MZ: poszkodowany pacjent powinien mieć pewność rekompensaty

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

MZ: poszkodowany pacjent powinien mieć pewność rekompensaty

Post autor: admin. med. »

Wszyscy poszkodowani pacjenci powinni mieć rzeczywiste prawo, pewność, że ich szkody zostaną zrekompensowane na poziomie umiarkowanym, adekwatnym do szkody - powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podczas czwartkowej (12 maja) konferencji prasowej.

Zdaniem ministra obecne rozwiązania prawne dotyczące niepożądanych zdarzeń i szkód medycznych - choć dobre w założeniach - niekiedy skutkują tym, że osoby poszkodowane otrzymują ofertę rekompensaty w wysokości 1 zł. - Jest to karykatura, jest to kompletne zaprzeczenie tego, co miało gwarantować to rozwiązanie - komentował minister.

Powiedział, że resort planuje powrócić do analizy sprawdzonych rozwiązań przyjętych w tym zakresie w krajach skandynawskich i Nowej Zelandii.

- Chodzi o to, żeby w sposób szybki, a jednocześnie adekwatny do szkody, jaką pacjent ponosi w wyniku działań medycznych, dochodziło do rekompensowania tej szkody: czy to w postaci rekompensaty finansowej, czy też w postaci różnego rodzaju świadczeń rzeczowych, np. rehabilitacji, opieki albo innych form pomocy - wyjaśniał Radziwiłł.

Wskazywał, że postępowania przed sądem cywilnym toczą się długo, a do udowodnienia winy szpitala, przychodni, lekarza czy pielęgniarki często konieczna jest np. opinia biegłych.

- Chcemy to zasadniczo zmienić. Koncepcja pozasądowego - i bez konieczności udowadniania winy - rekompensowania szkód medycznych polega na tym, że trzeba wykazać: że doszło do zdarzenia niepożądanego (a zatem do czegoś, czego nie przewidziano, co nie jest normalnym, naturalnym efektem działań diagnostycznych i leczniczych) - to po pierwsze; że doszło do szkody - to po drugie; i że jest związek pomiędzy tą pierwszą a druga sprawą - mówił minister zdrowia.

Wyjaśnił, że to wystarczy do przyznania rekompensaty, w zależności od uszczerbku na zdrowiu wyrażonym np. w procentach. Wskazał, że jednym z rozważanych rozwiązań jest wykorzystanie w tym zakresie pionu orzeczniczego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Dzisiaj pacjenci, którzy decydują się na długą, żmudną i kosztowną drogę sądową, liczą zwykle na bardzo wysokie wypłaty. Ale przypomina to troszkę rozwiązania o charakterze loterii - bardzo wielu gra, bardzo nieliczni mają szansę na wygraną, ogromna większość przegrywa - stwierdził szef MZ.

- My chcemy tę sytuację odwrócić: wszyscy poszkodowani powinni mieć rzeczywiste prawo, pewność, że ich szkody zostaną zrekompensowane na poziomie umiarkowanym, adekwatnym do tej szkody - dodał.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post