Burza po planach zmniejszenia wycen w kardiologii

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Burza po planach zmniejszenia wycen w kardiologii

Post autor: admin. med. »

MZ odpowiada
Polskie Towarzystwo Kardiologiczne ostrzega przed obniżeniem taryf dla kardiologii inwazyjnej, co - według Towarzystwa - grozi wzrostem zgonów z powodu zawałów serca. Milena Kruszewska rzeczniczka prasowa MZ odpowiada, że wyceny zostaną dostosowane do rzeczywistych kosztów. Ministerstwo zapowiada, że nie tylko w kardiologii.

Rzecznik przypomniała, że nową wycenę taryf (projekt) dla procedur kardiologii inwazyjnej przeprowadziła Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Przeanalizowano dane dotyczące kosztów tych procedur uzyskane z 24 ośrodków, które wyraziły zgodę na ich udostępnienie Agencji.

Dane, w oparciu o które przeprowadzano taryfikację, obejmują 63,5 tys. przypadków leczenia chorych wymagających zastosowania procedur z zakresu kardiologii inwazyjnej.

AOTMiT w oparciu o te wyliczenia jednodniową hospitalizację w oddziale kardiologicznym wyceniła na 420 zł, a na oddziale intensywnej terapii kardiologicznej na 689 zł. Koszt jednej godziny pracy pracowni hemodynamicznej ustalono na 503 zł. Do tego doliczane są jeszcze kwoty związane z koniecznością utrzymywania całodobowej gotowości świadczeniodawcy.

Kardiolodzy: koszty są wyższe niż proponowane wyceny
Przewodniczący Asocjacji Interwencji Sercowo-Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dr hab. Jacek Legutko uważa, że obniżenie taryf dla procedur kardiologii inwazyjnej odbiega od rzeczywistych kosztów ich wykonania.

Jego zdaniem może to "zagrozić stabilności funkcjonowania wysokospecjalistycznej opieki kardiologicznej nad pacjentami ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego i w krótkim czasie skutkować ponownym zwiększeniem śmiertelności z powodu chorób układu krążenia".

Z danych przedstawionych przez specjalistę wynika, że śmiertelność szpitalna w zawale serca dla chorych leczonych interwencyjnie jest obecnie trzykrotnie mniejsza niż dla chorych leczonych zachowawczo.

- Potwierdza to słuszność obranego przed laty kierunku rozwoju polityki zdrowotnej, zakładającego upowszechnienie najbardziej skutecznych metod leczenia ostrych zespołów wieńcowych dla wszystkich mieszkańców naszego kraju - podkreślił Legutko.

Leczymy najtaniej w Europie
Leczenie interwencyjne w zawale serca polega na natychmiastowym wykonaniu zabiegu udrożnienia tętnic wieńcowych i wstawieniu stentów zapobiegających ponownemu zwężeniu niedrożnego naczynia doprowadzającego krew do mięśnia sercowego.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post