Łupież- Jak pozbyć się łupieżu?

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Łupież- Jak pozbyć się łupieżu?

Post autor: admin. med. »

Mimo systematycznego mycia włosów, łupież pojawia się na włosach znaczącej grupy osób. Wielu nie potrafi znaleźć sposobu na trwałe usunięcie problemu łupieżu, który twardo opiera się specjalistycznym kosmetykom. Jak pozbyć się łupieżu, a co robić by nie pojawił się na naszych włosach?
Czym tak naprawdę jest łupież?
Łupież najczęściej występuje w postaci pewnego rodzaju białych płatków, które widzimy we włosach, jak również na ramionach. Taka właśnie jest znana wszystkim odmiana tej choroby, którą bardzo prosto można rozpoznać. W praktyce medycyna wyróżnia kilka innych rodzajów łupieżu, które jednak nie są aż tak bardzo popularne. Dokładne zapoznanie się z ich opisem może być bardzo pomocne przy wskazaniu, który łupież dotyczy właśnie Was. Wyróżniamy zatem:

Łupież biały – białe plamy pokazuję się w okolicach twarzy, ewentualnie na kończynach. Często towarzyszy temu swędzenie, a sam proces leczenia może trwać naprawdę bardzo długo. Najczęściej problem dotyczy osób młodych.
Łupież pstry – objawia się brunatnymi lub ewentualnie różowymi plamami na klatce piersiowej. Pojawia się najczęściej na etapie dojrzewania.
Łupież rumieniowy – osoby, które mają problem z takim łupieżem, najczęściej narzekają na pojawiające się na udach plamy. W stosunku do pozostałych rodzajów łupieżu przebieg tego jest stosunkowo łagodny.
Łupież suchy – najbardziej popularna odmiana łupieżu, która objawia się właśnie złuszczającym się naskórkiem. Problem dotyka osób w różnym wieku – zarówno młodych, jak i dorosłych.
Łupież Gilberta – różowe plamy na kończynach i tułowiu. Mają one dosyć duży rozmiar, ale problem samoistnie znika po okresie około 6 tygodni.
Łupież tłusty – charakteryzuje się większymi rozmiarami złuszczającego się naskórka. Naskórek może być w wielu przypadkach żółtawy i tłusty.

W zależności od konkretnego rodzaju łupieżu, inaczej wygląda proces leczenia dolegliwości. Jeśli macie problem z odróżnieniem poszczególnych rodzajów łupieżu, to oczywiście najszybciej lekarz pierwszego kontaktu zdiagnozuje, który łupież pojawił się na waszej skórze. Lekarz pierwszego kontaktu może wypisać Wam skierowanie do dermatologa.

Jak zapobiegać łupieżowi?
Nim jeszcze na Twojej głowie, kończynach czy klatce piersiowej pojawi się łupież, warto poświęcić nieco więcej uwagi na profilaktykę. Dzięki odpowiednim krokom można jak najbardziej ograniczyć ryzyko pojawienia się problemu łupieżu. Wystarczy tylko pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim, należy systematycznie i bardzo dokładnie myć skórę głowy. Jeśli Twoje włosy będą zdrowe to ryzyko wystąpienia łupieżu będzie znacznie mniejsze. Najbardziej podatna na łupież zawsze będzie osoba, która doprowadza do nadmiernego tłuszczu na skórze. Może to prowadzić nie tylko do problemu łupieżu, ale również do grzybicy. Zalecane jest, by włosy myć dwa lub trzy razy na tydzień. Nadmierna częstotliwość też nie jest polecana. Ciekawostką może być fakt, że łupież może być jak najbardziej wywołany przez nadmierny stres. Generalnie wiadomo jest, że problem nadmiernego stresu wpływa na zwiększoną tendencję do popadania w choroby, jak i inne zaburzenia. Starajmy się ograniczyć w miarę możliwość stres. Często łupież może wynikać z wykorzystywania nieodpowiednich kosmetyków. Wśród nich wymienić należy choćby żele do włosów, pianki, spraye czy woski. W przypadku gdy kosmetyki te pozostają na włosach, doprowadzają do tego, że skóra staje się bardziej tłusta. Ważne jest również stosowanie odpowiedniej diety. Im więcej będzie się w niej znajdowało owoców, warzyw i pełnego ziarna, tym korzystniej dla nas. Zalecane jest mycie włosów delikatnymi, naturalnymi szamponami. W przypadku, gdy dana osoba ma problem z bardzo szybko przetłuszczającymi się włosami, powinna myć je nawet codziennie, ale właśnie takim szamponem. Wtedy ryzyko występowania łupieżu jest minimalizowane. Poleca się także jak najczęstsze przebywanie na słońcu, co również pozytywnie wpływa na redukcję ryzyka wystąpienia łupieżu.
Domowe sposoby na łupież
Prócz kuracji zalecanych przez lekarzy, warto także wypróbować domowe sposoby walki z problemem. Szczególnie wymienić tutaj należy następujące metody:

Wyciśnięty sok z cytryn wymieszany z wodą, powinien tak leżeć całą noc, a następnego dnia należy nim umyć włosy,
Warto wypróbować olejek Neem, który zastosowany całonocnie raz w tygodniu, jest skutecznym sposobem na walkę z łupieżem,
Na skórę głowy należy nałożyć jogurt naturalny i tak pozostawić go na 30 minut. Po tej czynności włosy trzeba umyć szamponem przeciwłupieżowym,
Puder triphala w połączeniu z jogurtem tworzy papkę, którą należy nałożyć na godzinę, na skórę. Po tej czynności powinno się ją dokładnie zmyć ze skóry.

Najbardziej popularne metody
Oczywiście najczęściej stosowanym sposobem na radzenie sobie z łupieżem jest zakup specjalistycznego szamponu. Szampon powinien zawierać kwas salicylowy, siarkę, cynk lub selen. Dobre efekty leczenia przynieść może również zastosowanie szamponu zawierającego tzw. ketokonazol. Leczenie przebiega wtedy o wiele szybciej. Ważna uwaga jest tutaj taka, że należy stosować cały czas taki sam szampon. Jeśli po kilku tygodniach mycia włosów szamponem przeciwłupieżowym nie widzicie postępów, to kontynuujcie mycie właśnie nim. Zmiana szamponu nie przyniesie poprawy. Nawet szampony przeciwłupieżowe gwarantują ochronę wyłącznie przy regularnym stosowaniu. Jeśli będziecie po nie sięgali sporadycznie, to efekty nie będą takie, jakich byście oczekiwali.

Gdy domowe sposoby zawiodły…
Największym błędem popełnianym przez osoby, które mają problem z łupieżem, jest odkładanie wizyty u lekarza. Jeśli żaden z domowych sposobów nie przyniósł oczekiwanego rezultatu to powinniście jak najszybciej wybrać się do specjalisty, który oceni zaawansowanie choroby oraz wskaże metodę leczenia. W dosyć ciężkich przypadkach łupieżu przygotowane są odpowiednie kremy, które zawierają konkretne stężenie niezbędnych substancji, odpowiednie dla skali problemu. Wiele odmian łupieżu jest na tyle zaawansowanych, że domowe sposoby w żaden sposób tutaj nie pomogą. W przypadku swędzenia lub grzybicy lekarze zapisują pacjentom leki przeciwgrzybiczne. Swędzenie pojawia się wyłącznie przy uciążliwych formach łupieżu. Leczenie z pomocą lekarstw trwać może nawet wiele tygodni. Czas procesu leczenia uzależniony jest przede wszystkim od typu łupieżu, jaki Was dotyczy, a także okresu, od którego problem występuje. Nieleczony łupież bardzo trudno jest wyeliminować.

Łupież można zlikwidować!
Łupież to choroba, która przybrać może zarówno postać niewielkiej dolegliwości, jak i poważnego problemu. Stosowanie się do umieszczonych w powyższym artykule zasad może ograniczyć możliwość pojawienia się schorzenia. Starajmy się zatem dbać o naszą skórę głowy i włosy, a wtedy ryzyko pojawienia się łupieżu będzie wręcz minimalne.
źródło:

drogapozdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post