Nowe leki w zapaleniu naczyń?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Nowe leki w zapaleniu naczyń?

Post autor: admin. med. »

Czy w zapaleniach naczyń na horyzoncie pojawiają się nowe leki?
Prof. Loïc Guillevin
Université Paris Descartes, Paryż, Francja

Prof. Loïc Guillevin: Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście mamy nowe leki, np. anty-CD20. Cały czas pojawiają się nowe preparaty w hematologii i onkologii, za niedługo będą one badane w zapaleniach naczyń. Są też kolejne leki skierowane przeciwko cytokinom – myślę tu o nowych lekach stosowanych w eozynofilowej ziarniniakowatości z zapaleniem naczyń (zespole Churg-Straussa, EGPA) skierowanych przeciwko Il-5. Są nowe leki skierowane przeciwko IgE, Il-6, i inne cały czas się pojawiają. Należy jednak pamiętać, że odpowiedź na leczenie rytuksymabem i cyklofosfamidem, a w lżejszych przypadkach metotreksatem, jest bardzo dobra, jesteśmy w stanie osiągnąć remisję u 80-90% pacjentów. Wyzwaniem dla nowych leków jest poprawa wyników leczenia, czyli osiągnięcie może nie 100%, ale 95% remisji. Będzie trudno wykazać ich wyższość. Sądzę, że badania nowych leków w leczeniu indukcyjnym będą nastawione na wykazanie ich porównywalnej skuteczności (non inferiority).

Cały czas natomiast jest otwarte pole do badań w leczeniu podtrzymującym, zwłaszcza że jak wiemy, zapalenia naczyń nawracają i potrzebujemy leków zapobiegających zaostrzeniom. Rytuksymab jest jednym z leków, nie będę już komentował ponownie zastosowania metotreksatu i azatiopryny. Sądzę, że nowe leki powinny być eksplorowane szczególnie u pacjentów z EGPA, w której dotychczas nie przeprowadzono żadnych badań. Możemy oczekiwać, iż pogłębienie wiedzy o patomechanizmach umożliwi wprowadzenie nowych leków wlasnie w tym typie zapalenia naczyń.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post