Sauna- najlepszy lek na…

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Sauna- najlepszy lek na…

Post autor: admin. med. »

Od niedawna, wiele osób wspominało mi o saunie, do której bardzo polecali pójść. Długi czas byłam sceptycznie nastawiona, ponieważ kojarzyłam ją ze żmudnym siedzeniem w jednym miejscu, w dodatku bardzo dusznym, gdzie nie ma możliwości uprawiania sportu.

Jednak bardzo szybko moje nastawienie się zmieniło…
Sauna i korzyści płynące z przebywania w niej

Sauna jest miejscem, które bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Dzięki regularnemu uczęszczaniu do sauny można zadbać o swój młody wygląd. Ponadto, sauna pozwala poprawić odporność, a to dzięki zamiennemu przebywaniu w wysokiej i niskiej temperaturze. Gwałtowne zmiany temperatury sprawiają, że rzadziej cierpimy na przeziębienie i grypę.

Inny ważny skutek uczęszczania do sauny, to świetna kondycja psychiczna oraz fizyczna. Można postawić sobie pytanie: Jak sauna wpływa na nasze dobre samopoczucie? Otóż w saunie, gdy stykamy się z wysokim poziomem ciepła, wydziela się w naszym organizmie hormon szczęścia- serotonina, co sprawia, że od razu czujemy się lepiej.

Rzeczą oczywistą jest to, że poddając organizm na działanie wysokich temperatur, będziemy się pocić. I to jest kolejny pozytywny aspekt korzystania z sauny- podczas pocenia, z naszego organizmu wydziela się wiele substancji, które go zatruwają. Oczyszczanie organizmu odbywa się w saunie fińskiej-suchej. Temperatura tam waha się od 85 do 110 stopni Celsjusza przy wilgotności powietrza 10%.

Osoby, które mają ogromne problemy z cerą, powinny jak najwięcej korzystać sauny mokrej, gdzie temperatura nie przekracza 85 stopni Celsjusza i nie spada poniżej 60. Natomiast wilgotność powietrza jest na dużo wyższym poziomie, bo około 50%.

Jest jeszcze jeden rodzaj sauny tzw. sauna parowa, która jest zalecana do codziennego użytku, ponieważ wilgotność wynosi w niej nawet do 100% a temperatura maksymalna to 50 stopni Celsjusza.
Pamiętaj!

Przed pójściem do sauny nie powinno się pić alkoholu i spożywać dużych ilości jedzenia, natomiast koniecznie trzeba wypić minimum 1 litr wody. Ważne jest, aby zdjąć wszelkiego rodzaju pierścionki, kolczyki czy naszyjniki, gdyż mogą spowodować oparzenia skóry.

Lekarze nie zalecają korzystania z sauny po intensywnym wysiłku, gdyż tak samo jak sport, obciąża ona układ krążenia i powoduje utratę wody w organizmie. To samo tyczy się korzystania z sauny przed wysiłkiem. Warto unikać korzystania z niej na 2,3 lub 4 dni przed uprawianiem sportów, bo może to spowodować niewydolność organizmu.
Korzystanie z sauny

Na początku, gdy ciało się nagrzewa, warto usiąść w saunie jak najniżej, a po około 10 minutach można schłodzić ciało, biorąc letnią kąpiel. Po krótkiej przerwie, ogrzewamy je ponownie, ale na trochę wyższym poziomie, po czym znowu je schładzamy. Kuracja powinna trwać od 40 minut do 2 godzin.
Kto nie powinien korzystać z sauny?

Przede wszystkim, sauna nie jest miejscem dla kobiet w ciąży, dla osób z problemami układu krążenia, cierpiących na padaczkę, z nadciśnieniem tętniczym. Wspomina się również o tych, którzy walczą z krwawieniem, zmianami miażdżycowymi, z cukrzycą, z problemami z tarczycą, wątrobą, wzrokiem czy nerkami.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post