Testy w cukrzycy

Testy na rożne choroby do samodzielnego wykonania. Testy laboratoryjne.
admin. med.

Testy w cukrzycy

Post autor: admin. med. »

Do niedawna, w celu wykonania badań laboratoryjnych konieczne było zgłoszenie się do punktu pobrań w laboratorium lub przychodni. Dziś niektóre z tych badań można wykonać samodzielnie w zaciszu domowym, gdyż w aptekach dostępne są już różnorodne testy diagnostyczne. Samodzielne pobranie kropli krwi z palca lub próbki moczu nie jest zbyt trudne, a otrzymany wynik testu może ukierunkować dalsze działania lekarza.

Accu-chek Active, Accutrend Glucose, Ascansia, Glucodisc, Glucocard, Glucostix, Medisense, One Touch i SmartScan są to testy paskowe do oznaczania stężenia glukozy we krwi przy użyciu podręcznego glukometru. Od dawna stosowane są szeroko wśród chorych na cukrzycę, umożliwiając codzienną kontrolę poziomu cukru we krwi. Do badania potrzebna jest kropla krwi, uzyskana dzięki automatycznemu nakłuwaczowi i naniesiona na pasek testowy, który wkładany jest do wykalibrowanego aparatu. Po kilku-kilkunastu sekundach (w zależności od typu glukometru) podawany jest wynik czyli aktualny poziom glukozy we krwi. Paski te dostępne są na receptę, a diabetycy mogą nabywać je z dużą zniżką z tytułu, że cukrzyca zakwalifikowana jest do grupy chorób przewlekłych. Dlatego kupując glukometr warto upewnić się, czy stosowane do niego paski testowe są refundowane.

Ketodiastix są to testy paskowe do oznaczania poziomu glukozy i ciał ketonowych w moczu. Badanie polega na zanurzeniu paska testowego w próbce moczu, a następnie porównaniu zmiany jego zabarwienia ze skalą barwną na opakowaniu. Jeśli cukrzyca jest dobrze leczona, to wówczas w moczu nie stwierdza się obecności glukozy i ciał ketonowych. Jeśli jednak glukoza jest obecna w moczu, to świadczy to o nie dość skutecznym leczeniu cukrzycy, a dodatkowo obecność ciał ketonowych w moczu świadczy o dużej dekompensacji cukrzycy z rozwijającą się kwasicą. Paski te nie są refundowane.

Ketostix - jest to test paskowy służący do wykrywania ciał ketonowych w moczu lub surowicy krwi. Oznaczenie zajmuje 15 sekund. W teście tym porównuje się zabarwienie paska ze skalą barwną na opakowaniu. Jest przydatny dla ludzi chorujących na cukrzycę, która ma chwiejny przebieg ze skłonnością do wspomnianej już wyżej dekompensacji. Paski te również nie są refundowane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post