Szpary między zębami,nieprawidłowy zgryz

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Szpary między zębami,nieprawidłowy zgryz

Post autor: admin. med. »

Diastema i inne problemy ortodontyczne
Martwią cię szpary między ząbkami dziecka? Niepokoi nieprawidłowy zgryz? Zastanawiasz się, czy krzywe zęby warto zacząć prostować już teraz? Zamiast rozmyślać, odwiedź z dzieckiem ortodontę. Koszt pierwszej wizyty jest niewielki (lub żaden), a lekarz rozwieje wszystkie twoje wątpliwości i poradzi co, kiedy i czy w ogóle warto zrobić.

Diastema - czym jest i jak ją leczyć?

Diastema to anatomiczne określenie szpar i przerw pomiędzy zębami, a używa się go głównie w odniesieniu do górnych siekaczy. Najczęstszą przyczyną powstawania diastemy jest nieprawidłowy przyczep wędzidełka wargi górnej. Diastema charakterystyczna jest dla niektórych gatunków ssaków (np. bobra), u ludzi występuje jako anomalia, którą można (choć wcale nie trzeba) korygować. Choć szpara między zębami uważana jest za defekt estetyczny, wiele gwiazd i celebrytów uczyniło z niej swój znak rozpoznawczy (np. Madonna, a w Polsce Tomasz Karolak).

Ostatnimi czasy diastema uważana jest też za atut w modelingu, nawet tym najwyższych lotów (top modelki z zadziorną przerwą między jedynkami oglądać można w najlepszych magazynach mody). Nie ma jednak żadnych przeszkód, by diastemę skorygować . Zajmuje się tym właśnie ortodoncja.

U dorosłych diastema może być rzekoma (spowodowana brakiem siekaczy bocznych lub zmniejszeniem ich wymiarów) lub prawdziwa (powodowana przerostem wędzidełka wargi górnej). Leczy się je za pomocą aparatu ortodontycznego, podcięcia wędzidełka, bądź wykonuje zabieg estetyczny - szparę niweluje się za pomocą licówek.

Diastema prawdziwa u dzieci, czyli ta spowodowana niskim przyczepem wędzidełka wargi górnej, często pojawia się jeszcze na etapie zębów mlecznych. Ząbki, choć zdrowe i białe, wyglądają mało estetycznie z powodu występujących pomiędzy nimi przerw. Rodzice zastanawiają się, czy warto je już teraz korygować? Ortodonci odradzają takie rozwiązanie. Po wymianie siekaczy i reszty zębów szpary mogą zamknąć się naturalnie, bez ingerencji lekarza (zwłaszcza, jeśli ich szerokość nie przekraczała 2 mm).

Mogą co prawda się również powiększyć, dlatego dziecko z diastemą mleczaków powinno być obserwowane. Warto chodzić regularnie na kontrole również dlatego, że przerośnięte wędzidełka miewają skłonność do stanów zapalnych i urazów spowodowanych ich mechanicznym uszkadzaniem podczas pracy mięśni okrężnych ust oraz zaleganiem resztek pokarmowych w fałdach skóry.

U dzieci z przerostem wędzidełka górnej wargi często pojawia się także próchnica na powierzchniach przyśrodkowych siekaczy i w takich przypadkach lekarze zalecają leczenie (polegające na ogół na przycięciu wędzidełka). Jeśli jednak zęby są zdrowe, a jedynym skutkiem ubocznym przerośniętego wędzidełka jest szparka między zębami, z jakąkolwiek interwencją chirurgiczną czy ortodontyczną warto zaczekać do czasu pojawienia się zębów stałych.
Niektórzy ortodonci uważają, że diastema mlecznych zębów nie jest nieprawidłowa, a wręcz przeciwnie - bardzo pożyteczna. Zęby stałe są większe i szersze od mleczaków, a dzięki diastemie mają w szczęce dziecka więcej miejsca. Jeśli jednak po ich pojawieniu się problem nie znika, zaleca się podcięcie wędzidełka (zajmuje się tym chirurg, zabieg nie jest bolesny, zakłada się po nim 2-3 szwy, które trzeba potem wyjąć) i/lub aparat ortodontyczny, niekoniecznie stały. Wszystko zależy od rodzaju i wielkości wady, o sposobie leczenia zawsze decyduje lekarz.

Wady zgryzu

To najczęstsza przyczyna wizyt małych dzieci u ortodonty. Nieprawidłowości w zgryzie (czyli np. tyłozgryz, przodozgryz, zgryz otwarty czy krzyżowy) można korygować jeszcze na etapie zębów mlecznych. Czasami jest to nawet wskazane, gdyż nieprawidłowe ułożenie żuchwy i szczęki górnej względem siebie może doprowadzić do zaburzeń wzrostowych kości czaszki, a w przyszłości bardzo się nasilić. Leczenie ortodontyczne mleczaków jest też często tańsze, niż przypadku zębów stałych (czasami wystarcza plastikowa wkładka korygująca zakładana na noc). O rodzaju wady zgryzu i najlepszym rodzaju leczenia zdecyduje ortodonta.

Przedwcześnie utracone mleczaki

Czasami zdarza się, że maluch zbyt wcześnie straci zęby mleczne. Dzieje się tak albo na skutek jakiegoś wypadku (bywa, że zwyczajny upadek na parkiet w mieszkaniu kończy się utratą jedynki), albo zaawansowanej próchnicy. Jeśli przedwcześnie utraconych ząbków jest kilka, pojawia się poważny problem - dziecko nie ma jak gryźć pokarmu, a co za tym idzie, jego szczęki przestają się rozwijać. Gdy brakuje jednego zęba, ortodonta może założyć wypełniacz, który nie dopuści do zejścia się pobocznych zębów. W skrajnie trudnych przypadkach przedwczesnej utraty wielu zębów mlecznych, wykonuje się dzieciom specjalne protezki, dzięki którym mogą jeść, przeżuwać i połykać, dostarczając szczękom bodźców do rozwoju.
benc.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post