Prolaktyna

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Prolaktyna

Post autor: admin. med. »

O kobiecych hormonach mówi się wiele, a my nie jesteśmy w stanie lekceważyć ich znaczenia, zdajemy sobie bowiem sprawę z tego, że podobne podejście byłoby niezgodne z tym, co mówią nam o nich lekarze. Choć jednak nie kwestionujemy tego, że hormony mają duży wpływ na życie kobiety, rzadko możemy pochwalić się bardziej szczegółowymi informacjami na ich temat. Często nawet wymienienie ich nazw sprawia nam problemy, zadowalamy się więc enigmatycznym określeniem „gospodarka hormonalna organizmu” nie zastanawiając się nad tym, co się za nim kryje. Tymczasem hormony nie stanowią monolitu, a rozpowszechnienie wiedzy na temat kolejnych z nich może nam wyjść jedynie na dobre.

Jednym z najważniejszych kobiecych hormonów okazuje się być prolaktyna, często okazuje się więc, że to jej niewłaściwy poziom przyczynia się do szeregu poważnych problemów zdrowotnych. O prolaktynie coraz częściej mówi się w kontekście nieregularnych miesiączek oraz charakterystycznych dla wielu kobiet trudności z zajściem w ciążę. Lekarze zwracają jednak uwagę i na to, że hormon ten odpowiada za to, że dziewczętom w okresie dojrzewania rosną piersi, a kobiety oczekujące przyjścia na świat dziecka nie muszą martwić się o prawidłową pracę ciałka żółtego, które odpowiada za produkcję właściwych ilości progesteronu.
Podstawowe informacje o prolaktynie

Prolaktyna nazywana też niekiedy hormonem laktogennym i opisywana w wielu publikacjach przy wykorzystaniu międzynarodowego skrótu PRL to jeden z hormonów peptydowych. Jej podstawowe zadanie polega na pobudzaniu wzrostu gruczołów sutkowych w trakcie ciąży oraz na wywoływaniu laktacji, prolaktyna pełni jednak w organizmie również szereg innych, wcale nie mniej ważnych, funkcji. Za jej wytwarzanie odpowiedzialne są laktotrofy umiejscowione w przysadce mózgowej, niekiedy jednak za syntezę prolaktyny odpowiada błona śluzowa macicy, a nawet komórki niektórych nowotworów. Najbardziej intensywne wydzielanie tego hormonu następuje wówczas, gdy kobieta znajduje się w ciąży oraz karmi piersią. Prolaktyna wydzielana jest jednak w dużych ilościach również po zwiększonym wysiłku, niewielkich zabiegach chirurgicznych, spożytych posiłkach oraz po odbyciu stosunku seksualnego. Wiedza o tym, jak duże jest stężenie prolaktyny w kobiecym organizmie jest ważna przede wszystkim dlatego, że jej nadmiar powoduje problemy z zajściem w ciążę, a niekiedy również bezpłodność, hormon PRL znajduje się więc w centrum zainteresowania ginekologa zajmującego się pacjentkami bezskutecznie starającymi się o potomka.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post