Jaką antykoncepcję mogą stosować chore na raka?

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Jaką antykoncepcję mogą stosować chore na raka?

Post autor: admin. med. »

Jaką antykoncepcję stosują chore na raka?
Katarzyna Szpernal,
W ciągu ostatnich dziesięcioleci zaobserwowano znaczny postęp w dziedzinie leczenia nowotworów, co doprowadziło do poprawy przeżywalności chorych. Kobiety leczone na raka w wieku rozrodczym mogą pozostać płodne, co wiąże się z prawdopodobieństwem rozważania ciąży lub metod jej zapobiegania. Niestety, obecnie ciągle niewiele jest informacji, pomagających lekarzom dobrać antykoncepcję dla tej specyficznej grupy pacjentek.
Chociaż nowotwory złośliwe zazwyczaj są diagnozowane w późniejszych latach życia, niektóre rodzaje raka są bardziej powszechne u dzieci i dorosłych. Coraz częściej w społecznym dyskursie zwraca się uwagę na fakt, że chociaż chemio i radioterapia mogą doprowadzić do bezpłodności, wiele kobiet nadal jest zdolnych do zajścia w ciąże, zarówno podczas, jak i po zakończeniu leczenia. Z tego powodu Stowarzyszenie Planowania Rodziny podało wytyczne pomocne przy wyborze antykoncepcji w przypadku kobiet ze zdiagnozowanym rakiem.

W oparciu o przeprowadzone analizy bezpieczeństwa i skuteczności dostępnych środków antykoncepcyjnych, Stowarzyszenie Planowania Rodziny stwierdziło, że cierpiące na raka kobiety w wieku reprodukcyjnym powinny unikać złożonych preparatów antykoncepcyjnych (zawierających estrogen i progestagen), ponieważ substancje te mogą zwiększyć ryzyko zatoru żylnego. Aktualne dane na temat pigułki progestagenowej są niewystarczające, aby wydać jasne zalecenia na temat jego wpływu na ryzyko zakrzepicy. Poleca się ją jednak w przypadku chorych na niedokrwistość, gdyż pigułka zmniejsza obfitość krwawienia miesiączkowego.

Zastrzyki hormonalne, zawierające octanu medroksyprogesteronu, nie są zalecane u pacjentek osteoporozą, jednak można u nich stosować środki, zawierające estrogen.

Należy również ustalić, czy dobrana metoda antykoncepcji nie jest związana ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia raka. Chociaż stwierdzono, że złożone preparaty mogą przyczyniać się do rozwoju raka piersi, nowsze doniesienia nie potwierdziły tego faktu. Mimo wszystko odradza się ich stosowanie kobietom, leczonym z powodu raka piersi. U tych kobiet najlepszym wyborem wydaje się być wkładka wewnątrzmaciczna (IUD). Ponadto u pacjentek, którym podaje się tamoksifen, IUD może przeciwdziałać rozrostowi endometrium, jako skutkowi ubocznemu leczenia, równocześnie zapewniając skuteczną antykoncepcję. Mimo braku przeciwwskazań, należy zachować ostrożność przy użyciu wkładki wewnątrzmacicznej u pacjentek z immunosupresją.

Poprawa w diagnostyce i leczeniu raka wpłynęła na wzrost jakości życia chorych w trakcie i po leczeniu. Wiele chorych na raka kobiet jest w związkach i pozostaje aktywna seksualnie. Stosunek płciowy bez zabezpieczenia może prowadzić do ciąży nawet wtedy, gdy szanse na zachowanie płodności są minimalne. W przypadku osób chorych na raka ciąża może być niepożądana ze względu na potencjalne działanie teratogenne leków przeciwnowotworowych lub negatywny wpływ ciąży na przebieg choroby. Kobiety chore na nowotwory znajdują się w grupie zagrożonej koniecznością przerwania ciąży, co niesie za sobą poważne psychologiczne i emocjonalne konsekwencje. W związku z tym ważne jest, aby informować pacjentki onkologiczne o tym, jakie mają możliwości zapobiegania ciąży.

Istnieje wiele metod antykoncepcji, dostępnych dla kobiet chorych na raka. Wybór odpowiedniej metody, podobnie jak w przypadku kobiet zdrowych, powinien być dobrany indywidualnie do pacjentki. Rodzaj raka, wiek pacjentki, jej rezerwy jajników, choroby towarzyszące oraz potencjalne korzyści, płynące ze stosowania antykoncepcji, muszą zostać wzięte pod uwagę podczas podejmowania decyzji. Należy również pamiętać o tym, że część metod zapobiegania ciąży może chronić przed rozwojem niektórych nowotworów.

Odpowiednio dobrana antykoncepcja jest skuteczna i nie zagraża pacjentce, umożliwiając jej prowadzenie normalnego życia w trakcie leczenia raka, jak i po zakończeniu terapii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post