Ciasne otulanie niemowląt związane z zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Ciasne otulanie niemowląt związane z zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej

Post autor: admin. med. »

Ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) wydaje się zwiększać, gdy niemowlęta podczas snu są ciasno spowijane (otulane), a śpią na brzuchu lub na boku - dowodzą nowe badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców.

Praca na ten temat ukazała się w najnowszym wydaniu czasopisma "Pediatrics". Jej autorami są lekarze z Uniwersytetu w Bristolu (Anglia).

Naukowcy przeanalizowali cztery duże badania, obejmujące łącznie dwie dekady obserwacji, prowadzone w trzech różnych obszarach geograficznych: w kilku miastach Anglii, w Tasmanii (Australia) oraz w Chicago (USA).

Jak tłumaczy kierownik badania dr Anna Pease, spowijanie (inaczej otulanie; w ang. swaddling) to tradycyjna i szeroko praktykowana metoda uspokajania i wyciszania noworodków oraz niemowląt.

- Otulanie dzieci bawełnianą pieluszką ułatwia im zasypianie oraz uspokaja - wyjaśnia specjalistka. - My postanowiliśmy sprawdzić, czy może mieć jakikolwiek związek z częstością występowania zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej.

- W literaturze światowej znaleźliśmy tylko cztery badania, bardzo się od siebie różniące, a do tego żadne nie podawało precyzyjnej definicji spowijania, co utrudniało nam analizę wyników. Okazało się jednak, że we wszystkich ryzyko SIDS wzrastało, gdy otulone pieluszką dzieci układane były do snu na brzuchu lub na boku - opowiada Pease.

Badaczka podkreśla, że - pomimo wspomnianych ograniczeń metodologicznych - przeprowadzona analiza wyraźnie pokazuje, iż aktualne zalecenia dotyczące tego, aby unikać układania niemowląt do snu na boku oraz brzuchu, są szczególnie istotne w przypadku dzieci spowijanych.

- Ryzyko SIDS wzrastało prawie dwukrotnie u spowijanych dzieci śpiących na boku. W przypadku spowijanych niemowląt układanych do snu na brzuchu także było wyraźnie większe niż w grupie kontrolnej. Zauważyliśmy też, że ryzyko wystąpienia SIDS było wyższe u starszych dzieci, które rodzice na czas snu szczelnie otulali - mówi dr Pease.

- Znaleźliśmy następującą prawidłowość: starsze niemowlęta były bardziej skłonne do przyjmowania niebezpiecznych pozycji, jeśli w czasie snu były otulone pieluszką. Sugeruje to, że w pewnym wieku należy zaprzestać stosowania tej metody. Naszym zdaniem jest to wiek około 4-6 miesięcy, kiedy większość dzieci zaczyna samodzielnie przewracać się z pleców na brzuszek i odwrotnie - dodaje badaczka.

- W praktyce oznacza to, że rodzice, którzy decydują się na stosowanie metody spowijania, powinni zawsze układać otulone dziecko na plecach i pamiętać o tym, aby "odstawić" pieluszkę, gdy tylko maluch podrośnie i stanie się nieco bardziej mobilnę - radzi autorka pracy.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post