Czy spanie 2 i pół godz. na dobę jest groźne dla organizmu?

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Janek
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 15 maja 2016, o 05:40

Czy spanie 2 i pół godz. na dobę jest groźne dla organizmu?

Post autor: Janek »

Witam!
Ostatnio sypiam niezwykle mało, bo od półtorej do czterech godzin na dobę, najczęściej około dwie i pół godziny.
Usypiam łatwo, ale się wkrótce wybudzam całkowicie i już nie odczuwam senności.

Jak uda mi się przespać 4-5 godzin na dobę to czuję się w ciągu dnia OK,
ale jak śpię tylko 1,5 - 2,5 godziny to się całkiem dobrze nie czuję, np. kilkusekundowo podsypiam w ciągu dnia.

Mam pytanie, czy słusznie przyjąłem taktykę, aby nie spać w ciągu dnia i jednak czekać do wieczora z położeniem się.
Mam pytanie, czy takie permanentne niedosypanie może być szkodliwe dla mojego zdrowia w sposób istotny?
A jeśli tak, to na jakie organy/układy.
Czy jest sens, abym na taki krótki sen przyjmował benzodiazepinę, jeśli benzodiazepina nie przedłuża mi nocnego snu,
a jedynie sprawia, że wybudzam się "półprzytomny"" i dużo bardziej czuję się niewyspany w ciągu dnia?
Chciałem też spytać, czy takie niedosypianie może nasilać nadciśnienie tętnicze, względnie na odwrót: czy istniejące nadciśnienie może nasilać problemy ze snem?

O mnie: mam 54 lata, papierosów nie palę, kawy nie pijam, soli w nadmiarze nie używam, zażywam "Solian" i "Bromergon";
OB, morfologia, próby wątrobowe, EKG - w porządku.

Bardzo proszę o pomoc!
drTeresa

Re: Czy spanie 2 i pół godz. na dobę jest groźne dla organiz

Post autor: drTeresa »

Nie wiem od kiedy ma pan problemy ze snem,pisze pan ostatnio. Bardzo możliwe,że skutek jest związany ze stosowaniem podanych leków,jest to skutek uboczny.
Oczywiście w tym przypadku nie ma sensu stosować dodatkowych leków w celu wydłużenia snu.
Janek pisze:czy takie permanentne niedosypanie może być szkodliwe dla mojego zdrowia w sposób istotny?
jeśli będzie to w stosunkowo krótkim czasie to nic się nie stanie ale długie,może wpływać na bilans energetyczny organizmu,również na możliwość zachorowania na cukrzyce typu 2.
Janek
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 15 maja 2016, o 05:40

Re: Czy spanie 2 i pół godz. na dobę jest groźne dla organiz

Post autor: Janek »

Dziękuję za informacje. Może dopowiem...
drTeresa pisze:Nie wiem od kiedy ma pan problemy ze snem,pisze pan ostatnio.
Tak złą jakość snu mam dopiero od dwóch tygodni,
ale wcześniej nie było jakoś wybitnie lepiej, a już na pewno nie było bardzo dobrze.
Spanie na "Solianie", przede wszystkim na jego większych dawkach (max 400 mg), oznaczało w moim przypadku spanie płytkie, bez marzeń sennych.
Może zdarzyło mi się wcześniej głęboko usnąć i mieć głęboki sen z marzeniami sennymi
tak raz na pół roku.
drTeresa pisze:Bardzo możliwe,że skutek jest związany ze stosowaniem podanych leków,jest to skutek uboczny.
Przyznam szczerze, że sen się tak skrócił najprawdopodobniej w wyniku obniżenia "Solianu" do 50 mg/dobę. :oops:
drTeresa pisze:Oczywiście w tym przypadku nie ma sensu stosować dodatkowych leków w celu wydłużenia snu.
Już biorę z powrotem 100 mg "Solianu". Rozumiem, że ta benzodiazepina jest bez sensu.
drTeresa pisze:
Janek pisze:czy takie permanentne niedosypanie może być szkodliwe dla mojego zdrowia w sposób istotny?
jeśli będzie to w stosunkowo krótkim czasie to nic się nie stanie ale długie,może wpływać na bilans energetyczny organizmu,również na możliwość zachorowania na cukrzyce typu 2.
Mam realną szansę, że sen mi się poprawi w ciągu 3-4 tygodni. Poprawi od zwiększonego "Solianu".
Tyle że mam również właśnie zwiększony "Bromergon" do 1 tabletki dziennie.

Jak na razie cukier mam 100% w porządku (we krwi w normie, w moczu wcale).
Herbaty nie słodzę, cukierków nie jadam. Zjadam jednego pączka z lukrem dziennie. Na II śniadanie...

Mam wielką nadzieję, że w ciągu tego jednego miesiąca (w sumie byłoby półtora miesiąca takiego niedosypiania)
tej cukrzycy typu 2 jednak nie dostanę...
dimedicus

Re: Czy spanie 2 i pół godz. na dobę jest groźne dla organiz

Post autor: dimedicus »

Janek pisze:Mam wielką nadzieję, że w ciągu tego jednego miesiąca (w sumie byłoby półtora miesiąca takiego niedosypiania)
tej cukrzycy typu 2 jednak nie dostanę...
nie ma obawy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post