Wrastające paznokcie, co robić i jak leczyć?

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Wrastające paznokcie, co robić i jak leczyć?

Post autor: admin. med. »

Pisząc o paznokciach nie można również pominąć problemu paznokci wrastających (łac. - unguis incarnatus), które są częstą, bolesną i nierzadko nawrotową chorobą. Schorzenie to dotyczy zazwyczaj paluchów stóp. Wrastanie paznokcia jest najczęściej poprzedzone urazem okolicy paznokcia związanego ze zbyt głębokim obcięciem paznokcia, skaleczeniem wału paznokciowego podczas wycinania skórek lub obgryzania paznokcia przez dziecko albo może być następstwem noszenia zbyt ciasnego obuwia. W efekcie dochodzi do nieprawidłowego zawijania się i wrastania paznokcia z jednego lub obu boków w wał otaczający płytkę paznokciową. W miejscu wrastania rozwija się bardzo bolesny odczyn zapalny, którego nie można zlikwidować dopóki tkanki wału paznokciowego drażnione są przez wrastający paznokieć. W następstwie przedłużającego się stanu zapalnego dochodzi często do bujania ziarniny, którą pacjenci nazywają potocznie „dzikiem mięsem”, a która jest tkanką łączną mającą na celu odgraniczenie zdrowych tkanek palca od wrastającego paznokcia. Ziarnina ta jest silnie unerwiona, obficie unaczyniona i krucha, toteż nie tylko dostarcza bardzo silnych dolegliwości bólowych pod wpływem każdego najmniejszego urazu lub nawet dotyku w tej okolicy , ale i łatwo krwawi, co jeszcze pogarsza dyskomfort związany z wrastaniem paznokcia. W utrzymującym się stanie zapalnym oraz ziarninie istnieją warunki sprzyjające zakażeniu bakteryjnemu, co również zwiększa cierpienie chorego. Leczenie wrastających paznokci jest w zasadzie tylko chirurgiczne i może to być:
1. w początkowym okresie wrastania paznokcia wycięcie niewielkiego otworu na szczycie wypukłości płytki paznokciowej.
2. jeśli wrastanie paznokcia jest zaawansowane, to konieczne jest usunięcie wąskiego 2-3 mm pasma paznokcia od strony wrastania, oczyszczenie rany i założenie szwów.
Do niedawna popularne było całkowite zerwanie paznokcia, lecz w XXI wieku nie jest to już metoda w żadnym przypadku godna uwagi i polecenia, gdyż jest to zabieg bardzo brutalny i bolesny oraz dający częste nawroty wrastania paznokcia.
Ostatnio pojawiły się nowe metody leczenia zachowawczego wrastających paznokci, którymi zajmują się przeszkolone kosmetyczki. Warunkiem wykonania zabiegu zachowawczego na wrastającym paznokciu jest ustąpienie stanu zapalnego, co jest prawie niemożliwe, dopóki wrastający paznokieć drażni tkanki. Wyspecjalizowana kosmetyczka może próbować ograniczyć stan zapalny wsuwając między wał a paznokieć miękki tampon ze środkiem przeciwzapalnym. Trudno jednak sobie wyobrazić, że chory, który już na samą myśl o dotykaniu wrastającego paznokcia odczuwa nasilenie bólu, pozwoli na manipulacje w tym bolesnym miejscu. Inne metody opierają się na nasunięciu odpowiedniej rureczki na brzeg paznokcia i przytwierdzeniu jej masą do paznokcia albo zastosowaniu specjalnej klamry przyklejonej na wrastający paznokieć.
Zapobieganie wrastaniu paznokci sprowadza się do właściwej codziennej pielęgnacji stóp czyli obcinania paznokci bez zaokrąglania brzegów oraz delikatnego odsuwania skórek, najlepiej przy pomocy specjalnych płynów do usuwania skórek tak, żeby nie skaleczyć wału paznokciowego, zamiast brutalnego wycinania. Nie wolno również wyrywać „przeszkadzających” nam fragmentów paznokcia tzw. cierni, bo jest to dużym urazem dla paznokcia.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post