Czy kwas salicylowy ma wpływ na przełyk Barretta

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Czy kwas salicylowy ma wpływ na przełyk Barretta

Post autor: admin. med. »

Kwas salicylowy chroni przed rozwojem przełyku Barretta
Stosowanie kwasu salicylowego (ASA) zmniejsza ryzyko rozwoju przełyku Barretta, który uważany jest za główny czynnik wpływający na występowanie raka przełyku. Badanie opisujące zależność stosowania ASA i rozwoju przełyku Barretta opisuje Clinical Gastroenterology and Hepatology, oficjalne czasopismo American Gastroenterological Association.

Kwas salicylowy jest szeroko rozpowszechnionym środkiem farmaceutycznym, stosowanym w objawowym leczeniu infekcji oraz jako profilaktyka przeciwzakrzepowa. Powszechność jego stosowania wynika z tego, że w dużych dawkach działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie, natomiast przy długotrwałym stosowaniu działa antykoagulacyjnie. Salicylany występują naturalnie w wielu gatunkach wierzby, ale w różnych stężeniach. Pojawiły się doniesienia o próbach hodowli nowego gatunku wierzby, który w swojej korze będzie miał większą zawartość salicylanów. Znajdujące się w korze wierzby glikozydy salicylowe posiadają zbliżone właściwości do kwasu acetylosalicylowego i posiada związki buforujące, które nie wywołują działań ubocznych oddziałujących na układ pokarmowy. Zaletami hodowli wyselekcjonowanego gatunku wierzby i pozyskiwania naturalnych salicylanów jest zaangażowanie i zyski hodowców, łatwość utrzymania i kontroli stanowisk wierzby, podobna zawartość i jakość surowca. Wierzba purpurowa, która ma szczególnie wysoką zawartość salicylanów występuje powszechnie w Polsce. Jest możliwość prowadzenia hodowli tego gatunku, po dokładnych badaniach molekularnych związku różnych genotypów wierzby ze stężeniem salicylanów w jej korze. Co więcej, genotypy oceniane są pod względem przydatności w przemyśle farmaceutycznym.

Zaskakujące są badania naukowców z Massachusetts General Hospital Institute for Technology Assessment (USA) opublikowane w Clinical Gastroenterology and Hepatology, oficjalnym czasopiśmie American Gastroenterological Association. Wyniki badań po analizach zależności sugerują, że wysokie dawki kwasu acetylosalicylowego były istotnie związane ze zmniejszeniem ryzyka rozwoju przełyku Barretta. Jednocześnie badacze podkreślają, że nie zalecają przyjmowania ASA, szczególnie w wysokich dawkach celem tylko i wyłącznie prewencji przełyku Barretta. Gdyby dalsze badania potwierdziły obserwowaną zależność, to wówczas osoba z wysokim ryzykiem rozwoju przełyku Barreta, która jednocześnie podlega prewencji kardiowaskularnej, mogłaby rozważyć przyjmowanie ASA w wysokiej dawce.

Celem wyciągnięcia powyższych wniosków zespół badaczy przeanalizował dane 434 pacjentów z przełykiem Barretta, uwzględniając czynniki wpływające na występowanie choroby. Osoby przyjmujące kwas acetylosalicylowy miały o 44% mniejsze ryzyko rozwoju przełyku Barretta. Co więcej mężczyźni trzykrotnie częściej zapadali na tę chorobę. Ze względu na coraz wyższą częstotliwość przypadków raka przełyku w ciągu ostatnich kilku dekad, bardzo dużo uwagi przykłada się do identyfikacji jego czynników ryzyka, w tym dokładnej oceny etiologii i patofizjologii przełyku Barretta. Niesteroidowe leki przeciwzapalne, a szczególnie kwas acetylosalicylowy były już wcześniej wiązane ze zmniejszonym ryzykiem raka przełyku. Jednak dopiero badania naukowców z Massachusetts powiązały chemoprewencję ASA z przełykiem Barretta. Czy kwas acetylosalicylowy będzie lekiem na wszystko?
Autor:Dr n.med. Karolina Kłoda
Źródło:medtube.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post