Sapka niemowlęca

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Sapka niemowlęca

Post autor: admin. med. »

Gdy niemowlę ciężko oddycha i ma zatkany nosek, być może cierpi na częstą u małych dzieci sapkę niemowlęcą. Choć nazwa tego schorzenia nie brzmi groźnie, swoje podejrzenia zawsze warto skonsultować z pediatrą, gdyż sapka może sygnalizować alergię pokarmową lub inne problemy.

Co to jest sapka niemowlęca?
Sapka to nic innego, jak utrudnione oddychanie spowodowane obrzękiem błony śluzowej nosa. Nosek zapchany zostaje katarem, śluzem, łzami, drobinami kurzu i resztkami ulanego pokarmu, przez co może stać się całkowicie niedrożny. W takiej sytuacji dziecko stara się oddychać przez usta, jednak podczas karmienia (czy to piersią, czy butelką) zaczyna się dusić. To właśnie płacz podczas karmienia, wypluwanie piersi czy smoczka, kłopoty ze snem oraz ciężki oddech (często przypominający furczenie, świszczenie, leciutkie chrapanie) u maluszka pozwalają rodzicom podejrzewać, że dziecko cierpi na sapkę niemowlęcą.

Jak ulżyć maluchowi?
Aby ulżyć maluszkowi dotkniętemu sapką, należy oczyszczać nosek dziecka 2-3 razy dziennie (po kąpieli obowiązkowo) oraz zadbać o wilgotność powietrza w mieszkaniu, szczególnie zimą, przy centralnym ogrzewaniu. Najlepiej uruchomić nawilżacz powietrza, ale sprawdzą się też wilgotne (starannie wypłukane, bez detergentów) ręczniki rozwieszone na kaloryferach lub garnek z gorącą wodą ustawiony na parapecie (w bezpiecznym miejscu). Temperatura w pokoju dziecka nie powinna przekraczać 20 stopni C. Pomieszczenie powinno też być często wietrzone. Aby odblokować zatkany nosek, najlepiej użyć aspiratora Frida lub Katarek - specjalnych rurek do odsysania wydzieliny (dostępne w aptekach i w Internecie). Znacznie mniej skuteczna jest gruszka do nosa. Jeśli już decydujecie się na jakąś, najlepiej wybrać taką z tzw. balonikową końcówką. Nosek można też zakraplać solą fizjologiczną lub morską (np. Disnemar w mgiełce).

Kiedy do pediatry?
Jeśli sapka utrzymuje się dłużej, niż kilka dni, koniecznie trzeba udać się z wizytą do pediatry. Zdarza się, że sapka jest jednym z pierwszych symptomów alergii pokarmowej (np. na białko mleka) lub infekcji górnych dróg oddechowych. W nielicznych przypadkach jest też objawem wrodzonej kiły. Przedłużająca się sapka jest również niebezpieczna z powodu zablokowania nosa - naturalnej bariery dla bakterii, wirusów i zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu.

Kogo dotyka sapka niemowlęca?
Sapka niemowlęca, jak wskazuje jej nazwa, dotyka wyłącznie niemowląt, w tym także noworodków. Najbardziej dokuczliwa jest w przypadku najmłodszych maluszków. Gdy dziecko zaczyna siadać i spędzać jakąś część doby w pozycji pionowej, sapka na ogół przestaje zagrażać.
źródło: benc.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post