Łokieć tenisisty(Zespół bólowy bocznego przedziału łokcia)

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Łokieć tenisisty(Zespół bólowy bocznego przedziału łokcia)

Post autor: admin. med. »

dr n. med. Grzegorz Adamczyk

Umieściłem tę nazwę w cudzysłowie, gdyż to pojęcie to taki trochę worek, do którego wrzucono kilka różnych chorób i wszystko, co boli w bocznym przedziale stawu łokciowego, nazywa się zwyczajowo "łokciem tenisisty".

Bierze się on najczęściej z tego, że człowiek konstrukcyjnie, biologicznie, przygotowany jest na chwyt, podnoszenie, mocne zginanie palców. A więc mięśnie zginacze są dużo mocniejsze, stanowią 6/7 przekroju przedramienia. Ich przebieg jest prosty, logiczny, przyczep kostny silny i ustawiony po kątem prostym do ich osi długiej. Mięąnie prostujące nadgarstek i palce zaczynają się bardzo wąskim przyczepem na nadkłykciu bocznym kości ramiennej, pole przylegania ma 2-3 cm2.
Siłowy wyprost palców w naturze nie jest nam praktycznie potrzebny, ręka ma się szeroko otworzyć, by zapoczątkować chwyt. Natomiast w wielu sportach, np. backhand w tenisie, ale np. i przy pracy nożyczkami, często siła wyprostu ma być taka sama jak zgięcia. Powoduje to bardzo często tendencję do powolnego "nadrywania" przyczepu prostowników przez nadmiernie napięte, niedostatecznie rozciągnięte zginacze. Pewną skłonność do takiego przetrenowania mają osoby z nadmobilnymi nadgarstkami.

Pojawia się charakterystyczny ból zlokalizowany w bocznym przedziale stawu łokciowego. Ból nasila się w czasie wysiłku, po jakimś czasie uniemożliwia praktycznie każde ćwiczenie. Mięśnie przedramion stają się nadmiernie napięte przez cały czas, po jakimś czasie pojawia się problem z całkowitym wyprostowaniem stawu łokciowego.

Leczenie łokcia tenisisty polega przede wszystkim na tym, by w ostrej, zapalnej fazie ograniczyć bolesne ćwiczenia, można stosować masaż lodem. Następnie wprowadzamy ćwiczenia przywracające prawidłową elastyczność zginaczy i prostowników, a więc przede wszystkim stretching prostowników i zginaczy palców, nadgarstka i łokcia. Jeśli to nie pomaga konieczna jest wizyta u specjalisty.
źródło: carolina.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post