Badania przesiewowe w kierunku POChP

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Badania przesiewowe w kierunku POChP

Post autor: admin. med. »

Badania przesiewowe w kierunku POChP – zalecenia US Preventive Services Task Force
Opracował: dr n. med. Filip Mejza
Na podstawie: US Preventive Services Task Force (USPSTF), Siu AL, Bibbins-Domingo K, Grossman DC, Davidson KW, Epling JW Jr, García FA, Gillman M, Kemper AR, Krist AH, Kurth AE, Landefeld CS11, Mangione CM, Harper DM, Phillips WR, Phipps MG, Pignone MP: Screening for Chronic Obstructive Pulmonary Disease US Preventive Services Task Force Recommendation Statement. JAMA. 2016; 315: 1372-7
Badania przesiewowe w kierunku POChP – zalecenia US Preventive Services Task Force
Wprowadzenie

POChP stanowi obecnie 3. najczęstszą przyczynę zgonów w USA. W Polsce sytuacja jest podobna; POChP to jedna z najczęstszych przyczyn zgonów (łącznie choroby układu oddechowego stanowią 4. przyczynę zgonów). Szacuje się, że w naszym kraju na POChP może chorować nawet 2 mln osób. Zarówno w USA, jak i w Europie bardzo duży odsetek przypadków pozostaje nierozpoznany. Istotna chorobowość i umieralność powodowana przez POChP i duży odsetek niezdiagnozowanych przypadków leżą u podłoża pomysłu wykrywania choroby za pomocą badań przesiewowych. W tym celu stosuje się spirometrię i kwestionariusze (zwykle pozwalające na wybór osób, u których wykona się spirometrię). Celem omawianej pracy była ocena skuteczności tych badań przesiewowych.
Analiza danych

Nie stwierdzono wpływu badań przesiewowych, prowadzonych u dorosłych osób bez objawów, na poprawę jakości życia, chorobowości lub umieralności z powodu POChP. Wykrycie choroby w fazie bezobjawowej nie wpływa na przebieg choroby.
Zalecenie

US Preventive Services Task Force (USPSTF) nie zaleca przesiewowego badania dorosłych chorych bez objawów (D – postępowanie niezalecane, umiarkowana wiarygodność danych).

Wykonywanie badań diagnostycznych pozostaje oczywiście uzasadnione i potrzebne u osób z objawami, które mogą wskazywać na POChP.
Komentarz

Warto zauważyć, że nie znaleziono badań, w których bezpośrednio sprawdzano wpływ stosowania badań przesiewowych na oceniane punkty końcowe. Zidentyfikowano jedynie 5 badań, oceniających wpływ przesiewu na palenie tytoniu, w 4 z nich nie stwierdzono korzystnego efektu. Badania przesiewowe w kierunku POChP poza kosztami nie generują też ryzyka dla badanych i dają palaczom z POChP dodatkowy bodziec do rzucenia palenia.1 W Polsce przeprowadzono duże badania przesiewowe, które doprowadziły do wykrycia wielu przypadków choroby.2 Warto podkreślić za Autorami powyższej pracy, że nawet palacze z zaawansowaną obturacją oskrzeli nie byli świadomi swojej choroby.2 Wyniki te nakazują ostrożne podejście do amerykańskiego zalecenia – badaniem przesiewowym nie szkodzimy chorym, a potencjalnie możemy im pomóc.
Piśmiennictwo/źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post