Zwolnienie lekarskie dla rodzica przy szczepieniu dziecka?

Porady ZUS, Prawo Medyczne, Ubezpieczenia. Informacje dla seniorów
admin. med.

Zwolnienie lekarskie dla rodzica przy szczepieniu dziecka?

Post autor: admin. med. »

Czy rodzicowi towarzyszącemu dziecku podczas wizyty związanej np. ze szczepieniem lub immunoterapią przysługuje ZUS ZLA?
Czy rodzicowi przysługuje ZUS ZLA na opiekę nad chorym dzieckiem w następujących sytuacjach:
1. wizyta diagnostyczna w poradni, np. alergologicznej; dziecko obecnie bez ostrych objawów; niekiedy wizyty trzeba powtarzać kilkakrotnie, np. przy testach płatkowych: w pierwszym dniu nakłada się alergen, pierwszy odczyt następuje po 48, a drugi po 72 godzinach.
2. wizyta na podanie szczepionki odczulającej – w pierwszych tygodniach podaje się je co tydzień, później co 4–6 tygodni.
Odpowiedziała

Tamara Zimna
mgr prawa i administracji, doktorantka na Wydziale Prawa i Administracji, Katedra Prawa Cywilnego i Prywatnego Międzynarodowego, Uniwersytet Śląski w Katowicach

Wydanie rodzicowi orzeczenia lekarskiego o czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez niego opieki nad chorym dzieckiem jest możliwe, jeśli dziecko wymaga stałej i osobistej opieki rodzica z powodu leczenia stwierdzonej przez lekarza choroby i z tego powodu nie może korzystać ze zbiorowych form opieki, np. uczęszczać do żłobka, przedszkola czy szkoły. Tego stanu faktycznego nie należy utożsamiać z opieką nad zdrowym dzieckiem i obecnością rodzica na wizytach diagnostycznych i kontrolnych w poradni, podczas których jedynie towarzyszy on dziecku podczas badań i zabiegów (np. szczepienia). W takich przypadkach przewidziano inną formę zasiłku opiekuńczego – z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad zdrowym dzieckiem w wieku do lat 8 (lecz tylko w przypadku zamknięcia placówki opiekuńczej, porodu lub choroby małżonka stale opiekującego się dzieckiem lub jego pobytu w szpitalu, a także w przypadku choroby niani lub dziennego opiekuna). ZUS ZLA z powodu opieki nad chorym dzieckiem w wieku do lat 14 nie wydaje się w celu zapewnienia opieki nad dzieckiem zdrowym.1

Decydujący jest więc stan zdrowia podopiecznego pacjenta stwierdzony przez lekarza podczas wizyty (rodzaj wizyty nie jest więc przesądzający), a nie problemy organizacyjne rodzica z zapewnieniem opieki nad dzieckiem w celu stawienia się na badanie. Stwierdzenie czasowej niezdolności do pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania przez ubezpieczonego opieki nad chorym członkiem rodziny zawsze się wiąże z postępowaniem diagnostyczno-leczniczym prowadzonym przez lekarza wobec chorego podopiecznego.2 Orzeczenie wystawia się wyłącznie po przeprowadzeniu bezpośredniego badania stanu zdrowia chorego członka rodziny, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności istotne dla oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu.3

Przypisy:
1. Rzetecka-Gil A.: Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Komentarz. Warszawa 2009: 127–138; a także art. 32–35 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz. U. z 2016 r., poz. 372)
2. Z dniem 1 stycznia 2016 r. orzecznictwo tego rodzaju realizowane jest w oparciu o przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz. U. z 2015 r., poz. 2013).
3. Zgodnie z dyspozycją zawartą w § 3 i § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki z dnia 10 listopada 2015 r

źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post