Zapalenie wału paznokciowego zanokcica objawy leczenie

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Zapalenie wału paznokciowego zanokcica objawy leczenie

Post autor: admin. med. »

Bardzo częstą chorobą paznokci jest zanokcica (łac. – paronychia) czyli zapalenie wału paznokciowego utworzonego przez skórę otaczającą paznokieć. Czynnikiem sprzyjającym zapaleniu wału paznokciowego jest najczęściej uraz związany z nieumiejętnym manikiurem, uszkodzenie paznokcia lub skaleczenie opuszki palca. Przerwanie ciągłości tkanek okołopaznokciowych jest wówczas doskonałym miejscem do wnikania w tkanki bakterii chorobotwórczych (najczęściej paciorkowców lub gronkowców), które wywołują stan zapalny wału paznokciowego. Zdarza się również, że zapalenie wału paznokciowego może rozwijać się również w przebiegu grzybicy paznokci. Z innych przyczyn zanokcicy można wymienić: macerację wału paznokciowego w wilgotnym środowisku, która również ułatwia wnikanie bakterii w tkanki (np. długotrwałe ssanie palca przez dziecko, długotrwałe moczenie rąk w wodzie związane z praniem lub zmywaniem) i cukrzycę. Do zapalenia wału paznokciowego dochodzi również w przebiegu paznokci wrastających.

Pierwszym objawem zanokcicy jest ograniczone zaczerwienie wału paznokciowego z towarzyszącą niewielką bolesnością. W miarę upływu czasu zaczerwienie i bolesność nasilają się, a także dołącza się obrzęk tkanki. W dalszym etapie rozwoju choroby przez naskórek zaczyna uwypuklać się bardzo bolesny pęcherzyk wypełniony żółtawą ropą. Nie leczona zanokcica może poszerzać się poza obręb wału paznokciowego obejmując swoim zasięgiem również macierz pod paznokciem i tkanki leżące jeszcze głębiej.

Leczenie zanokcicy uzależnione jest od stopnia nasilenia zmian:

1. Zaczerwienienie i obrzęk wału paznokciowego wymagają jedynie kilkukrotnego w ciągu dnia moczenia w ciepłym roztworze szarego mydła, które łagodzi stan zapalny i przynosi wyraźną ulgę, Dzieje się tak, ponieważ woda mydlana działa przeciwobrzękowo, co zmniejsza odczyn zapalny i ułatwia ewentualną samoistną ewakuację ropy.

2. Jeśli pod skórą wału paznokciowego nagromadziła się ropa i moczenie w kąpieli z szarego mydła nie pomaga, to konieczna staje się interwencja chirurga, który natnie ropny pęcherz umożliwiając tym samym odpływ ropy.

3. Jeśli ropny pęcherz obejmuje również tkanki paznokcia, to wówczas chirurg zmuszony jest do wycięcia okienka w paznokci, które umożliwi ewakuację ropy, wycięcia części paznokcia lub nawet do zdjęcia całego paznokcia.
Leczenie chirurgiczne zanokcicy uzupełniane jest miejscową antybiotykoterapią, a w szczególnych przypadkach antybiotyk podaje się również ogólnie.

Zapobieganie zanokcicy polega na delikatnym wykonywaniu manikiuru, a jeśli dojdzie już do skaleczenia wału paznokciowego, należy rankę niezwłocznie zdezynfekować (wodą utlenioną, Polodiną-R, Betadine, spirytusem salicylowym), lub jeśli nie ma pod ręką płynu odkażającego to dobrze wymoczyć w wodzie z mydłem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post