Badanie GBS na obecność bakterii paciorkowca dla kobiet w ci

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Badanie GBS na obecność bakterii paciorkowca dla kobiet w ci

Post autor: admin. med. »

Badanie GBS wykonywane jest na obecność bakterii paciorkowca grupy B, jest przesiewowym badaniem mikrobiologicznym, do którego powinny przystąpić kobiety między 35 a 37 tygodniem ciąży. Oceniane jest wówczas, czy bakterie GBS będą obecne w drogach rodnych kobiety w czasie porodu. Badanie wykonywane jest podczas wizyty ginekologicznej. Czasami, po badaniu, może pojawić się zapalenie błon płodowych, wcześniejsze pęknięcia błon płodowych czy przedwczesny poród.

1. Cel pobierania wymazu z pochwy (GBS)
Bakterie paciorkowca występują u co trzeciego człowieka. Sama obecność tych bakterii w naszym organizmie (w układzie pokarmowym, jamie ustnej, górnych drogach oddechowych, na skórze) nie oznacza choroby. Paciorkowiec podczas ciąży jest niebezpieczny. Bakterie mają zdolność do przesiedlania się z odbytu do pochwy, gdzie się kolonizują. Stamtąd mogą przedostać się do macicy i zagrozić bezpieczeństwu płodu. Dziecko podczas porodu może zakazić się paciorkowcem przez zachłyśnięcie się zakażonym płynem owodniowym. Jeśli u dziecka pojawi się zakażenie w pierwszym tygodniu życia, przybiera postać chorób układu oddechowego, zapalenia płuc i posocznicy. Późne zakażenie (między 7. a 90. dniem życia) przebiega w postaci gorączki, osłabienia, zapalenia opon mózgowych, chorób układu oddechowego i posocznicy.

2. Przygotowanie do pobrania wymazu z pochwy
Badanie można wykonywać w każdym dniu cyklu miesiączkowego, oprócz okresu menstruacji. Lekarz najczęściej zaleca wykonanie badania na 2-3 dni po menstruacji.

Kobieta zgłaszająca się na badanie powinna odczekać 7 dni po leczeniu antybiotykiem doustnym, a 5 dni po stosowaniu globulek dopochwowych. 3 dni przed badaniem należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. W dniu badania umyć okolicę narządów płciowych bez użycia mydła i żelów, a bezpośrednio przed badaniem nie wolno stosować zabiegów higienicznych ze środkami odkażającymi w celu wypłukiwania flory bakteryjnej.

Badanie wykonuje się w gabinecie ginekologicznym lub w szpitalu, gdzie znajduje się laboratorium mikrobiologiczne. Badanie powinny wykonywać wszystkie kobiety między 35. a 37. tygodniu ciąży. Pobiera się wymaz z przedsionka pochwy, a także drugi - z odbytu.

3. Wyniki badania GBS
GBS dodatni – stwierdza obecność bakterii paciorkowca w pochwie kobiety ciężarnej. Stwierdza się, że około 20-30% kobiet w ciąży ma bakterie GBS. Ich występowanie jest niebezpieczne dla płodu, zwłaszcza jeśli bakterie są obecne w czasie porodu. Kobieta, która otrzyma dodatni wynik testu na GBS powinna wykonać badania potwierdzające kolonizację – wymaz z odbytu oraz posiew z próbki moczu. Jeśli bakterie pojawiają się również w moczu, ich kolonizację trzeba uznać za masywną. Podczas porodu u kobiety z paciorkowcem stosuje się śródporodową antybiotykoterapię, aby nie dopuścić do zakażenia dziecka. Matce podaje się dożylnie antybiotyk.

GBS ujemny – oznacza, że w pochwie kobiety nie ma zakażenia GBS.
Każda kobieta w ciąży powinna wykonać test GBS, aby sprawdzić, czy jest nosicielką oraz zaplanować sposób rozwiązania optymalny dla bezpieczeństwa dziecka i siebie.
źródło:portal.abczdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post