Wysoki poziom prolaktyny u mężczyzn

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Wysoki poziom prolaktyny u mężczyzn

Post autor: admin. med. »

Problemy ze zbyt wysokim poziomem prolaktyny zazwyczaj utożsamiamy z kobietami, wydaje nam się więc, że przypadłość ta nie dotyczy panów. Niestety, przekonanie takie jest błędne, a choć nadprodukcja prolaktyny nie jest problemem zbyt wielu mężczyzn, należy liczyć się i z taką sytuacją. Co więcej, problemy spowodowane zbyt wysokim poziomem prolaktyny u mężczyzn mogą przyczyniać się do niepłodności, lekarze, którzy pomagają parom bezskutecznie starającym się o dziecko nie zaniedbują już zatem badań obojga partnerów.

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku kobiet, również u mężczyzn prolaktyna produkowana jest przez przysadkę mózgową. Jej poziom nie jest wysoki, a ona sama nie ma większego wpływu na życie mężczyzny, wielu panów nie ukrywa więc zdziwienia, że i oni posiadają „mleczny hormon”. Jeżeli jednak pewne symptomy wskazują na to, że produkcja prolaktyny jest zbyt wysoka, panowie również nie powinni ich ignorować.

Najbardziej czytelnym sygnałem świadczącym o tym, że poziom prolaktyny u mężczyzny może być zbyt wysoki okazuje się spadek zainteresowania życiem seksualnym. Prolaktyna ma pewien wpływ na produkcję testosteronu panowie mogą zatem odczuwać również problemy z erekcją, a w dalszej kolejności – mogą utracić zdolność płodzenia potomków. Nie można zapominać zresztą i o tym, że mówiąc o prolaktynie mamy na myśli hormon, który nie pozostaje bez wpływu na układ odpornościowy. Trudno dziwić się zatem, że niektórzy panowie zwracają się do lekarza z prośbą o pomoc narzekając na zmęczenie, apatyczność, bóle głowy a nawet problemy ze wzrokiem.

Diagnoza problemów mających swoje źródło w nadprodukcji prolaktyny jest możliwa przede wszystkim dzięki badaniom pozwalającym na określenie wartości podstawowych męskich hormonów, często jednak lekarz zaleca również rezonans magnetyczny. Dzieje się tak dlatego, że nadprodukcja prolaktyny rzadko występuje wówczas, gdy przysadka mózgowa funkcjonuje prawidłowo, częściej niż u pań jej przyczyną są więc guzy, zazwyczaj niezłośliwe, ale jednak charakteryzujące się dość dużymi rozmiarami. Niekiedy źródłem problemu mogą być też leki przyjmowane w celu wyleczenia innych chorób, a także schorzenia innych narządów wewnętrznych, takich, jak choćby wątroba – lekarz może więc poprosić pacjenta o konsultację ze specjalistami z innych dziedzin.

Leczenie nadprodukcji prolaktyny u panów nie różni się niczym od działań podejmowanych w przypadku pań. I w przypadku mężczyzn sposób leczenia dopasowywany jest każdorazowo do indywidualnych cech pacjenta, wpływ na niego ma więc ogólny stan zdrowia, wiek mężczyzny, a także skala zagrożenia, jakie może nieść za sobą hiperprolaktynemia. Najczęściej wybieranym jest leczenie farmakologiczne, gdy jednak w grę wchodzi konieczność likwidacji mikrogruczolaków lekarz może zdecydować się również na zabieg chirurgiczny.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post