Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Choroby, schorzenia i leczenie oczu.
Myself
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2015, o 12:23

Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: Myself »

Duży mroczek w polu widzenia OP, co mi jest?
Dzień dobry,
Bardzo proszę o pomoc ponieważ jestem zdruzgotana tym że nikt nie wie co mi jest:( Zacznę od początku.
Mam 23 lata, jakieś 3-4 miesiące temu pojawiła mi się przed prawym okiem czarna plama, na początku była dośc mała, tzn jak zamknełam lewe oko i patrzyłam na jeden wers to ta czarna plamka obejmowała jeden wers niżej i była podłużna. Wtedy lekarz zbadał mi dno oka, wtedy się przeraził i powiedział że mam jakieś plamy obok, jakieś jasne na obu oczach, ale co zadziwiające to na lewym oku te zmiany były duże a na prawym bardzo niewielkie.

Lekarka wysłała mnie do szpitala, gdzie chyba ze 4 lekarki badały mi dno oka i wspólnie doszły do wniosku że sa to blizny, które mam od urodzenia, jednak one nie tłumaczą czarnej plamy, która pojawiła mi się niedawno i dlatego powinno się zrobic badania, ale w szpitalu jakas maszyna była zepsuta więc wyszłam ze skierowaniami w ręce na angiografię oczu, badanie pola widzenia i do neurologa.
I tak na angiografi wyszło że są to zmiany nieaktywne i lekarz powiedział że one nie tłumaczą tego mroczka, który w przeciągu tych badań powiększył się i teraz nie widzę naprawdę dużo więcej na tym oku (z 6-7 wersów patrząc na książkę), i powiedział że badanie pola widzenia może więcej wnieśc.
Badanie pola widzenia wykazało, że przed prawym okiem mam dużą czarną plamę (lekarka jak zobaczyła wynik to się zdziwiła i upewniała czy to na pewno moje pole widzenia), ale czemu jest ten mroczek dalej nie wiadomo.
Miałam robione gdx aby się upewnic czy to nie jaska i wyszło że nie. badanie na toxoplazmoze, to wyszło że nigdy jej nie miałam i nie mam. Lekarz-okulista powiedział mi że moje oczy są bardzo specyficzne tzn moje tarcze ze są jak do książki, że takie anomalie zdarzają się raz na kilka milionów, jednak nie wie czemu mam ten mroczek i powiedziała że zrobiła wszystko co mogła i że teraz do neurologa.
U neurologa dostałam skierowanie na badanie potencjałów wzrokowych, których wynik jest prawidłowy i na rezonans magnetyczny głowy. Tu niestety mam aparat ortodontyczny, ale lekarz powiedział że badania te często wychodza i są poprostu gorszej jakości.
Wynik badania to : "znacznego stopnia artefakty pochodzące najpewniej od aparatu protetycznego, pogarszające znacznie jakośc badania. Struktury mózgowia bez uchwytnych zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Badanie wykonano w sekwencji 3DTOF, DWI, FLAIR i FSE uzyskując obrazy T1 i T2 zależne w płaszczyznach strzałkowej, osiowej i czołowej. Podano dożylnie środek paramagnetyczny."

Z tego co rozumiem badanie jest w porządku więc skąd jest ten mroczek? Jestem naprawdę zdruzgotana bo chodzę po tych lekarzach już długi czas, robię te badania i ciągle nic, tylko badanie pola widzenia ujawniło ten mroczek ( a miałam badanie pola widzenia w lipcu bo podejrzewali jaskrę przez moje dziwne tarcze to go jeszcze nie było).

Bardzo proszę o pomoc bo naprawdę nie wiem czy sa jeszcze jakies badania, które mogą pokazac skąd jest ten mroczek. Mroczek ten mi przeszkadza bo np obawiam się że jadąc autem czegoś nie zauważe, dlatego nie chcę jeździc mimo że to bardzo lubię, co więcej boję się że ten mroczek jeszcze bardziej mi się powiększy bo nikt mi nie powiedział że się nie będzie powiększac...

