Jastrzębie-Zdrój leczą zabiegowo tętniaki mózgu

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Jastrzębie-Zdrój leczą zabiegowo tętniaki mózgu

Post autor: admin. med. »

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju prof. Laurent Spelle z Francji wraz z lekarzami placówki przeprowadził zabiegi u pacjentów z tętniakami mózgu, wykorzystując doskonalszą technikę zabiegową.

Procedury u trzech chorych zostały wykonane we wtorek (10 maja), w Zakładzie Diagnostyki Obrazowej WSzS Nr 2 i zostały przeprowadzone w ramach warsztatów neuroradiologii interwencyjnej, w których - oprócz eksperta z Francji - wzięli udział lekarze z Polski i Rumunii - podał szpital w komunikacie dla prasy.

- Prof. Spelle zgodził się przyjechać do Polski i zaprezentować swój sposób i technikę leczenia tętniaków. Wiemy, że od dawna pracuje w oparciu o system Allura Clarity, dzięki czemu mieliśmy okazję zobaczyć od strony praktycznej wykorzystanie nowych funkcji aparatu - mówi Witold Tomalski, specjalista w dziedzinie radiodiagnostyki w WSzS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Profesor Laurent Spelle kieruje Brain Vascular Center w Uniwersyteckim Szpitalu Bicêtre w Paryżu. Jest specjalistą w dziedzinie neuroobrazowania i neuroradiologii interwencyjnej.

Nowa technika operacyjna znacząco zmniejszyła liczbę powikłań pozabiegowych u pacjentów, u których przeprowadzaliśmy bardzo długie zabiegi. Wcześniej, duża grupa pacjentów miała oparzenia skóry. Teraz nawet u tych, którzy przeszli długotrwałe zabiegi, nie występują takie powikłania. Dodatkowo, jako lekarz, czuję się pewniej podczas zabiegu, gdyż dokładnie widzę, gdzie przemieszcza się materiał embolizujący - tłumaczył prof. Laurent Spelle.

Warsztaty pozwoliły lekarzom ze szpitala w Jastrzębiu-Zdroju na doskonalenia sposobu przeprowadzania zabiegów neuroradiologii interwencyjne.

- Od niedawna pracujemy wykorzystując nowy, dwupłaszczyznowy system, który jest niezwykle zaawansowany technologicznie. Dzięki zabiegom, które wykonaliśmy w gronie znakomitych zagranicznych ekspertów, będziemy mogli w pełni wykorzystać funkcjonalność systemu, a zabiegi będą przeprowadzane w sposób bardziej sprawny i bezpieczny - ocenił Adam Ryszczyk, specjalista radiologii i diagnostyki obrazowej w WSzS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.

Zabiegi przeprowadzane podczas warsztatów, jak i te wykonywane na co dzień w szpitalu, to skomplikowane procedury neuroradiologiczne m.in. leczenie tętniaków naczyń mózgowych, przetok tętniczo-żylnych czy naczyniaków tętniczo-żylnych.

Zabiegi wewnątrznaczyniowe trwają często kilka godzin, dlatego kluczowe jest zmniejszenie dawki promieniowania.

- Dzięki nowemu systemowi dawka promieniowania, na jaką narażeni są pacjenci i personel medyczny, jest o ok. 60 proc. mniejsza niż w klasycznym aparacie jednopłaszczyznowym. Na bezpieczeństwo zabiegów wpływa także możliwość jednoczesnej obserwacji zabiegu w dwóch płaszczyznach, co daje mniejsze ryzyko popełnienia błędu - mówił Jerzy Wróbel, kierownik zakładu diagnostyki obrazowej w WSzS Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post