Łączenie leków z alkoholem

Leki, wskazania, działanie, skutki uboczne, interakcje leków.Leki zalecane do leczenia.Środki spożywcze bezglutenowe
admin. med.

Łączenie leków z alkoholem

Post autor: admin. med. »

Interakcje leków z alkoholem

Mieszanie alkoholu z lekami może być szkodliwe. Alkohol podobnie jak niektóre leki może powodować senność i zmęczenie. Picie alkoholu w czasie jednoczesnego przyjmowania leków wzmacnia w/w działania. Możesz mieć trudności z koncentracją lub wykonywaniem czynności mechanicznych takich jak prowadzenie pojazdów, obsługa maszyn. Małe ilości alkoholu sprawiają, że jazda samochodem staje się niebezpieczna, natomiast po zmieszaniu alkoholu z lekami narażasz siebie na jeszcze większe ryzyko. Połączenia alkoholu z niektórymi lekami może prowadzić również do upadków i poważnych obrażeń, w szczególności u osób starszych.
Mieszanie alkoholu z lekami może być szkodliwe. Alkohol podobnie jak niektóre leki może powodować senność i zmęczenie. Picie alkoholu w czasie jednoczesnego przyjmowania leków wzmacnia w/w działania. Możesz mieć trudności z koncentracją lub wykonywaniem czynności mechanicznych takich jak prowadzenie pojazdów, obsługa maszyn. Małe ilości alkoholu sprawiają , że jazda samochodem staje się niebezpieczna, natomiast po zmieszaniu alkoholu z lekami narażasz siebie na jeszcze większe ryzyko. Połączenia alkoholu z niektórymi lekami może prowadzić również do upadków i poważnych obrażeń, w szczególności u osób starszych.
Leki mogą mieć w swoim składzie wiele składników czynnie działających

Niektóre leki, w tym wiele popularnych leków przeciwbólowych, leków na kaszel, przeziębienie i środków p/alergicznych zawiera więcej niż jeden składnik czynny, który może wchodzić w reakcje z alkoholem. Jeżeli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tego jak alkohol może reagować z lekami ,które przyjmujesz zapytaj farmaceutę.
Niektóre leki zawierają alkohol

Niektóre leki zawierają aż do 10% alkoholu. Syropy przeciwkaszlowe i przeczyszczające mogą zawierać większe stężenia alkoholu.
Alkohol działa inaczej na kobiety

Generalnie u kobiet występuje większe ryzyko wystąpienia niż u mężczyzn potencjalnych problemów z alkoholem. Charakterystyczne dla kobiet jest wyższe stężenie wypitego alkoholu we krwi niż u mężczyzn, nawet jeśli alkohol jest pity w tych samych ilościach. Spowodowane jest to ogólnie mniejszą zawartością wody w organizmie kobiety niż w organizmie mężczyzny. Ponieważ wypity alkohol miesza się z wodą zawartą w organizmie człowieka, wypita ilość alkoholu jest bardziej stężona w organizmie kobiety niż u mężczyzny. W wyniku czego kobiety są bardziej podatne na szkodliwe działanie alkoholu na organy wewnętrzne takie jak wątroba.
Starsi ludzie są bardziej narażeni

Starsi ludzie znajdują się w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia szkodliwych interakcji leków z alkoholem. Starzenie się organizmu spowalnia umiejętność do wydalania alkoholu , w wyniku czego alkohol dłużej pozostaje w organizmie. U osób starszych również występuje większe prawdopodobieństwo przyjmowania leków ,które wchodzą w interakcje z alkoholem. Generalnie osoby starsze często stosują więcej niż jeden lek.
Ważny jest czas

Alkohol i leki mogą szkodliwie reagować pomiędzy sobą nawet jeśli nie są przyjmowane w tym samym czasie.
PAMIĘTAJ

Mieszając leki i alkohol stawiasz siebie w sytuacji ryzyka wystąpienia niebezpiecznych interakcji. Jeżeli nie wiesz jaki jest efekt interakcji stosowanych przez ciebie leków z alkoholem, najlepszym rozwiązaniem jest unikanie alkoholu. Aby dowiedzieć się więcej na temat twoich leków i ich potencjalnych interakcji z alkoholem porozmawiaj z farmaceutą lub innym specjalistą opieki zdrowotnej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post