Ząbki 4latki

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
Nataliaaa2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 61
Rejestracja: 28 kwie 2016, o 08:35

Ząbki 4latki

Post autor: Nataliaaa2 »

Witam,
Mojej corce 4,4 lat znacznie poluźniła się dolna jedynka. Jak mi o tym powiedziała, to troszkę się "podłamałam". Byłam pewna, że ten proces zaczyna się u 6-7latków... Nie wiem czy to normalne czy może mam powody do zmartwień?
Dodam tylko, że córcia ma zdrowe ząbki, regularnie je myję. Dbam także o jej dietę. Szybko jej wyszły pierwsze mleczaki, bo w wieku 3 miesięcy zaczęły się pojawiać, ale to chyba nie powinno mieć związku z wymianą zębów na stałe...
Corcia nie chodziła nigdy do dentysty, gdyż nie widziałam takiej potrzeby. Ząbki córki od początku były takie jakby "słabiutkie", takie jakby igiełki, ale takie chyba sa mleczaki... Czy powinnam się tym wszystkim martwic? Czy to "normalne" że za chwile wypadnie jej pierwszy ząbek? Czy powinnam zacząc jakoś o nie "specjalnie" dbac?? Czyms smarować albo chodzc na jakieś zabiegi do dentysty??
Corcia też ma sporą przerwę między dwiema górnymi jedynkami (genetyczne), czy można już teraz jakoś zapobiec lub zadbac o to aby ta przerwa była jak najmniejsza? Czy dopiero jak wyjdą jej stałe ząbki? Czy będzie musiała np. nosic aparat?? Czy sa jakies inne metody?
Pozdrawiam serdecznie i proszę o pomoc.
koronka

Re: Ząbki 4latki

Post autor: koronka »

Nataliaaa2 pisze:Mojej corce 4,4 lat znacznie poluźniła się dolna jedynka. Jak mi o tym powiedziała, to troszkę się "podłamałam". Byłam pewna, że ten proces zaczyna się u 6-7latków.
Bywa że ząbki wypadają już w 4 roku życia ten proces zwykle zaczyna się w 5-6 roku. I zaczyna się zwykle od dolnych jedynek,tak że nic tu się nieprawidłowego nie dzieje.
Powinna pani już korzystać z wizyt stomatologicznych.Bez wzg czy ząbki są zdrowe czy nie.trzeba sprawdzić prawidłowość zgryzu,czy nie ma próchnicy, itd
Nataliaaa2 pisze:Czyms smarować albo chodzc na jakieś zabiegi do dentysty??
Corcia też ma sporą przerwę między dwiema górnymi jedynkami
wszystko zależy od wielkości diastemii,jeśli nie jest większa jak 2mm to z czasem samo się wyrówna po wyrośnięciu już stałych ząbków ale jeśli jest większa,przyczyną jest nieprawidłowy rozrost wędzidełka wargi górnej,wówczas się to podcina i jedynki powinny rosnąć normalnie.
Stomatolog oceni czy dziecko wymaga leczenia czy wystarczą wizyty kontrolne.Wbrew pozorom i ząbki mleczne wymagają leczenia.Bez wizyty nie ocenie stanu tak że zapraszam do gabinetu.Pozdrawiam.
Nataliaaa2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 61
Rejestracja: 28 kwie 2016, o 08:35

Re: Ząbki 4latki

Post autor: Nataliaaa2 »

Byłam dzisiaj z córka u dentysty w moim osrodku zdrowia i chyba nie potrzebnie tam poszlam, bo denstysta ten ma zla opinie i o tym sie przekonalam. Wyśmiewal sie troszke jak zapytalam sie to normalne ze u 4latki wypadaja mleczaki. Nie wziąl corki nawet na fotel, spojrzal jej szybko w zeby przy wejsciu i powiedzial ma zdrowe i tyle. Będę musiala isc do innego. Ma Pani rację, to że ząbki ma zdrowe to dobrze, ale trzeba o nie bardzo dbać.
Czy np. takie ząbki u dzieci można czyms smarowac, tak na wzmocnienie? Mleczaki tez czy tylko stale? Czy mozna to robic samemu czy u dentysty..
Jesli chodzi o diastemie, to corcia ma na pewno więcej niz te 2 mm. Ja także ma sporą distemie i chcialabym, aby corcia nie miala jej w ogole lub mniejsza niz ja... Czy mogłaby mi Pani troszke napisac o tym zabiegu podcinania wędzidełka? Czy robi sie to juz mając mleczaki. Jesli nie to, w jakim momencie? Czy zabieg ten wymaga narkozy? Takim malym dzieciom tez sie go robi? Czy na nfz są szanse go zrobic? Jaki jest koszt prywatnego zabiegu??
Oczywiście zapiszę corke do innego dentysty na fachową wizytę, ale chciałabym iśc do niego z jakąś wiedzą, dlatego proszę Panią o odpowiedz.
Pozdrawiam!
Nataliaaa2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 61
Rejestracja: 28 kwie 2016, o 08:35

