Podejrzenie jaskry, a leczenie neuroleptykiem. Problem!

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
Janek
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 15 maja 2016, o 05:40

Podejrzenie jaskry, a leczenie neuroleptykiem. Problem!

Post autor: Janek »

Mam problem jak wyżej i w związku z tym bardzo proszę o pomoc.

Od lat 25 biorę fenotiazyny w dawkach średnich lub niskich.
Ostatnio była to "Pernazyna" (na ogół w dawce poniżej 200 mg).

Miałem półtora roku temu badanie dna oka i na jego podstawie Pani Okulistka orzekła,
że mam "podejrzenie jaskry".

Prawie natychmiast odstawiono mi "Pernazynę". W zamian dostałem "Solian".

Miałem mierzone wtedy ciśnienie w gałce ocznej i wynosiło ono około 18 mm Hg,
w jakiś czas później nawet 22 mm Hg i wtedy dostałem krople na obniżenie ciśnienia w gałce.

Miałem wykonywane OCT (nawet dwa razy - w rocznych odstępach) i wyszło one w normie "jak dla wieku" (mam 54 lata).

Miałem wykonywane badanie pola widzenia i wyszło ono raz dość dobrze, a raz już gorzej (w kilka miesięcy po poprzednim,
może nawet w pół roku po poprzednim),
tyle że ja jestem bardzo nerwowy i trudno mi utrzymać konsekwetne patrzenie w ten jeden punkt, co trzeba patrzeć,
poza tym mam wrażenie że przy drugim badaniu przegapiłem początek badania. Zmierzam do tego, że wynik mógł zostać
zafałszowany.

Potem miałem badanie pachymetria i wyszło mi na jego podstawie, że moje rzeczywiste ciśnienie w gałkach ocznych
jest o 4 mm niższe od tego ciśnienia, które jest wykrywane podczas standardowych pomiarów w zwykłych gabinetach
okulistycznych.

Odstawiono mi krople obniżające ciśnienie.

Po trzech miesiącach od tego odstawienia ciśnienie w gałkach miałem 14 mm (mierzone zwyczajnie).

W związku z tym chciałem zapytać, czy mając taki stan zdrowia, tzn. takie ciśnienia, dobre OCT
i z całą pewnością brak jaskry zamkniętego kąta
mogę ponownie powrócić do zażywania "Pernazyny" i innych leków tego typu leków,
które są przeciwwskazane przy jaskrze.

Jest to dla mnie bardzo ważne, gdyż bezpieczny dla oczu "Solian" mi generalnie nie służy.

Jak się o to pytałem w dwóch gabinetach okulistycznych to uzyskałem odpowiedzi sprzeczne:
w jednym gabinecie mi powiedziano, że nie mogę brać tych leków,
a w drugim mi powiedziano, że mogę je zażywać śmiało,
tylko za rok powinienem powtórzyć badania okulistyczne.

Bardzo proszę o informację, z góry dziękuję!
carboczar

Re: Podejrzenie jaskry, a leczenie neuroleptykiem. Problem!

Post autor: carboczar »

Można powrócić ale z zastrzeżeniem że pierwsze badanie kontrolne powinno się odbyć za 6 miesięcy a następne w zależności ,jeśli będzie dobrze to następne za 12 miesięcy.
Oczywiście decyduje tu lekarz prowadzący.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post