[Film] Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

[Film] Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Post autor: admin. med. »

Łojotokowe zapalenie skóry głowy, czyli łojotok, to nadmierna produkcja sebum przez gruczoły łojowe na skórze głowy. Taki problem ze skórą i włosami pojawia się u małych dzieci (jest to wtedy ciemieniucha) i u dorosłych między 30. a 60. rokiem życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się na głowie, ale także na twarzy, klatce piersiowej czy nogach. Zapalenie skóry głowy i towarzyszące mu strupy i zrogowacenia mogą doprowadzić do nadmiernego wypadania włosów, a nawet wyłysienia, dlatego nie należy lekceważyć takiego stanu.

1. Przyczyny i objawy zapalenia skóry głowy

Łojotokowe zapalenie skóry głowy może być wywoływane zaburzeniami hormonalnymi – a konkretnie nadmiarem androgenów i progesteronu. Oprócz tego, łojotok pojawia się w rodzinach, co sugeruje jakieś predyspozycje genetyczne. Do zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry może przyczynić się także drożdżak o nazwie Malassezia furfur, a także Pityrosporum ovale – drożdżopodobny grzyb. Oba te mikroorganizmy w niewielkich ilościach są nieszkodliwe, lecz jeśli jest ich za dużo, mogą wywołać odpowiedź zapalną i immunologiczną organizmu, co z kolei może oznaczać łupież pstry lub zapalenie mieszków włosowych.

Inne czynniki zwiększające ryzyko pojawienia się łojotokowego zapalenia skóry to:

nadmierny stres,
zbyt wysoka lub niska temperatura otoczenia,
nieprawidłowa higiena,
zanieczyszczenia powietrza,
otyłość,
przemęczenie,
choroba Parkinsona,
urazy głowy,
zarażenie wirusem HIV.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy objawia się najczęściej:

pojawieniem się tłustego łupieżu,
łuszczeniem się skóry,
zrogowaceniami i strupami,
przetłuszczającymi się włosami,
podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry głowy,
swędzeniem skóry głowy.

Szczególnie charakterystyczny dla łojotokowego zapalenia skóry jest tłusty łupież o żółtawym odcieniu. Nie są to małe drobinki, a raczej większe płatki skóry.
Nieleczony łojotok może wywołać także wypadanie włosów. Długotrwały stan zapalny osłabia cebulki, może także prowadzić do wtórnych infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
2. Leczenie łojotokowego zapalenia skóry głowy

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry to zazwyczaj mycie włosów specjalnym szamponem zawierającym:

kwas salicylowy (w składzie występuje zazwyczaj jako salicylic acid),
siarczek selenu (w składzie występuje zazwyczaj jako selenium sulfide),
związki cynku (w składzie jest to zazwyczaj zinc pyrithione),
smoła węglowa.

Tego typu specjalne szampony przeciwłupieżowe należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Pamiętaj, aby pozostawić szampon na włosach na kilka minut przed spłukaniem. Jeśli to nie działa, idź do dermatologa. Lekarz przepisze specjalną maść steroidową lub inny rodzaj leczenia.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry u dzieci (ciemieniuchy) to przede wszystkim delikatne mycie główki dziecka specjalną szczoteczką i delikatnym, zwykłym szamponem dla dzieci.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy można leczyć i opanować jego objawy. Pamiętaj, że łojotok to nie tylko problem estetyczny, ale także zagrożenie dla twoich włosów.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post