Re: Ząbki 4latki

Post autor: Nataliaaa2 »

Troszke poszperalam w internecie i chcialam sie poradzic Pani w sprawie tego co znalazlam...Czytalam o takich zabiegach jak fluoryzacja, lakowanie i lakierowanie ale jest wielu zwolennikow tych zabiegów jak i przeciwnikow. Może Pani napisac czy cos z tego Pani by poleciła i czy jest to bezpieczne dla dziecka i ząbków??
Polecane są takzy pasty o nazwie GC Tooth Mousse i Ajona. Czy według Pani są to dobre pasty dla 4latki?? A może zna Pani jakieś inne o lepszym skladzie??
Chciałabym wprowadzic corce cos dodatkowego opocz zwyczajnej higieny zębów, gdyż wydaje mi się że genetycznie może miec slabe i podatne na prochnice ząbki. Nie wiem czy smarowac czyms ząbki corci, czy isc na jakis zabieg do dentysty... Może Pani coś poleci? Byłabym ogromnie wdzięczna!
koronka

[Film] Ząbki 4latki

Post autor: koronka »

Podcięcie wędzidełka wargi górnej to koszt ok 120 zł. Metod jest kilka i zależy od stanu,zwykle wykonuje się znieczulenie miejscowe i tu można przeprowadzić zabieg przez nacięcie(chirurgiczne) lub laserem.Wiek to ok 8 lat czyli kiedy ząbki sa stała,czasem wykonuje się wcześniej.Oczywiście można wykonać na NFZ(kwestia czasu oczekiwania)
Lakowanie, fluoryzację,lapisowanie(tu zmienia kolor ząbka) przeprowadzamy już na ząbkach mlecznych.Czytała pani więc wie kiedy i jak się często przeprowadza i po co służy.
Pasta do zębów musi być przeznaczona dla dzieci,również jak i szczoteczka,ważny jest czas i jakość czyszczenia ząbków,polecam pasty z fluorem (z wyższym stężeniem - 1000 ppm) dla wzmocnienia ząbków można stosować Dentocal
wszystko co ma w diecie wit.D oraz wapno
podam tu film jak się przeprowadza zabieg laserem

Pozdrawiam!
Nataliaaa2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 61
Rejestracja: 28 kwie 2016, o 08:35

Re: Ząbki 4latki

Post autor: Nataliaaa2 »

A czy pasty z fluorem nie są niebezpieczne dla dzieci?
Mam jeszcze jedno pytanko. Widzę ogólenie, że córka ma "geny" za mną. Przechodzi wszystko to co ja w dzieciństwie. I jesli chodzi o ząbki, to mi nie wyrosły 3 zęby, stad pewnie też moja diastemia. Corcia ma obecnie duzą diastemie w zebach mlecznych, ale pewnie ta distemia pozostanie nawet jakby wyrosly jej wszystkie zabki... Czym jest spowodowane to, że zęby nie urosły? Na co zwracac uwage, jak uchronic corke i kiedy reagowac zeby u niej to się nie powtorzylo?? Dodam, że diatemia u mnie w rodzinie jest bardzo "powszechna"...
Ktory z powyzyszych zabiegow Pani polecalaby dla zdrowych, mlecznyc ząbkow (lakowanie, lakierowanie, fluoryzacja)?
koronka

Re: Ząbki 4latki

Post autor: koronka »

Nataliaaa2 pisze:A czy pasty z fluorem nie są niebezpieczne dla dzieci?
to mit dlatego zalecałam 1000 ppm może być o mniejszej zawartości o ile np woda w danym miejscu jest fluorowana.
Diastema powstaje z braku zębów oraz z powodu wędzidełka,oczywiście można to leczyć przez podcięcie wędzidełka oraz stosowanie aparatów ortodontycznych.Dziecko powinno bywać u dentysty co 6 miesięcy.
Nataliaaa2 pisze:(lakowanie, lakierowanie
ząbki mleczne lakierować a stałe lakować.
Pozdrawiam.
Nataliaaa2
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 61
Rejestracja: 28 kwie 2016, o 08:35

Re: Ząbki 4latki

Post autor: Nataliaaa2 »

Dziękuję Pani bardzo za cenne widaomości. Bardzo mi pomogly i uspokoiły. A dzisiaj zauważyłam niespodziankę. Pod lużna jedynka córci wyrasta... nowy ząbek :) Szybko, ale bedziemy tak dbac, aby starczyl na całe życie. Jeszcze raz dziekuje.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post