Bóle migrenowe

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

Bóle migrenowe

Post autor: admin. med. »

Migrena jest szczególną odmianą bólu głowy. Nazywana „królewską chorobą”, dotyka około 10% Polaków. Najczęściej chorują kobiety przed 40. rokiem życia. Jednak dolegliwość ta czasami pojawia się także u dzieci i osób w podeszłym wieku. Jej przyczyna nie jest bezpośrednio związana z głową, choć nadal brak pewności co do jej źródła.

Bólowi migrenowemu mogą towarzyszyć nudności i wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, hałas, dotyk. Często przed jego pojawieniem się odczuwalne są objawy przepowiadające, tzw. aura: zaburzenia smaku i zapachu, pola i ostrości widzenia, nadwrażliwość na światło i dźwięk. To najwłaściwszy moment, by przyjąć leki przeciwbólowe. Ból występujący przy migrenie jest często jednostronny, pulsujący, o nasileniu od średniego do bardzo intensywnego. Narasta przy poruszaniu się i trwa średnio od 4 do 72 godzin.

Migrenę charakteryzują powracające napady bólu głowy, które wpływają na codzienną aktywność życiową. Niekiedy ból jest tak silny, że uniemożliwia wykonywanie obowiązków zawodowych i zmusza cierpiącą osobę do pozostania w domu. Napady migrenowe można mieć przez całe życie, z przeplatającymi się okresami nasilenia i remisji bólu.

Migrena jest chorobą trudną w leczeniu. Jest ono indywidualne i uzależnione od wielu czynników. Działania farmakologiczne powinny iść w parze z przyjrzeniem się diecie i stylowi życia, a dobór leków konsultowany z lekarzem, który zaleci odpowiednie dawki.

Dlaczego boli?
Przyczyny zaburzeń migrenowych nie są dokładnie poznane i szuka się ich w zaburzeniach neurohormonalnych (głównie przemianach neuroprzekaźników – np. serotoniny) oraz funkcjonowaniu układu naczyniowego mózgu. Podejrzewa się, że migrena to zaburzenie uwarunkowane genetycznie, które może być dziedziczne.

Udowodniono, że znaczący wpływ na pojawienie się bólu migrenowego mają:

spożywanie jedzenia obciążającego wątrobę, np. czekolady, niektórych rodzajów sera, tłustych potraw i alkoholu,

zmiany hormonalne, w tym ciąża,

wpływy zewnętrzne, w tym pogodowe, jak silny wiatr i jaskrawe światło,

obciążenia fizyczne i psychiczne (stres).

Migrena jest chorobą trudną w leczeniu. Jest ono indywidualne i uzależnione od wielu czynników. Działania farmakologiczne powinny iść w parze z przyjrzeniem się diecie i stylowi życia, a dobór leków konsultowany z lekarzem, który zaleci odpowiednie dawki.
W leczeniu migreny stosuje się m.in. niesterydowe leki przeciwzapalne, czasami także sterydy, ergotaminę, tryptany, ß-blokery, blokery kanału wapniowego, trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne, leki przeciwpadaczkowe, inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Sposoby łagodzenia dolegliwości
Podczas leczenia zaleca się prowadzenie dzienniczka, w którym chory zapisuje informacje na temat ilości napadów, okoliczności im towarzyszących, potraw spożywanych przed napadem. Przyczyną bólu migrenowego mogą być zażywane leki (zwłaszcza te przyjmowane długotrwale). Ulgę w bólach migrenowych mogą przynieść:

masaż,
chłodny okład,
odpoczynek,
relaks w cichym i zaciemnionym pomieszczeniu,
ćwiczenia relaksujące, typu joga.

dr Rafał Mierzyński
źródło: po-bolu.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post