Mniej zachorowań na grypę u dzieci kobiet zaszczepionych prz

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Mniej zachorowań na grypę u dzieci kobiet zaszczepionych prz

Post autor: admin. med. »

Mniej zachorowań na grypę u dzieci kobiet zaszczepionych przeciwko grypie w czasie ciąży
Shakib J.H i wsp.: Influenza in Infants Born to Women Vaccinated During Pregnancy. Pediatrics, 2016
sciencedaily.com

Jednym z celów szczepienia ciężarnych przeciwko grypie jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na grypę u ich dzieci w pierwszych miesiącach życia. Inaktywowane szczepionki przeciwko grypie są zarejestrowane do stosowania u dorosłych i dzieci >6. miesiąca życia, dlatego w ramach strategii ochrony najmłodszych niemowląt zaleca się wykonanie szczepienia w czasie ciąży. W kilku badaniach wykazano, że niemowlęta matek zaszczepionych w czasie ciąży rzadziej chorowały na chorobę grypopodobną oraz grypę potwierdzoną laboratoryjnie (p. Szczepienie ciężarnych przeciwko grypie a zachorowania na grypę wśród szczepionych kobiet i ich niemowląt, Szczepienie przeciwko grypie kobiet w ciąży zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę u ich dzieci). Ryzyko zachorowania niemowląt na grypę w zależności od przebytych szczepień u matki przeanalizowano również w badaniu obserwacyjnym opublikowanym w czasopiśmie „Pediatrics”.

W badaniu wzięli udział pacjenci placówek Intermountain Healthcare udzielających świadczeń zdrowotnych w regionie Intermountain West. W okresie obserwacji (od grudnia 2015 roku do marca 2014 roku) 245 386 kobiet urodziło 249 387 dzieci. Informację o przebytych szczepieniach uzyskano od samych pacjentek. Szczepionkę przeciwko grypie w czasie ciąży otrzymały 23 383 kobiety, które urodziły 23 847 dzieci. Odsetek zaszczepionych przeciwko grypie był bardzo mały w okresie przed wybuchem pandemii grypy H1N1 (2,2%), a po pandemii zwiększył się do 21%.

Na podstawie analizy dokumentacji medycznej stwierdzono, że co najmniej jeden epizod choroby grypopodobnej wystąpił łącznie u 866 niemowląt do 6. miesiąca życia, tj. u 32 (1,34/1000) dzieci urodzonych przez kobiety zaszczepione przeciwko grypie w czasie ciąży i u 834 (3,70/1000) dzieci matek nieszczepionych. Obliczono, że ryzyko wystąpienia choroby grypopodobnej u dzieci zaszczepionych matek było o 64% mniejsze niż u dzieci matek nieszczepionych (ryzyko względne [RR]: 0,36 [95% CI: 0,26–0,52]). W przypadku grypy potwierdzonej laboratoryjnie ryzyko to było mniejsze o 70% (RR: 0,30 [95% CI: 0,19–0,46]) – odnotowano 20 zachorowań (0,84/1000) u dzieci zaszczepionych kobiet i 638 (2,83/1000) u dzieci kobiet nieszczepionych. Hospitalizacji z powodu grypy potwierdzonej laboratoryjnie wymagało 3 (0,13/1000) dzieci matek zaszczepionych i 148 (0,66/1000) dzieci matek nieszczepionych (RR: 0,19 [95% CI: 0,06–0,60]).

– To duże badanie dostarcza kolejnych danych, że szczepienie kobiet w okresie ciąży przeciwko grypie zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę u ich dzieci w pierwszych 6 miesiącach życia – powiedziała główna autorka badania, dr Julie Shakib (University of Utah, Salt Lake City).

Autorzy badania zwrócili również uwagę na mały odsetek zaszczepionych ciężarnych.
– Kobiety mogą się obawiać szczepienia w czasie ciąży, jednak powinny zrozumieć, że mamy mocne dowody, że szczepienie ciężarnych przeciwko grypie chroni je same i ich dzieci przed ciężkimi powikłaniami – dodała dr Shakib.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post