Łokieć golfisty

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Łokieć golfisty

Post autor: admin. med. »

dr n. med. Grzegorz Adamczyk

Częstą dolegliwością na jaką uskarżają sie pacjenci jest ból przedziału przyśrodkowego łokcia. W zależności od tego, który sport dominuje w danym kraju—Anglicy nazywają go "łokciem golfisty", Francuzi "łokciem oszczepnika", a Amerykanie "łokciem tenisisty przyśrodkowym".

Po stronie przyśrodkowej stawu łokciowego znajduje się wystający guzek kostny, zwany nadkłykciem przyśrodkowym kości ramiennej, a poniżej niego miękki kanał, w którym przebiega nerw łokciowy. Chyba każdy zna uczucie "prądu do palców", gdy mocno uderzymy w nerw łokciowy w pobliżu łokcia.

Uprawiający sport bardzo często ulegają urazom, po których dochodzi do zrostów w kanale łokcia. Osobnym źródłem kontuzji są ćwiczenia statyczne z obciążeniami. Dochodzi wtedy do przerostu masy mięśniowej i np. pogrubiała głowa mięśnia trójgłowego ramienia, mięsień łokciowy dodatkowy—mogą uciskać na nerw łokciowy w kanale powodując jego kompresję. Dlatego duże znaczenie, nawet u osób ćwiczących rekreacyjnie, ma dbałość o prawidłową technikę ćwiczeń, unikanie pozycji przeciążających nerw łokciowy, prawidłowa pozycja łokcia i nadgarstków tak, by nie dochodziło do zmian przeciążeniowych. Np. przy ćwiczeniach na tzw. "modlitewniku" należy łokcie układać tak, by nacisk na przyrząd wywierał wyrostek łokciowy, a nie na kanał nerwu łokciowego. Ćwiczenie przez sportowca zmęczonego, źle stabilizującego nadgarstki, np. uchwyt w pozycji zgięcia grzbietowego nadgarstka, powodują względne wydłużenie nerwu i mogą powodować zmiany niedokrwienne.
źródło: carolina.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post