Podwyższona prolaktyna

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Podwyższona prolaktyna

Post autor: admin. med. »

Już podstawowe informacje dotyczące prolaktyny uświadamiają kobietom, że mówimy w jej przypadku o hormonie, który warto mieć pod kontrolą. Informacje te sugerują również, że prawdziwe problemy zaczynają się wówczas, gdy poziom prolaktyny jest wyższy niż przewidują to normy. Jego wysokość może zostać określona przez lekarza podejmującego zdecydowane środki zaradcze, warto jednak dowiedzieć się, jakie mogą być jej objawy tak, aby negatywne zmiany nie zostały wykryte zbyt późno.

Najbardziej typowym objawem sugerującym, że prolaktyna produkowana jest przez przysadkę mózgową w zbyt dużych ilościach jest oczywiście występowanie nieregularnych miesiączek. Alarmujące są przy tym zarówno miesiączki pojawiające się zbyt często, jak i te, na które kobieta czeka wyjątkowo długo. Innym sygnałem sugerującym zasadność udania się do ginekologa jest niemożność zajścia w ciążę nawet pomimo tego, że próby podejmowane są już od długiego czasu, wiadomo bowiem, że nadmierne wydzielanie prolaktyny może powodować niepłodność. Niektóre kobiety, u których zdiagnozowano nadmierną produkcję prolaktyny przez przysadkę mózgową wspominają również o tym, że w miesiącach poprzedzających wizytę u specjalisty często bywały rozdrażnione, a ich zmienne nastroje doprowadzały do szału kolejnych członków rodziny. Lekarze potwierdzają, że i ten objaw może sugerować problemy z kobiecą gospodarką hormonalną, ignorowanie chwiejnych nastrojów i nieustanne tłumaczenie ich napięciami charakterystycznymi dla naszego życia zawodowego nie jest więc najlepszym rozwiązaniem.

Dość często bywa tak, że sygnały świadczące o tym, że prolaktyna wydzielana jest w zbyt dużych ilościach mogą być dość niejednoznaczne, stąd też kobietom zdarza się wiązać je z objawami charakterystycznymi dla szeregu innych schorzeń. Bywa jednak i tak, że symptomy, które można uznać za alarmujące są o wiele bardziej jednoznaczne. Z taką właśnie sytuacją mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy kobieta obserwuje u siebie pojawienie się tak zwanych gruczolaków, a więc niezłośliwych guzów przysadki mózgowej. Ich pojawienie się zawsze powinno być sygnałem świadczącym o konieczności udania się do lekarza zwłaszcza, że to właśnie szybkość interwencji podjętej przez specjalistę przesądza o tym, jaki będzie ich dalszy los. Bardzo łagodna postać wspomnianych guzów może być z powodzeniem leczona farmakologicznie, należy jednak mieć na uwadze to, że ich bardziej zaawansowane stadia wymagają interwencji chirurgicznej.

Sygnały, które świadczą o zbyt wysokim poziomie prolaktyny w organizmie mają prawo niepokoić, nie powinniśmy jednak zapominać o tym, że nie wszystkie objawy wskazujące na tego rodzaju schorzenie muszą znaleźć potwierdzenie podczas badań przeprowadzanych na polecenie lekarza. W przypadku mężczyzn powiększenie piersi może być sygnałem świadczącym zarówno o nadprodukcji prolaktyny, jak i o ginekomastii, natomiast u kobiet o innych schorzeniach mogą świadczyć nieregularne miesiączki i problemy z zajściem w ciążę. W każdym przypadku warto jednak konsultować się z lekarzem, im szybciej wykryjemy bowiem chorobę, tym większe będzie szanse na jej szybkie wyleczenie, a w przypadku problemów z gospodarką hormonalną organizmu pośpiech z całą pewnością nie jest złym doradcą.
źródło: prolaktyna.com
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post