Przyczyną łupieżu są nie tylko grzyby?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Przyczyną łupieżu są nie tylko grzyby?

Post autor: admin. med. »

Przyczyną łupieżu mogą być nie tylko grzyby, ale i bakterie - informuje pismo Scientific Reports.

W roku 1874 roku francuski mikrobiolog Louis-Charles Malassez zasugerował, że łupież powoduje grzyb, obecnie nazywany Malassezia. Pogląd ten utrzymał się aż do chwili obecnej, choć występowanie i nasilenie łupieżu nie koreluje z liczebnością grzyba na skórze głowy.

Ostatnio jednak Zhijue Xu i jego współpracownicy z uniwersytetu Jiao Tong w Chinach odkryli, że obecność łupieżu jest ściślej niż w przypadku Malassezia związana z nadmiernym wzrostem bakterii Staphylococcus.

Naukowcy pobrali wymazy ze skóry głowy 363 dorosłych osób - z łupieżem i bez łupieżu. Następnie wykorzystali metodę sekwencjonowania DNA, aby porównać ich profile grzybicze i bakteryjne.

Co zaskakujące, w obu grupach szczep Malassezia restricta stanowił około 90 proc. wszystkich grzybów żyjących na głowach badanych osób.

Inaczej było z bakteriami. Osoby z łupieżem miały na skórze więcej bakterii z rodzaju Staphylococcus (gronkowce) i znacznie mniej z innego rodzaju - Propionibacterium - niż zdrowe. Te wyniki wskazują, że pojawienie się łupieżu ma związek z równowagą mikrobiologiczną skóry głowy.

Na skórze głowy osób cierpiących na łupież było także mniej wody oraz tłustej wydzieliny gruczołów łojowych. Na razie nie wiadomo jednak, czy to nadmiar bakterii z rodzaju Staphylococcus powoduje wysuszenie skóry głowy i łupież, czy też Staphylococcus lubi takie warunki i lepiej w nich się namnaża.

Ustalenie tej kwestii może doprowadzić do opracowania lepszych metod leczenia. Obecnie najpowszechniej stosowanym środkiem przeciwko łupieżowi jest szampon z pirytionianem cynku. Ma on właściwości przeciwgrzybicze, ale wiadomo, że zabija także gronkowce.

Zespół Xu chce zbadać sposoby pozwalające osiągnąć równowagę pomiędzy Propionibacterium i Staphylococcus, co mogłoby pozwolić na zmniejszenie nasilenia łupieżu - o ile w grę nie wchodzą także inne, na razie niezidentyfikowane mikroorganizmy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post