NIe wiem czy to istotne ale ma 2 przewlekłe choroby, mianowicie łuszczycę i hashimoto(uregulowane hormony obecnie), nie miałam okresu przez jakies 4 miesiące i ginekolog dał mi skierowanie na prolaktynę której wyniki to: PRL (Prolaktyna) 165 mU/l 127 - 637
Prolaktyna po teście z metoclopramidem - 1 h 3026 mU/l
Czyli za wysokie, dopiero jutro ide do gin, czytałam że to może powodowac zaburzenia pola widzenia, ale że wtedy to by wyszło w rezonansie...
I od jakiegos czasu powiększają mi się węzły szyjne i ostatnio trochę pachwinowe, szyjnych mam dużo i często mi słabo, morfologia ok tylko troszkę limfocyty w rozmazie podwyższone.

Bardzo proszę o pomoc bo ja chciałam zaprzestac już szukania co mi jest, ale rodzina mi mówi że nie powinnam odpuszczac, a ja już jestem tym wszystkim zmęczona. Wiem że nie wszystkie dane mogą miec ze sobą związek ale wolałam napisac wszystko bo ja się nie znam ale już się dowiedziałam że organizm jest bardzo skomplikowany.
Pozdrawiam.
dimedicus

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: dimedicus »

Czy wykonano badania krwi?(kiedy ostatnio?)Jeśli tak proszę podać szczegółowe wyniki krwi(z normami dla danego labo)MR jest niejednoznaczne,czy rozważano konsultacje onkologa ocznego?Widzę tu duże zbieżności do amblyopii(upośledzenie widzenia i nie opierał bym się na ogólnej ocenie w zależności od wiedzy okulisty)Wszystko są to moje rozważania co można ew.podłączyć do takich objawów(wiadomo,że nie mam takich możliwości jak lekarze bezpośrednio)Bardzo trudny problem,szczególnie jak się nie widzi,zmiany.A z opisu wynika,że jest to zmiana postępująca.Szukał bym dobrej kliniki ocznej.
Myself
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2015, o 12:23

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: Myself »

Tak jest to zmiana postępująca, byłam z wynikami u neurologa i kobieta mi powiedziała, że pod względem neurologicznym jestem zdrowa i że teraz spowrotem mam isc do okulisty a on powinien mnie wysłac do szpitala... tylko ciekawe co zrobi okulista...pytałam się również neurloga czy borelioza mogłaby wywołac taki objaw bo mam podejrzenie tej choroby tzn jeden test gorsza metoda cos wykazał i teraz czekam na wyniki innej metody, ale neurolog powiedział że to nie możliwe bo wyszłoby to w badaniu potencjałów wzrokowych a je mam prawidłowe. Oto moje aktualne badania morfologii i innych badań w związku z powiększającymi się węzłami chłonnymi:

Odczyn Biernackiego - OB - krew
OB po 1h (k) 6 mm <20
Aminotransferaza alaninowa - ALT (GPT)
ALT (GPT) 18 U/l < 33
Aminotransferaza asparaginianowa - AST (GOT)
AST (GOT) 26 U/l < 31
Białko ostrej fazy - CRP - ilościowo
CRP (s) <1 mg/l < 5
P.ciała przeciw toxoplazmozie IgM
P-ciała p/Toxoplasma gondii IgM (s) < 3 AU/ml ujemny <8 wątpliwy 8 - 10 dodatni >=10
P.ciała przeciw toxoplazmozie IgG
P-ciała p/Toxoplasma gondii IgG (s) < 3 IU/ml < 7,2
P.ciała przeciw Borelia IgM 07/01/2011
P-ciała p/Borrelia IgM 11,75 U/ml < 9 -------------------------------- Interpretacja wyniku: ujemny <9 wątpliwy 9 - < 11 dodatni >= 11
Komentarz P-ciała p/Borrelia IgM: Ze względu na liczne reakcje krzyżowe wskazane jest powtórzenie badania inną metodą, np. Western-Blot.
P.ciała przeciw Borelia IgG
P-ciała p/Borrelia IgG 6,40 U/ml < 9 -------------------------------- Interpretacja wyniku: ujemny <9 wątpliwy 9 - < 11 dodatni >= 11
P.ciała przeciw EBV IgG
P-ciała p/EBV IgG (s) 196,39 RU/ml < 16 -------------------------------- Interpretacja wyniku: ujemny < 16 wątpliwy 16 - 22 dodatni > 22
Komentarz EBV-VCA IgG: Wskazana kontrola
P.ciała przeciw EBV IgM
P-ciała p/EBV IgM (s) ujemny ujemny
Morfologia pełna - analizator - krew
Krwinki białe (WBC) 5,05 G/l 3,50 - 10,00
Krwinki czerwone (RBC) 4,77 T/l 3,50 - 5,00
Hemoglobina 13,5 g/dl 12,0 - 16,0
Hematokryt 38,7 % 37,0 - 47,0
MCV 81,1 fl 83,0 - 103,0
MCH 28,3 pg 28,0 - 34,0
MCHC 34,9 g/dl 31,0 - 35,0
Płytki krwi 223 G/l 125 - 400
RDW-CV 12,9 % 11,5 - 14,5
MPV 11,7 fl 9,0 - 12,6
% neutrocytów 51,5 % 45,0 - 70,0
LYMPH% 38,0 % 20,0 - 45,0
% monocytów 7,9 % 4,0 - 12,0
% eozynocytów 2,2 % 0,0 - 5,0
% bazocytów 0,4 % 0,0 - 1,0
Liczba neutrocytów 2,60 G/l 1,80 - 7,70
LYMPH# 1,92 G/l 1,00 - 5,00
Liczba monocytów 0,40 G/l 0,00 - 0,80
Liczba eozynocytów 0,11 G/l 0,00 - 0,45
Liczba bazocytów 0,02 G/l 0,00 - 0,20
Rozmaz mikroskopowy krwi obwodowej
Granulocyty segmentowane 47 % 45 - 70
Granulocyty kwasochłonne 1 % <5
Limfocyty 48 % 20 - 45
Monocyty 4 % 1 - 8
Opis (opis)
Komentarz opis: Krwinki czerwone- bez zmian Płytki krwi- pojedyncze agregaty

