Obniżamy cholesterol naturalnie

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Obniżamy cholesterol naturalnie

Post autor: admin. med. »

Fotolia_40774182_Subscription_Monthly_XL.jpg
Fotolia_40774182_Subscription_Monthly_XL.jpg (44.69 KiB) Przejrzano 759 razy
Jest na to prosty sposób. Wystarczy, że wprowadzimy kilka zmian w diecie i stylu życia. I obejdziemy się bez lekarstw. Najskuteczniejsze są naturalne metody w obniżaniu cholesterolu. Po leki sięgamy, gdy metody naturalne nie przynoszą efektu.

Podanie leków od razu jest konieczne tylko wtedy, gdy oprócz zbyt wysokiego cholesterolu, mamy nadciśnienie, cukrzycę lub cierpimy na choroby serca i naczyń. Poniżej kilka zmian, które musimy wprowadzić do swojego jadłospisu i stylu życia.
Kanapki smarujemy margaryną

Gdy cholesterol przekracza normę, rezygnujmy z jedzenia masła, które ma dużo cholesterolu. Zastępujemy je margaryną miękką. Margaryna jest tłuszczem roślinnym i nie zawiera cholesterolu. W jej składzie nie ma też szkodliwych tłuszczów takich jak izomery trans, których powinniśmy unikać, ponieważ mocno podnoszą poziom cholesterolu. Tłuszcze izomerytrnsowe są ukryte w margarynach twardych ukrytych w: słodyczach, frytkach, panierowanych kotletach oraz w pozostałych potrawach smażonych. Te produkty znikają z naszego jadłospisu.
Rozpoczynamy wprowadzać błonnik

Błonnik jest niezbędny w regulowaniu poziomu cholesterolu. Usuwa z jelit nadmiar tłuszczów i toksyczne produkty przemiany materii oraz nie pozwala przeniknąć cząsteczkom cholesterolu z jelita do krwi. Powinniśmy codziennie spożywać około 30-40 g błonnika. Znajdziemy go w zielonych warzywach takich jak: brukselka. Także jest on w grahamce i garści ugotowanego bobu oraz połowie szklanki kaszy gryczanej. Więcej błonnika znjadziemy w otrębach pszennych i czerwonej fasoli. Pamiętajmy, że gdy zwiększymy ilość błonnika, powinniśmy więcej pić. Błonnik wchłania wodę, a pęczniejąc w jelitach, poprawia ich pracę.
Czosnek

Czosnek zawiera allicynę, aminokwas, który wraz z innymi substancjami ajoenem i garlicyną pomaga obniżyć poziom cholesterolu . Wystarczy, że zjemy dwa ząbki dziennie. Najlepiej surowe.
Oliwa z oliwek

Pijemy oliwę z oliwek 1 łyżkę stołową dziennie przez 2-3 miesiące
Zioła

W obniżeniu cholesterolu pomocny jest również napar z Babki płesznik, poniżej przepis:

Dwie łyżeczki nasion zalewamy szklanką gorącej wody, parzymy pod przykryciem 10 minut, przecedzamy i pijemy 2 razy dziennie.Po dwóch miesiącach cholesterol powinien się obnizyć o około 15proc.

oraz

Dzika róża, która zawiera mnóstwo witaminy C. Udowodniono, że jeden gram witaminy C dziennie zwiększa stężenie korzystnej frakcji cholesterolu HDL o 8 proc.

Łyżeczkę kwiatów dzikiej róży zalewamy szklanką wrzątku i zaparzamy 15 minut. Przecedzamy. Pijemy 3 razy dziennie.
Zaczynamy ćwiczyć

Ćwiczenia, a przedewszystkim ruch wzmacnia układ krążenia i pomaga utrzymać prawidłową wagę. Ćwiczymy 2-3 razy w tygodniu po 30 minut. Ruch przyczynia się też, że w organizmie wzrasta poziom dobrego cholesterolu HDL, a tym samym spada zły LDL.

Zalecane są ćwiczenia wytrzymałościowe takie jak: szybki marsz, jazda na rowerze i pływanie. W trakcie ćwiczeń warto zmierzyć sobie tętno, ponieważ gdy wynosi 130 uderzeń na minutę wtedy wysiłek jest najbardziej efektywny. Po około trzech miesiącach regularnych ćwiczeń poziom dobrego cholesterolu HDL powinien wzrosnąć o około 7 proc.
Na zakończenie zmiany, które wprowadzamy do naszego jadłospisu:

białe pieczywo zastępujemy ciemnym pieczywem-czerwone mięso zastępujemy tłustymi rybami morskimi
płatki kukurydziane zastępujemy płatkami owsianymi
potrawy smażona zastępujemy pieczeniem w folii, na ruszcie lub gotowane
tradycyjny makaron zastępujemy makaronem razowym
ruch i ćwiczenia

Drobne zmiany oczekiwany efekt. Powodzenia !
Redakcja LivingNatural.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post