Będą zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Będą zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej?

Post autor: admin. med. »

Specjalny zespół przeanalizuje, czy konieczne i pożądane są zmiany w Kodeksie Etyki Lekarskiej – to jedna z uchwał przyjętych przez Nadzwyczajny 13. Krajowy Zjazd Lekarzy. Decyzja delegatów jest związana z październikowym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącym klauzuli sumienia.

Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że lekarz ma prawo skorzystać z klauzuli sumienia i odmówić wykonania świadczenia. Nie musi wskazywać innego lekarza, u którego dana procedura będzie zrealizowana. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Maciej Hamankiewicz w wystąpieniu podsumowującym dwa lata działalności samorządu lekarskiego to orzeczenie uznał za najbardziej znaczący sukces środowiska lekarskiego.

Zespół ma się zająć odpowiedzią na trzy pytania. Najważniejsze brzmi – czy i w jakim zakresie zmienić Kodeks Etyki Lekarskiej. Już podczas prac w Trybunale Konstytucyjnym prawnicy mówili, że skoro lekarze mają prawo do klauzuli sumienia, ich własny, środowiskowy kodeks etyczny powinien precyzyjnie podpowiadać, jakie są zasady postępowania w sytuacjach granicznych, związanych z początkiem i końcem życia. Bo wątpliwości etyczne budzą nie tylko kwestie związane z aborcją, ale też np. uporczywą terapią czy podejmowaniem czynności ratunkowych w stanach agonalnych.

Kolejna kwestia, również fundamentalna – jaki kształt ma mieć Kodeks Etyki Lekarskiej. Dziś liczy on aż 78 artykułów. Podczas marcowej konferencji, zorganizowanej wspólnie przez Senat RP i Naczelną Radę Lekarską „Lekarz jako zawód szczególnego zaufania społecznego” podnoszono kwestię, że KEL – przez swoją obszerność i szczegółowość – jest dokumentem nieczytelnym, zarówno dla lekarzy (zwłaszcza młodszych), jak i pacjentów, czy też szerzej – ogółu społeczeństwa, opinii publicznej. Postulowano również, by wrócić do źródeł i skrócić go do kilku zasadniczych artykułów.

Trzecią kwestią do rozstrzygnięcia jest zmiana tekstu przysięgi lekarskiej na tłumaczenie Deklaracji Genewskiej, przyjętej przez Światowe Stowarzyszenie Lekarzy w 1948 roku, po raz ostatni zmienianej w 2005 roku.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post