Jak się chronic przed infekcją wirusem HIV?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Jak się chronic przed infekcją wirusem HIV?

Post autor: admin. med. »

Nowy sposób ochrony przed infekcją wirusem HIV?
W Afryce, jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (dane z 2008r.), 50% populacji kobiet zakażonych jest wirusem HIV. To właśnie z myślą o tej grupie naukowcy projektowali pierścienie dopochwowe zawierające lek antyretrowirusowy. Ma to być dyskretna i w przeciwieństwie do prezerwatyw, niezależna od partnera seksualnego, droga antykoncepcji i prewencji wirusa dla kobiet. National Institutes of Health, sponsorujący badania, wskazuje relatywnie długotrwałą ochronę przed infekcją i łatwość użycia, jako główne atuty badanego środka antykoncepcyjnego.

Pierścień dopochwowy użyty w testach, zbudowany jest z silikonu i zawiera eksperymentalny lek antywirusowy – dapiwirynę. Lek uwalniany jest do pochwy w sposób ciągły, co stwarza konieczność wymiany pierścienia co cztery tygodnie.

Dapiwiryna, lek dopuszczony do użytku w 2004r., należy do NNRTI i przeciwdziała replikacji materiału genetycznego wirusa HIV -1, po jego wniknięciu do zdrowej komórki. Zanotowano ograniczną skuteczność wobec wirusa HIV-2. Dawka zawarta w pierścieniu to 25 mg. Substancja poddana była wielokrotnym testom, podczas których stwierdzono brak jej działania teratogennego, mutagennego i bardzo rzadkie działania niepożądane. W stosunku do pozostałych NNRTI wykazano szczególną skuteczność przy podawaniu drogą transwaginalną – badania in vivo wykazałay skuteczność 70-100%, w zależności od badanej grupy. Dodatkowo niski koszt produkcji niewątpliwie przyczynił się do wyboru dapiwiriny, jako leku użytego w badaniu. W prowadzonym doświadczeniu zakłada się uzyskanie skuteczności substancji w pierścieniu co najmniej na poziomie 60%.

Program „A Study to Prevention Infection with a Ring for Extended Use” (ASPIRE) angażuje około 3500 kobiet w wieku 18-45 lat z pięciu Afrykańskich krajów – Malawi, RPA, Uganda, Zambia i Zimbabwe. Część z nich otrzymuje badany środek, podczas gdy pozostałe używają placebo. W trakcie 12-miesięcznego projektu, kobiety będą zobowiązane co 4 tygodnie wykonać test ciążowy i test na obecność wirusa HIV. W ciągu comiesięcznej wizyty kontrolnej dostaną również prezerwatywy i nowy pierścień oraz zostaną poinformowane jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na choroby przenoszone drogą płciową. Te z nich, które podczas badania zostaną zainfekowane wirusem natychmiastowo będą objęte opieką medyczną.

Warto zaznaczyć, że prowadzone badania są kolejną próbą amerykańskich naukowców, szukających skutecznych metod ochrony przed zainfekowaniem wirusem HIV. Wcześniejsze testy dotyczyły żelów plemnikobójczych zawierających leki antyretrowirusowe. Wyniki jednego z najbardziej aktualnych badań- the VOICE study (listopad 2011) gdzie, jako środek przeciwwirusowy użyto Tenofovir, wskazały jednak na brak zwiększonej efektywności w zapobieganiu zakażeniu HIV w stosunku do placebo. Miejmy nadzieję, że tym razem doczekamy się bardziej optymistycznych rezultatów. Czekamy zatem na ich publikację w pierwszym kwartale 2015.
Autor: Monika Walankiewicz
medtube.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post