Karmienie piersią wcześniaka

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Karmienie piersią wcześniaka

Post autor: admin. med. »

Dr med. Monika Pijanowska;
Specjalista chorób dzieci

W przypadku porodu fizjologicznego procesy uruchamiające laktację przebiegają najczęściej samoistnie. Sytuacje szczególne, takie jak narodziny wcześniaka, mogą powodować pewne trudności w rozpoczęciu karmienia piersią.

Jeśli maluch przyszedł na świat przed terminem, karmienie mlekiem mamy jest dla niego szczególnie wskazane. Rekomenduje się jak najszybszy kontakt „skóra do skóry”, a dopóki jest to niemożliwe, mama powinna ściągać pokarm i w ten sposób karmić dziecko, stymulując jednocześnie laktację. Niemowlętom urodzonym przed 32. tygodniem ciąży i z masą ciała poniżej 1500 g mleko mamy można wzbogacać o specjalne substancje odżywcze dla wcześniaków.

Jeśli mama nie może karmić swoim mlekiem, dziecko jest karmione specjalną mieszanką dla wcześniaków. Pokarm powinien być skomponowany tak, by zapewnić wcześniakowi przyrost masy ciała podobny do tego, jaki nastąpiłby w tym czasie w brzuchu mamy.

Mleko mamy wcześniaka różni się od mleka mamy dziecka urodzonego o czasie. Jest łatwiej trawione i wchłaniane przez niedojrzały układ pokarmowy malucha. Zawiera też więcej białka, laktoferyny, sodu, chloru i mikroelementów.

Karmienie wcześniaka mlekiem mamy zwiększa szanse uniknięcia powikłań związanych z przedwczesnym porodem, infekcji i alergii. Zapewnia też najlepsze warunki dla rozwoju mózgu i układu nerwowego.

Po przedwczesnym porodzie ustabilizowanie laktacji będzie wymagało od mamy wysiłku i cierpliwości. Zwykle rozpoczyna się od odciągania bardzo niewielkich ilości pokarmu. Najpierw pojawia się zwykle tylko kilka jego kropel, ale przy regularnym odciąganiu ilość mleka będzie się stopniowo zwiększać. Mimo, że wcześniak ma niewielkie potrzeby (jego zapotrzebowanie na mleko mamy jest duże, ale żołądek maleńki, dlatego objętość jego posiłków zaczyna się od kilku mililitrów), mama powinna opróżniać pierś do ostatniej kropli, by szybko (zwykle w ciągu 7 dni) uzyskać pełną laktację. Pokarm można mrozić.

Najważniejsza jest cierpliwość mamy i silna, pozytywna motywacja. Dlatego bardzo ważne jest, by otoczenie, najbliżsi i personel medyczny okazywali mamie wsparcie. Powinna mieć zapewnioną możliwość snu w nocy i choćby krótkiego odpoczynku w dzień (wskazane jest unikanie umieszczania mamy wcześniaka, często po cięciu cesarskim, odseparowanej od swojego dziecka, w wieloosobowych salach razem z mamami i ich dziećmi urodzonymi o czasie). Powinna unikać sytuacji, które narażają ją na stresy – trudne rozmowy, problemy niezwiązane z dzieckiem i karmieniem – lepiej na ten czas zupełnie odsunąć. Najlepiej, by mogła skupić się na jak najczęstszym kontakcie z dzieckiem, co czasem wymaga dużego wysiłku i determinacji.

Wcześniak będzie gotowy do karmienia piersią, gdy nauczy się koordynować ssanie, połykanie i oddychanie. Gotowość do ssania piersi łatwo zauważyć u dzieci karmionych sondą – z czasem dziecko zaczyna ją ssać. Wówczas zwykle przechodzi się do metody karmienia „sondą po palcu”, co stymuluje odruch ssania. Stopniowo, wraz z rozwojem umiejętności niemowlęcia, coraz więcej posiłków zjada ono bezpośrednio z piersi mamy.
źródło: bebilon.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post