Zabiegi laryngologiczne.Badanie i wywiad przed zabiegiem

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Zabiegi laryngologiczne.Badanie i wywiad przed zabiegiem

Post autor: admin. med. »

Przed zabiegiem

Pierwszy krok. Konsultacja specjalistyczna.
Przed każdym zabiegiem niezbędna jest konsultacja z lekarzem specjalistą. Jeśli jest to konsultacja w ramach NFZ konieczne jest "Skierowanie na konsultację specjalistyczną" od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej – POZ. Podczas wizyty zbierany jest wywiad lekarski (tzw. badanie podmiotowe), w trakcie którego pacjent opisuje objawy choroby, kiedy się one pojawiły i jaka była dynamika zmian. Istotne są informacje na temat przeprowadzonego dotychczas leczenia farmakologicznego lub operacyjnego, jakie ono przyniosło efekty, czy wystąpiły jakieś trudności czy powikłania. Przydatne wówczas są karty informacyjne z dotychczasowego leczenia szpitalnego i wyniki wcześniej przeprowadzonych badań: obrazowych np. badanie rentgenowskie – RTG, tomografia komputerowa – CT, testów alergicznych, endoskopowego nosa, rynometrii itp. Ważne są informacje na temat chorób ogólnych takich jak: uczulenie na leki, zaburzenia krzepnięcia, astma oskrzelowa, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, cukrzyca, choroby tarczycy itp. Jakie leki chory przyjmuje obecnie lub przewlekle, ewentualne nałogi?

Następnym krokiem jest badanie przedmiotowe czyli otorynolaryngologiczne, w trakcie którego specjalista oceni stan narządów dostępnych badaniu, czyli: nos, uszy, gardło i krtań. Jeśli lekarz dysponuje odpowiednim sprzętem diagnostycznym może przeprowadzić badanie dodatkowe tj. endoskopię nosa.

Dopiero po odpowiednim badaniu podmiotowym i przedmiotowym możliwe będzie podjęcie decyzji o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Badania laboratoryjne przed zabiegiem
W celu zminimalizowania ryzyka powikłań w trakcie zabiegu należy wykonać podstawowe badania laboratoryjne krwi takie jak:
grupa krwi, koagulogram, poziom jonów: Na i K.

Osoby powyżej 40 r.ż powinny dodatkowo wykonać badanie EKG.

UWAGA. Pełen indywidualny panel badań laboratoryjnych przed zabiegiem powinien określić chirurg i anestezjolog przygotowujący pacjenta do zabiegu.

Jakie leki pacjent powinien przyjąć lub odstawić przed planowanym zabiegiem operacyjnym?
Pacjenci przyjmujący jakiekolwiek leki w sposób przewlekły powinni poinformować lekarza prowadzącego o tym fakcie. Z reguły leki regulujące ciśnienie tętnicze krwi, hormony zastępcze np. insulina chory powinien przyjmować zgodnie z zaleconym na co dzień dawkowaniem. Jeśli zabieg odbywać się będzie „na czczo” przyjęte leki można popić bardzo niewielką ilością wody niegazowanej.

U pacjentów z przewlekłym stanem zapalnym w organizmie (np. zatokach przynosowych) czasami trudno jest znaleźć idealny okres do przeprowadzenia zabiegu, czyli okres remisji choroby. W związku z czym niejednokrotnie zachodzi potrzeba przyjmowania przez chorego leków zmniejszających stan zapalny np. leki sterydowe, antybiotyki itp. bezpośrednio przed zabiegiem operacyjnym.

Istnieje grupa leków których przyjmowanie należy przerwać przed zabiegiem operacyjnym. Należą do nich leki z grupy niesterydowych przeciwzapalnych NLPZ np.: Acard, Polocard, Polopiryna itp. Leki z tej grupy zmniejszają agregację płytek krwi, a więc zmniejszają krzepliwość krwi, co może grozić nadmiernym krwawieniem w trakcie zabiegu. U pacjentów którzy na stałe muszą przyjmować leki przeciwkrzepliwe istnieje możliwość zastąpienie leków z grupy NLPZ innymi.

UWAGA. O dokładnych dawkach i terminie ich przyjmowania zdecyduje chirurg lub anestezjolog przygotowujący pacjenta do zabiegu.

Jakie rzeczy powinien ze sobą zabrać pacjent przychodzący na leczenie operacyjne w warunkach szpitalnych?
Chory udający się na leczenie szpitalne powinien ze sobą zabrać:

dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
piżamę i kapcie
przybory do toalety osobistej (szczoteczka do zębów, pasta, mężczyźni – przybory do golenia)
całą posiadaną dokumentację medyczną na swój temat: wyniki badań, karty informacyjne, zdjęcia RTG i CT, wyniki konsultacji zaświadczenia od lekarzy rodzinnych lub specjalistów
przyjmowane na stałe leki w ilości wystarczającej, odpowiedniej do planowanego czasu pobytu w szpitalu

Pacjent udający się do placówki leczniczej w ramach NFZ powinni dodatkowo zabrać:

druk „Skierowanie do szpitala” wydany przez lekarza specjalistę bądź rodzinnego
aktualny dowód ubezpieczenia (np. druk ZUS- RMUA lub odcinek renty czy emerytury)

Przed każdym planowym (czyli nie nagłym) zabiegiem operacyjnym pacjent powinien mieć okazję do rozmowy z chirurgiem, w czasie której otrzyma pełną informację na temat planowanego zabiegu. Oczywiście różne jest „zapotrzebowanie” pacjentów na wiedzę fachową dotyczącą min. szczegółów technicznych operacji, możliwych powikłań czy przebiegu okresu pooperacyjnego. W związku z czym w trakcie rozmowy lekarz po przedstawieniu niezbędnych informacji z reguły czeka na pytania od pacjenta. Idealnym rozwiązaniem jest gdy pacjent ma możliwość porozmawiać z chirurgiem w trakcie wizyty, na której zostało leczenie operacyjne zaproponowane oraz na kilka dni lub godzin przed zabiegiem. Po rozmowie dorosły chory powinien potwierdzić uzyskanie wyczerpującej informacji na temat zabiegu operacyjnego własnoręcznym podpisem na odpowiednim formularzu „zgody na zabieg”. W przypadku dzieci zgodę podpisują rodzice. Jeśli zabieg ma być wykonany w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym tzw. narkozie (pacjent śpi) chory powinien odbyć konsultację z anestezjologiem, który poinformuje o wszystkich aspektach planowanego znieczulenia. Zgodę na znieczulenie pacjent również potwierdza złożeniem podpisu.

Bezpośrednio przed zabiegiem
Przed zabiegiem w znieczuleniu ogólnym dotchawiczym by zapobiec zaaspirowaniu cofającej się treści żołądkowej do płuc pacjent powinien mieć pusty żołądek. Musi być „na czczo”- czyli nie może jeść ani pić co najmniej 6 godzin przed zabiegiem.

Pacjent powinien zdjąć całą biżuterię, która w razie konieczności koagulacji może spowodować poparzenia skóry bądź błon śluzowych.

Czasem by pomóc opanować lęk przed operacją lekarz anestezjolog zleci tzw. premedykację czyli lek uspokajający.
Kobiety powinny usunąć cały zmywalny makijaż z twarzy.

Jeśli w czasie zabiegu konieczne będzie wykonania cięcia na skórze owłosionej pacjent zostanie poinformowany o konieczności pozbycia się części owłosienia lub o możliwości jego usunięcia w trakcie trwania zabiegu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post