Przetoka pęcherzowo-skórna leczenie

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Przetoka pęcherzowo-skórna leczenie

Post autor: admin. med. »

Cystostomia - przetoka pęcherzowo - skórna
Cystostomia jest odprowadzeniem moczu, które stosowane jest u pacjentów, u których odpływ moczu przez cewkę moczową jest niemożliwy lub przeciwwskazany. Cystostomia zakładana jest z wykorzystaniem znieczulenia nasiękowego lub podczas zabiegu operacyjnego w znieczuleniu regionalnym lub ogólnym. Cystostomia może mieć charakter tymczasowy lub definitywny.

Wśród najczęstszych wskazań do wyłonienia przetoki pęcherzowo – skórnej wymienia się :

Zatrzymanie moczu w przebiegu zwężenia cewki moczowej, kiedy założenie cewnika przez cewkę moczową jest niemożliwe, urazy cewki moczowej, wady zastawki cewki tylnej u małych chłopców. Cystostomia jest bardzo dobrym rozwiązaniem odprowadzenia moczu u pacjentów z pęcherzem neurogennym - pacjenci po urazach rdzenia kręgowego lub dzieci z przepukliną oponowa - rdzeniową.

Założenie cystostomii wykonywane jest przez urologa w asyście pielęgniarki. Pacjent ułożony jest na plecach. Przed zabiegiem wykonywane jest USG jamy brzusznej podczas, którego urolog ocenia stopień wypełnienia pęcherza moczowego. Aby bezpiecznie wytworzyć przetokę pęcherzowo – skórną pęcherz musi być dostatecznie wypełniony moczem. Skóra podbrzusza myta jest preparatem odkażającym.

Kolejnym krokiem jest znieczulenie nasiękowe podbrzusza – w odległości około 3-4 centymetrów od spojenia łonowego w linii pośrodkowej ciała urolog ostrzykuje skórę i tkankę podskórną. Po nacięciu skóry wprowadzany jest specjalny trokar z cewnikiem cystostomijnym. W zależności od modelu cystofixu cewnik cystostomijny utrzymuje się sam w pęcherzu – balon jak w cewniku Foley’a lub przyszywany jest do skóry pacjenta. Mocz odpływający cewnikiem cystostomijnym odprowadzany jest do worka do zbiórki moczu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post