Mam również ostatnio stwierdzone zapalenie stawów biodrowo lędźwiowych.
Plamka przed okiem jest postępująca, powiększa się, nie wiem o ile bo ciężko to okreslic ale od samego początku napewno się powiększyła...
A i badanie prolaktyny w związku z brakiem okresu:
Prolaktyna - PRL
PRL (Prolaktyna) 165 mU/l 127 - 637
Prolaktyna po teście z metoclopramidem - 1 h
PRL / MTC x2 3026 mU/l

Piszę wszystko bo nie wiem co z czym może się wiązac, a po takim czasie chodzenia i szukania z kąd jest plamka wolę powiedziec wszystko bo może coś z czymś się łączy.
Pozdrawiam
dimedicus

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: dimedicus »

Neurolog ma racje i dobrze zrobił że skierował do okulisty.Też uważam że tu należy szukać przyczyny.Wyniki które przedstawiono wynikają ze zmian chorobowych ale nie nie mają nic wspólnego z plamką.Przyczyn plamki musi być gdzie indziej.Oku lista musi się dobrze przyglądnąć tej zmianie.
Myself
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2015, o 12:23

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: Myself »

Mam wizytę u okulisty w poniedziałek, ale jestem ciekawa co zrobi i co mi powie bo ostatnio jak mnie odsyłał do neurologa to powiedział że badanie dna oka, angiografia, oct, gdx i pola widzenia( tylko w tym badaniu widac tą zmianę) to są wszystkie badania jakie można zrobic pod względem okulistycznym aby wykryc skąd ta plama... Więc ciekawa jestem czy mnie nie odeśle że on już nic nie może zrobic... Zobaczymy jutro, ale dziękuję za zainteresowanie i odpowiedź.
Myself
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2015, o 12:23

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: Myself »

Byłam na wizycie, Pani doktor mnie zbadała, tzn ciśnienie i badanie dna oka i zobaczyła mniej więcej jakiej wielkości jest ten mroczek tzn patrzyłam się na dół telewizorka i całej góry nie widziałam dopiero ponad telewizorem widziałam ścianę i mi powiedziała, że tego mroczka nie ma w badaniu dna oka więc ona nie wie co ja mam zrobic, ona zrobiła wszystkie możliwe badania.
Wtedy ja powiedziałam, że Pani doktor neurolog powiedziała że według niej to powinnam się położyc do szpitala i znaleźc przyczynę pojawienia się tego mroczka bo tak nie może byc i na pewno że powinnam zacząc brac jakieś leki na to. Nie to żebym chciała położyc się do szpitala, bo nie lubię tam przebywac, ale naprawdę chciałabym poznac przyczynę tego mroczka i chciałabym się go pozbyc, a także boję się że on się powiększa i wkońcu obejmie całe oko.
Okulistka wysłała mnie a ponowne badanie pola widzenia i konsultację do doktora Gębki. Nie wiem kto to jest ale mam nadzieję że on coś wymyśli od czego to może byc.

