Badania Dopplera

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Badania Dopplera

Post autor: admin. med. »

Badania dopplerowskie to rodzaj badań ultrasonograficznych. Są podstawowymi badaniami w diagnostyce schorzeń układu krążenia. Umożliwiają ocenę przepływu krwi przez naczynia krwionośne i w sercu. Pomagają wykryć wszelkie zwężenia żył i problemy z przepływem krwi.

1. Jak wygląda badanie dopplerowskie?
Badanie dopplerowskie to badanie całkowicie bezbolesne i nieinwazyjne, nie potrzeba do niego specjalnych przygotowań ani znieczulenia. Wykonywane jest w każdym wieku i można je wielokrotnie powtarzać. Na skórę w badanym miejscu nakładany jest żel wspomagający przenikanie ultradźwięków (tak samo dzieje się przy zwykłych badaniach USG). Lekarz przesuwa po skórze głowicę ultrasonografu. Trwa to kilkanaście minut.

W aparacie, wysyłana przez specjalną głowicę fala ultradźwiękowa odbija się od ośrodka będącego w ruchu, tj. płynącej krwi i powraca do głowicy. Głowica połączona jest przewodem z aparatem ultrasonograficznym, który rejestrując zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej odbitej od płynącej krwi, przedstawia obraz na monitorze. Dzięki temu lekarz wykonujący badanie widzi, gdzie krew płynie szybciej, gdzie wolniej, a gdzie się cofa. Przystawka dopplerowska do aparatu USG umożliwia zmierzenie przepływu krwi przez naczynia.

Badanie dopplerowskie różni się od zwykłego badania USG tym, że towarzyszy mu efekt dźwiękowy - szum krwi przepływającej przez naczynia. USG z kolorowym Dopplerem uwidacznia zmiany różnym nasyceniem kolorów, które odpowiadają różnym szybkościom lub energii przepływu krwi, pokazując tym samym naczynia o nieprawidłowej budowie ściany. Szczególnie ważne jest to przy powikłaniach ciąży, w przypadku szybko rosnących guzów, w tym nowotworów złośliwych, a także przy wczesnym rozpoznawaniu zmian w miąższu wątroby.
2. Wskazania i powikłania badania dopplerowskiego
Badania dopplerowskie wykonuje się:

przy zaburzeniach krążenia;
przy objawach neurologicznych, które mogą oznaczać niedokrwienie;
przy podejrzeniu przetok naczyniowych;
przy tętniakach aorty;
przy tętniakach tętnicy brzusznej;
po przeszczepach.

Dzięki temu badaniu możliwe jest wykrycie nawet drobnych schorzeń tętnic i żył, mogących w konsekwencji prowadzić do ciężkich powikłań, takich jak: udar mózgu, zawał serca, zatorowość płucna.
Badanie to głównie ma na celu:

wykrywanie zwężeń miażdżycowych w tętnicach szyjnych, które zaopatrują mózg;
wykrywanie zwężeń i niedrożności w tętnicach kończyn dolnych;
badanie żył kończyn dolnych pod kątem zakrzepicy lub niewydolności zastawkowej;
diagnostykę innych naczyń obwodowych (tętnice nerkowe, trzewne).

USG dopplerowskie wykorzystuje się także do oceny ukrwienia niektórych narządów oraz wykrywania guzów nowotworowych, gdyż większość z nich jest silnie ukrwiona. W położnictwie wykorzystywane jest w przewidywaniu niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi ciąży, poprzez ocenę przepływu krwi przez tętnicę pępowinową.

Badania ultrasonograficzne z reguły nie wywołują powikłań, tak samo jest z USG Doppler.

Bibliografia oraz źródło:portal.abczdrowi.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post