, albo wręcz przeciwnie uciekając myślami do rzeczy bardzo przyjemnych. Choćby urlopu, którego nie miałeś od tak dawna.

Czy wiesz, że doskonałym środkiem przeciwbólowym jest seks? Podczas pieszczot uwalniana jest oksytocyna, aktywizująca do pracy endorfiny, a te łagodzą ból wszelkiego rodzaju. Zatem, jeśli ból nie jest zbyt dokuczliwy, warto się przełamać i spróbować pokonać go we dwoje. Pamiętając, ze zdrowy, zalecany seks to ten oparty za zaufaniu i wierności. Przypadkowy rzadko bywa w pełni odprężający, a poza tym niesie za sobą ryzyko związane z chorobami roznoszonymi drogą płciową. Groźniejszymi od bólu głowy...

3. Zaufaj ziołom
Olejki eteryczne, ziołowe herbatki, kąpiel w ziołach: to od pokoleń wierni pomocnicy człowieka w walce z bólem głowy. Melisa uchodzi za dobrego sojusznika, gdy chcesz uporać się z bólem napięciowym. Pomaga się odprężyć, uspokoić, wreszcie spokojnie zasnąć. Mentol, którego źródłem jest mięta, działa znieczulająco. Można zatem nacierać czoło olejkiem miętowym, ale wypić herbatkę.

Wśród naparów sporym uznaniem cieszy się przygotowywany z bratka i pierwiosnka. Wystarczy wziąć po łyżeczce tych ziół (suszonych), zlać szklanką wrzątku i odstawić na kwadrans. Najlepiej pić dwa razy dziennie, by ból nie powrócił. Dostępne w aptece preparaty z korą wierzby białej ponoć są równie dobre, jak popularna aspiryna. Kora zawiera bowiem glikozydy salicylowe, które są bazą dla zawartego w leku kwasu salicylowego.

Nawet czosnek może pomóc. Pod warunkiem, że źródłem bólu są problemy z zatokami.

4. Pomyśl o masażu
Dotyk, nie tylko ten o zabarwieniu erotycznym, leczy. Na pewno niejednokrotnie przekonałeś się, że nie potrzeba profesjonalnego masażu, by złagodzić ból głowy. Czasem wystarczy po prostu pocierać skronie, żeby poczuć się lepiej. Jeśli sądzisz, że źródłem dolegliwości jest stres, albo zmęczenie, poproś partnera, by wymasował ci kark i plecy. Niekoniecznie musicie koncentrować się na głowie, by pokonać jej ból.

Wierzysz w moc akupresury? Nie musisz, a spróbować i tak warto. Nie trzeba zaraz zgłębiać wiedzy o meridianach i technikach tej niekonwencjonalnej metody, by sobie ulżyć. Przy bólu głowy zaleca się uciskanie punktu łączenia nosa z czołem, następnie masowanie kciukiem i palcem wskazującym przestrzeni między tymi palcami w drugiej ręce, potem naciskanie wgłębienia w karku, a następnie masowanie przestrzeni między dużym palcem, a palcem drugim stopy. A jeśli podziała, w wolnej chwili rozważ wizytę u profesjonalisty. Może nie zdziała cudów, ale na pewno pomoże się odprężyć.

5. Zimniej? Lepiej!
Zimny okład na czoło pomaga na wiele rodzajów bólu głowy. Działa nie tylko, gdy dokucza ona z powodu przeziębienia czy choroby zatok, ale i przy migrenie. Efekt jest jednak najpełniejszy, gdy równocześnie stopy włożysz do ciepłej wody.

6. Jeśli się nie boisz...
Wśród metod niekonwencjonalnych, pomagających pokonać ból głowy, cenioną jest i akupunktura. Warto jednak ją rozważyć dopiero wtedy, gdy ból często wraca i inne sposoby zawodzą. Chociaż odpowiednio przeprowadzony zabieg nie boli, sama świadomość udziału igieł u wielu osób wywołuje dyskomfort. Jednocześnie nie można jej odmówić skuteczności. Badania brytyjskie sprzed dwóch lat, przeprowadzone przez naukowców związanych z Cochrane Collaboration (niezależna, międzynarodowa organizacja propagująca medycynę opartą na faktach), wykazały, że ból głowy rzeczywiście można pokonać akupunkturą. Nawet wtedy, gdy zabieg nie jest do końca przeprowadzony, jak należy. Pomaga bowiem nie tylko aktywizowanie konkretnych miejsc, ale sam fakt nakłuwania. Możliwe, że w dużym stopniu to efekt placebo. Nie przeszkadza to jednak tym, którym ból głowy skutecznie obrzydza życie...
źródło:zdrowie.gazeta.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post