Czy naprawdę jeżeli nie widac zmiany w badaniu dna oka, gdx, angiografi i oct to okulista nic więcej nie może zrobic? nie ma już innych badań? Doktor wykonywała mi praktycznie badania pod względem jaskry i sprawdzenia blizn na oku czy nie są aktywne, które według niej są wrodzonymi zmianami więc nie mogły wywołac mi tego mroczka.
Proszę o poradę co powinnam zrobic? czy dalej szukac przyczyny czy odłożyc to na przyszłośc i czekac czy się zmiana nie powiększy?
dimedicus

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: dimedicus »

Jest pani z pomorza.Dr.Gębka jest okulistą w klinice ocznej AM.Ma szeroką wiedzę tak że sadzę dostaje się pani w dobre ręce.Oczywiście w żadnym wypadku nie odpuszczać diagnozowania,skoro objawy są postępujące.Może przejść na całe oko(a że trudno ustalić przyczynę,może przejść na drugie oko,nie piszę na pewno ale z braku diagnozy nie można prognozować co się będzie działo)trudno jest oceniać jak się nie widzi,problem może tkwić poza okiem,dlatego są potrzebne badania.Proszę nie odpuszczać!
Myself
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2015, o 12:23

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: Myself »

Dobrze, dziękuję bardzo za te słowa bo poprostu czasem zaczynam wątpic jak mi jakiś lekarz mówi że nic nie da się zrobic a inny mówi co innego i do tego jestem zmęczona ciągłym szukaniem, ale wtedy potrzebuje takich słów motywujących bo wtedy zaczynam myślec że to jest moje zdrowie i moje oczy więc żaden lekarz nie będzie się nimi tak przejmował i pójdzie na łatwiznę. Mam wizytę u doktora w piątek, napiszę po konsultacji co postanowił, jeżeli coś postanowi.
Pozdrawiam.
Myself
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 11 gru 2015, o 12:23

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: Myself »

Dzień dobry, byłam u Pana doktora( udało mi się przyśpieszyć wizytę) i dostałam taki opis:
"Zmiana widoczna na dnie OP-ubytek siatkówki i naczyniówki poniżej tarczy i ubytek owalny naczyniówki na obu? od dołu ORAZ UBYTEK siatkówki i naczyniówki na oku od dołu w OL to SZCZELINA ROZWOJOWA NACZYNIÓWKI (COLOBOMA). Zmiana rozwojowa. Zmiany w polu widzenia. TŁO ZMIANY NIEZAPALNE LECZ PROGRESJA KAŻE STOSOWAC LEKI NEUROPROTEKC. DLA N.I? up ALPITAGAN I MONITOROWAC STAN."

Z tego co zrozumiałam bo pan doktor dużo mówił co może byc ale jest mało prawdopodobne a co bardziej itd to że mam zmiany wrodzone które (co się zdarza bardzo rzadko) postępują i dlatego pojawił mi się mroczek i on postępuje. Jednak chyba z tego szoku i szczescia że wkońcu ktoś powiedział mi że wie co to i że trzeba leczyc to że ten mroczek jest to zapomniałam się spytac czy to że zaczne brac leki to mi zlikwiduje(wiadomo prawdopodobnie) tego mroczka i czy sprawi że to nie bedzie postępowac czy to oznacza że to bedzie postępowało tylko się to spowolni? Pan doktor nie przepisał mi leków tylko napisał jakby do mojej pani doktor bo ja byłam tylko na konsultacjach ale kończy mi się ubezpieczenie w medicover i wtedy zacznę chodzic do pana doktora Gębki, aby to monitorowac.
Co Pan uważa?
dimedicus

Re: Mroczki w prawym oku. Co to oznacza?

Post autor: dimedicus »

Niestety jak podejrzewałem zmiana może wystąpić i w drugim oku.Zmiana jest też jak uważałem postępująca.Niestety to wada wrodzona.Będzie wdrożone leczenie zachowawcze,w lżejszych przypadkach stosuje się operacje.Nie mogę oceniać na ile zmiany są posunięte,dlatego lekarz zadecyduje jakie wdrożyć leczenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post