Test fałdu skóry Kiblera - niespecyficzne badanie grzbietu

Testy na rożne choroby do samodzielnego wykonania. Testy laboratoryjne.
admin. med.

Test fałdu skóry Kiblera - niespecyficzne badanie grzbietu

Post autor: admin. med. »

Test fałdu skóry Kiblera – niespecyficzne badanie grzbietu. Test przeprowadza się w sposób następujący: pacjent leży na brzuchu z rozluźnionymi ułożonymi wzdłuż ciała kończynami górnymi; wzdłuż tułowia oraz na kończynach poprzecznie do przebiegu dermatomu badający unosi między kciukiem i palcem wskazującym fałd skórny i „zwija go w rolkę”. Test pozwala ocenić miejscowe zróżnicowanie możliwości uniesienia i konsystencję fałdu skóry (ciastowaty/obrzęknięty) oraz ograniczenie przesuwania skóry. Badanie palpacyjne umożliwia także wyczucie regionalnego powierzchownego i głębokiego wzmożonego napięcia mięśni oraz zaburzeń autonomicznych (nadmierne ucieplenie lub potliwość). W strefie skóry charakteryzującej się nadmierną wrażliwością na ból jej fałd jest twardszy, słabo pozwala się unieść oraz stawia opór przy przemieszczaniu. U chorych z bólem w miejscu przeczulicy, wzmożone napięcie mięśniowe i zmiany autonomiczne świadczą o zaburzeniach pochodzących z okolicy stawów międzykręgowych lub żeber.
Test ucisku mostka wskazuje na złamanie żeber. Podczas gdy pacjent leży na plecach, badający obiema rękami wywiera nacisk na mostek. Zlokalizowany ból w klatce piersiowej może być spowodowany złamaniem żebra. Ból w pobliżu kręgosłupa świadczy o zmniejszeniu ruchomości w stawie żebrowo-kręgowym.
Test Soto-Halla, niespecyficzny test funkcji szyi, wykonuje się następująco: pacjent leży na plecach i najpierw czynnie unosi lekko głowę, starając się, na ile to możliwe, zbliżyć podbródek do klatki piersiowej; następnie badający wykonuje bierne zgięcie głowy do przodu, jednocześnie wywierając drugą ręką lekki ucisk na mostek. Ból karku spowodowany naciskiem przy biernym unoszeniu głowy świadczy o chorobach kości lub więzadeł szyjnego odcinka kręgosłupa. Ciągnące bóle, występujące przy czynnym unoszeniu głowy, spowodowane są głównie skróceniem mięśni karku.
Objaw Adamsa – test ten stosuje się do oceny strukturalnej lub funkcjonalnej skoliozy. Pacjent stoi lub siedzi, badający zaś stoi za nim i prosi o pochylenie się do przodu. Test powinien być wykonany u chorych z rozpoznaną skoliozą nieznanego pochodzenia lub wtedy, gdy w badaniach okresowych w wywiadzie stwierdzi się rodzinne występowanie skoliozy. Jeżeli boczne skrzywienie zanika lub ulega korekcji w czasie zgięcia do przodu, mamy do czynienia ze skoliozą funkcjonalną; brak jego korekcji z obecnością utrwalonego garbu żebrowego i wału lędźwiowego świadczy o zmianach strukturalnych.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post