Rola lekarza w edukacji żywieniowej dziecka

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Rola lekarza w edukacji żywieniowej dziecka

Post autor: admin. med. »

Tylko 37% matek1 deklaruje, że uzyskuje informacje o prawidłowym odżywianiu dzieci od lekarzy. Oczekuje tego 79% mam.
Polacy wciąż jedzą za mało owoców, warzyw i ich przetworów, w tym soków. Dlatego według ekspertów zebranych na debacie poświęconej błędom żywieniowym Polaków, kluczowa jest rola lekarzy w przekazywaniu matkom wiedzy o zdrowym żywieniu, gdyż to one kształtują nawyki żywieniowe przyszłych pokoleń.
Eksperci z Instytutu Żywności i Żywienia uczynili z warzyw i owoców podstawę nowej piramidy zdrowego żywienia. Dr Katarzyna Stoś, prof. nadzw. Instytutu Żywości i Żywienia – „Gdy spożywamy te produkty od 1 do 3 razy dziennie, ryzyko wystąpienia niektórych chorób dietozależnych spada o ok. 14%, przy 3 do 5 porcji – o 30%, a przy ponad 7 aż o 40%”. Jednak 46% mam nie uznaje owoców i warzyw za podstawę zdrowej diety.
W związku z tym ważna jest rola lekarzy. Informacje od nich traktowane są jako wiarygodne, pochodzące od autorytetu i są częściej stosowane. Dr Aneta Górska-Kot, Ordynator Oddziału Pediatrii w Szpitalu Dziecięcym przy ul. Niekłańskiej w Warszawie – „Lekarze jednak zwykle zajmują się kwestią żywienia tylko do pierwszego półrocza życia dzieci. Potem musi pojawić się problem zdrowotny, by rodzicie usłyszeli o zasadach zdrowego żywienia. Powinno się edukować lekarzy już na studiach, by przekazywali potem wiedzę matkom. Jeśli wprowadzimy warzywa i owoce do diety dziecka, jako dorosły też będzie po nie sięgać. Możemy skorzystać np. z bogatej oferty soków, aby przyzwyczaić je do danego smaku. Konsekwencja w naszym działaniu to brak konsekwencji zdrowotnych u dzieci”.
Większa rola lekarzy w edukacji mam, kształtowanie prawidłowych nawyków u dzieci, aktywna edukacja kilkulatków, moda na zdrowe żywienie wśród nastolatków i realna zmiana nawyków żywieniowych dorosłych – to sposoby na zdrowe społeczeństwo w przyszłości.
1 Dane KUPS, badanie wykonane przez GFK Polonia, marzec 2016 r. Badanie CAWI, mamy dzieci w wieku 3-12 lat, N = 180
Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
mailbox:///C:/Users/User/AppData/Roaming/Mozilla/SeaMonkey/Profiles/j5nz46il.default/Mail/pop.gmail.com/Inbox?number=1149460#
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post