Zmiany guzopodobne

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Zmiany guzopodobne

Post autor: admin. med. »

Pogrubienie różnych okolic ciała, zwłaszcza takie, które pojawia się w krótkim okresie czasu zawsze budzi niepokój. Rodzi się zwykle podejrzenie, czy to nie jest „guz”. Guz jest powszechnie odbierany jako synonim nowotworu, zaś nowotwór to dla większości określenie „raka”. Dla wielu osób „rak” jest jednoznacznym wyrokiem. Z całym naciskiem należy podkreślić, że wiele guzów nie oznacza wcale nowotworu. Przyczyny i podłoże pogrubień mogą być bardzo zróżnicowane.

Wśród guzów znacząca część to nowotwory niezłośliwe, które dają się skutecznie leczyć z reguły na drodze operacyjnej. Zmiany guzopodobne i nowotwory niezłośliwe zlokalizowane w obrębie narządu ruchu zajmują znaczące miejsce z racji częstości ich występowania. Mogą one pochodzić ze wszystkich tkanek ustroju człowieka.
Z tkanki chrzęstnej wywodzą się chrzęstniaki pojedyncze lub mnogie, zlokalizowane śródkostnie lub przy warstwie korowej kości. Nie stwarzają one zagrożenia dla życia chorego. Przez swą obecność i rozrost powodują bóle i osłabienie wytrzymałości mechanicznej kości, zatem zagrażają złamaniem na skutek niewielkich urazów. Leczeniem z wyboru jest usunięcie operacyjne zmian i uzupełnienie ubytku kostnego przeszczepami kości.
Tkanka kostna jest źródłem dla rozrostu kostniaków lub kostniaków kostnawych. Podobnie jak poprzednie leczy się je skutecznie na drodze operacyjnej. Mieszane postacie zmian guzopodobnych pochodzące zarówno z tkanki kostnej jak i chrzęstnej noszą nazwę kostniako-chrzęstniaków. Najczęściej lokalizują się w okolicy przynasad kości. Stanowią źródło bólu na skutek konfliktu z otaczającymi tkankami miękkimi. Nierzadko są one mnogie i wymagają usunięcia, zwłaszcza gdy na skutek swych rozmiarów upośledzają naturalną sprawność kończyny czy stawu.

Z tkanki łącznej mogą wywodzić się śluzaki czy różne postacie włókniaków. Z tkanki tłuszczowej biorą swe źródło tłuszczaki, z naczyniowej naczyniaki, a z tkanki nerwowej nerwiaki. Płynowe torbiele wychodzące ze stawów lub pochewek ścięgien czy naturalnych obszarów płynowych mogą sugestywnie imitować guzy.

Wnikliwe badanie kliniczne wsparte różnorodnymi technikami obrazowania pozwala zwykle postawić prawidłowe rozpoznanie i rozpocząć skuteczne leczenie. Wszystkie te zmiany można leczyć z powodzeniem pod warunkiem pewności prawidłowego rozpoznania i odpowiednio wczesnego wykrycia.

Nie wolno bagatelizować żadnego pogrubienia w obrębie kończyn. Należy zachować czujność onkologiczną, która pozwała na wczesne wychwycenie zmian złośliwych pośród wczesnych niespecyficznych objawów guza.

W naszym Ośrodku prowadzimy postępowanie diagnostyczne i lecznicze różnych postaci zmian guzopodobnych wywodzących się z tkanek narządów ruchu. Sposób znieczulenia oraz techniki operacyjne uzależnione są od charakteru oraz lokalizacji zmian. Postępowanie po leczeniu operacyjnym zależy od miejsca i charakteru interwencji oraz podobnie jak sam zabieg jest planowane i omawiane indywidualnie z każdy chorym.
arthros.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post