NLPZ o szybkim czy wolnym działaniu w leczniu bólu głowy

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
admin. med.

NLPZ o szybkim czy wolnym działaniu w leczniu bólu głowy

Post autor: admin. med. »

Kiedy w bólu głowy należy stosować NSLPZ? W jakich dawkach?

W bólu głowy o typie migreny o niewielkim natężeniu. Dawki powinny być duże, np. ASA – 1000 mg, paracetamol 1000 mg. Dokładne dawki większości dostępnych leków wymienione są w podręczniku „Interna Szczeklika”, w rozdziale „Bóle głowy”

Czy wszystkie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSLPZ) mają podobną skuteczność w leczeniu bólu głowy? Po podaniu doustnym niektóre NSLPZ (deksketoprofen, diklofenak, lornoksykam) osiągają stężenie maksymalne w surowicy już po około 30 minutach, natomiast pozostałe w większości po upływie 1–3 godzin. Czy zatem w przypadku silnego bólu głowy można rozważyć zastosowanie NSLPZ o szybszym działaniu?

Ponieważ w klasyfikacji ICHD-3 beta wyróżniono ponad 280 typów i podtypów bólów głowy, kwestii ich leczenia nie można uogólniać, lecz należy ją odnieść oddzielnie do poszczególnych typów. Abstrahując od bólów głowy wtórnych (objawowych), w których patomechanizm bólu jest przyczynowo związany z podłożem organicznym, i najczęściej jest nieswoisty, w grupie pierwotnych bólów głowy mechanizmy leżące u ich podłoża mogą być różne. W konsekwencji także podatność na leki doraźne w różnych bólach głowy jest różna. Leki doraźne działają bowiem przez czasem bardzo odmienne mechanizmy, bardziej lub mniej swoiście. O ile na przykład w leczeniu doraźnym migreny najskuteczniejsze są tryptany, działające wybiórczo, o tyle działające niewybiórczo NSLPZ są mało skuteczne. Z kolei w bólu głowy typu napięciowego tryptany nie są użyteczne, a NSLPZ mogą przynieść pożądany efekt, zwłaszcza w postaci epizodycznej bólu głowy typu napięciowego. Jednak już w jednym z najcięższych bólów głowy – klasterowym bólu głowy, NSLPZ nie przyniosą żadnego efektu, a i tryptany mogą jedynie nieco osłabić lub skrócić napad bólu, ale w zasadzie wyłącznie gdy są podane podskórnie, co w praktyce dotyczy tylko jednego dostępnego preparatu. Paradoksalnie inny trójdzielno-autonomiczny ból głowy – napadowa hemikrania, w postaci epizodycznej bądź przewlekłej, nie reaguje na tryptany w ogóle, ale już po pierwszym dniu leczenia indometacyną, a więc klasycznym NSLPZ, ustępuje i choroba przechodzi w remisję, jeśli się kontynuuje przyjmowanie tego leku. Natychmiastowa i tak skuteczna reakcja na indometacynę jest nawet kryterium rozpoznania tego typu bólu głowy.
Jeśli chodzi o NSLPZ, które najczęściej stosuje się w bólach głowy typu migreny o niewielkim, a najwyżej umiarkowanym natężeniu, to nie wszystkie leki są sobie równe, nie wszystkie zaleca się na tym samym poziomie pewności, a niektóre z nich nie zostały w ogóle ujęte w wytycznych postępowania. To ostatnie wynika oczywiście z braku wiarygodnych danych z badań klinicznych.
I tak według European Federation of Neurological Societies (EFNS; obecnie European Academy of Neurology – EAN) w leczeniu bólu migrenowego poziom A rekomendacji (potwierdzona skuteczność) mają następujące NSLPZ w odpowiednio dużych dawkach:
1) ASA 1000 mg doustnie lub dożylnie (w Polsce preparat do podawania i.v. nie jest dostępny)
2) ibuprofen 200–800 mg doustnie
3) naproksen 500–1000 mg doustnie
4) diklofenak 50–100 mg doustnie oraz paracetamol 1000 mg doustnie lub doodbytniczo, a poziom B (prawdopodobnie skuteczne): metamizol 1000 mg doustnie i kwas tolfenamowy 200 mg doustnie.
Możliwe jest również łączenie NSLPZ z innym lekiem, w celu wykorzystania synergizmu działania, co pozwala na zmniejszenie dawek poszczególnych składowych. Przykładem takiego połączenia jest preparat złożony zawierający ASA (250 mg), paracetamol (200–250 mg) i kofeinę (50 mg).
Z powyższego zestawienia wynika, że leki z grupy NSLPZ, które osiągają maksymalne stężenie w surowicy już po 30 minutach, w rekomendacjach terapeutycznych się nie znalazły. Nie oznacza to jednak, że nie są skuteczne czy to w bólu migrenowym o niewielkim lub umiarkowanym natężeniu, czy w przygodnym bólu głowy typu napięciowego, a jedynie, że nie ma danych naukowych z badań klinicznych, które by ten pożądany efekt udowadniały.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post