Lekarze nie będą odpowiadać za błędy medyczne?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Lekarze nie będą odpowiadać za błędy medyczne?

Post autor: admin. med. »

Minister K. Radziwiłł przedstawił nową koncepcję resortu na uregulowanie kwestii zdarzeń medycznych. Zmiany mają dotyczyć pozasądowego dochodzenia roszczeń przez poszkodowanych pacjentów. Nie będą oni musieli udowadniać winy personelu medycznego, żeby uzyskać odszkodowanie. Wystarczy sam fakt wystąpienia błędu medycznego. Ułatwienia dla pacjentów mogą jednak oznaczać także, że winni błędów, nie poniosą konsekwencji.

Koncepcja pozasądowego rekompensowania szkód medycznych bez konieczności udowadniania winy polega na tym, że doszło do zdarzenia niepożądanego, a zatem do czegoś czego nie przewidziano i co nie jest normalnym efektem działań diagnostycznych czy leczniczych – powiedział minister K. Radziwiłł. Po drugie musi dojść do szkody, a po trzecie, musi zachodzić związek między pierwszą i drugą sprawą. To wystarcza aby uznać, że doszło do uszczerbku na zdrowiu i na tej podstawie dokonać rekompensaty – dodał.

Wszyscy poszkodowani powinni mieć rzeczywiste prawo i pewność, że ich szkody zostaną zrekompensowane na poziomie umiarkowanym, adekwatnym do tej szkody. Oczywiście to rozwiązanie wiąże się z rezygnacją z drogi sądowej – wyjaśnił minister.

Nowy pomysł Ministerstwa opiera się na funkcjonujących już teraz przy urzędach wojewódzkich komisjach orzekających o błędach medycznych. Pacjenci mogą tam dochodzić odszkodowań, jeśli jednocześnie zrezygnują z drogi sądowej. Rekompensata nie może wtedy przekroczyć 100 tys. w przypadku uszczerbku na zdrowiu i 300 tys. w przypadku śmierci, ale za to pieniądze można uzyskać dużo szybciej niż w sądzie. Różnica między stanem obecnym, a nową koncepcją resortu zdrowia polega na tym, że pacjenci nie będą musieli udowadniać winy personelu medycznego, a jedynie sam fakt pogorszenia stanu zdrowia w wyniku działania medycznego.

Pomysł resortu zdrowia może mieć jednak jeszcze inne skutki. Ministerstwo pod hasłem ułatwień dla pacjentów, jednocześnie wprowadzi zmiany, które będą chroniły lekarzy. Skoro nie trzeba będzie dowodzić winy w przypadku błędów medycznych, ich sprawcy nie poniosą konsekwencji. Komisje orzekające – według koncepcji MZ – będą stwierdzały uszczerbek na zdrowiu, a nie błąd w sztuce lekarskiej. Jeśli pacjenci będą chcieli uzyskać wyższe odszkodowanie lub udowodnić winę lekarza, będą musieli zrezygnować z „szybkiej ścieżki” i wystąpić na drogę sądową.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post