Wpływ menopauzy na sprawy seksualne

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

Wpływ menopauzy na sprawy seksualne

Post autor: admin. med. »

Wkrótce wchodzę w okres klimakterium. Jaki to będzie miało wpływ na moją seksualność?
Odpowiedział

dr n. med. Bartosz Grabski
specjalista psychiatra, specjalista seksuolog
Katedra Psychiatrii UJ CM, Centrum Dobrej Terapii

Menopauza jest związana z pojawianiem się zmian w organizmie, które często wpływają na seksualność. Należą do nich zmiany hormonalne, anatomiczne, fizjologiczne oraz psychologiczne. Na przykład zmniejszanie się aktywności hormonalnej jajników powoduje stopniowe obniżanie się stężenia estrogenów i androgenów. Deficyt estrogenów może powodować, m.in.:

spadek zdolności do adekwatnego zwilżenia (lubrykacji) pochwy,
osłabienie pożądania seksualnego,
pogorszenie się obrazu siebie i poczucia własnej wartości.

Deficyt androgenów odpowiada m.in. za osłabienie pożądania seksualnego i trudności z osiągnieciem orgazmu, obniżenie wrażliwości czuciowej okolic łechtaczki i brodawek sutkowych, utratę owłosienia łonowego, pogorszenie samopoczucia psychicznego.
Zauważalne zmiany cielesne mogą być źródłem kryzysu egzystencjalnego przeżywanego przez kobietę. Poczucie utraty własnej atrakcyjności, starzenia się, negatywny obraz własnego ciała, niekorzystny bilans życiowy, mogą być źródłem objawów depresyjnych, a te dodatkowo pogłębiać trudności seksualne.

Problemy seksualne kobiet w wieku pomenopauzalnym to:

utrata satysfakcji seksualnej,
osłabienie libido,
zmniejszenie aktywności seksualnej,
ból odczuwany podczas aktywności seksualnej (dyspareunia),
zaburzenia fazy podniecenia (lubrykacji),
zaburzenia orgazmu (trudność z jego osiągnięciem).

Leczenie pojawiających się problemów seksualnych w wieku około- i pomenopauzalnym powinno być kompleksowe i często prowadzone przez zespół specjalistów, np. ginekologa, seksuologa i psychologa.

Należy jednak pamiętać, że utrzymanie satysfakcjonującej aktywności seksualnej jest możliwe prawie w każdym wieku, na co wpływ ma wiele czynników biologicznych, takich jak dobry ogólny stan zdrowia; psychospołecznych, takich jak dotychczasowa wysoka jakość życia seksualnego, pozytywne i kreatywne nastawienie do seksualności, duża satysfakcja w pozaseksualnych dziedzinach życia, zadowolenie ze związku małżeńskiego lub partnerskiego oraz związanych ze stylem życia, takich jak: systematyczna aktywność fizyczna czy unikanie nałogów.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post