Samorządy zapłacą za leczenie?

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
admin. med.

Samorządy zapłacą za leczenie?

Post autor: admin. med. »

Zgodnie z przyjętym przez rząd projektem ustawy o działalności leczniczej samorządy będą mogły finansować swoim mieszkańcom świadczenia zdrowotne, np. diagnostykę onkologiczną czy dodatkowe szczepienia. Zostaną też zobowiązane do przymusowego podpisywania umów ze swoimi szpitalami niezależnie od jakości usług i opinii pacjentów o placówce. Konfederacja Lewiatan zwraca uwagę, że takie rozwiązanie jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Jeżeli samorząd będzie miał pieniądze, to mieszkańcy otrzymają wsparcie. Jeżeli nie - zostaną z tym co jest. Może zatem trzeba będzie przenosić się do bogatszych gmin, które stać będzie na dodatkowe wydatki? - mówi dr Dobrawa Biadun, radca prawny, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Ministerstwo Zdrowia, próbując znaleźć pieniądze na poprawę sytuacji w ochronie zdrowia, przerzuca odpowiedzialność na inne podmioty. Ale to nie zmieni faktu, że środków w systemie jest zbyt mało, a koszyk świadczeń gwarantowanych zbyt szeroki. Dlatego zdaniem Lewiatana czas na poważną rozmowę o rewizji finansowania, a nie doklejanie kolejnych łatek.

Zdaniem pracodawców z Lewiatana, niezrozumiałe jest również wprowadzenie obowiązku zawarcia umowy z placówką podległą samorządowi, jeżeli wykonuje ona świadczenia zdrowotne, które chce sfinansować samorząd. To przeczy zasadzie konkurencyjności oraz uniemożliwia wybór placówki najlepszej dla pacjenta. Zadziwiające, że pomimo sprzeciwu tak wielu środowisk - w tym samorządów - Ministerstwo Zdrowia forsuje takie zmiany - dodaje Dobrawa Biadun.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post