Co to jest nadwrażliwość zęba? Objawy i leczenie

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Co to jest nadwrażliwość zęba? Objawy i leczenie

Post autor: admin. med. »

Nadwrażliwość zęba to ból spowodowany starciem powierzchni zęba lub tkanki dziąsła. U osób dorosłych najczęstszą przyczyną nadwrażliwości zębów jest odsłonięcie korzeni wskutek cofania się dziąseł. Korzenie nie są chronione szkliwem, co powoduje odsłonięcie tysięcy niewielkich kanalików prowadzących do ośrodka nerwowego zęba (miazgi). Oddziaływanie na nie ciepła, zimna lub ucisku objawia się bólem.

Lekceważenie nadwrażliwości zębów może być przyczyną innych problemów zdrowotnych jamy ustnej. Dzieje się tak zwłaszcza wówczas, gdy - ze względu na ból - człowiek szczotkuje zęby niestarannie i krótko, zwiększając ryzyko rozwoju próchnicy zębów i choroby dziąseł.

Jak mogę sprawdzić, czy mam nadwrażliwe zęby?
Jeżeli kiedykolwiek odczuwałeś w zębach uczucie bólu po spożyciu gorących lub zimnych pokarmów i napojów, było to oznaką nadwrażliwości zębów. Ale nie jesteś w tym osamotniony. Jest to stan, który występuje u co czwartej osoby dorosłej i z upływem czasu pojawia się i zanika.

Jak leczyć nadwrażliwe zęby?
Po pierwsze, należy zgłosić się do stomatologa lub higienisty.

Zazwyczaj nadwrażliwość zęba można skutecznie wyleczyć. Stomatolog może przepisać fluorkowy żel do nakładania na zęby lub płukankę fluorkową. Można także stosować pasty do zębów o niskiej zawartości środka ściernego, specjalnie przeznaczone dla zębów nadwrażliwych. Zapytaj stomatologa, jakie produkty łagodzące nadwrażliwość zębów będą odpowiednie w Twoim przypadku.

Pamiętaj o myciu zębów we właściwy sposób, gdyż w przeciwnym razie powierzchnia Twoich zębów może ulec starciu, co spowoduje ich nadwrażliwość. Przyczyną starcia (utraty) powierzchni zębów może być także zbyt energiczne szczotkowanie, klamra protezy częściowej oraz aparaty korekcyjne.

Co powoduje nadwrażliwość zębów?

Czym jest nadwrażliwość zębów?
Problem z nadwrażliwością zębów dotyczy wielu osób. Nadwrażliwość często wywołana jest jedzeniem lub piciem czegoś zimnego, gorącego, słodkiego lub kwaśnego. U osób zdrowych zębina (warstwa zęba bezpośrednio otaczająca nerw) pokryta jest szkliwem w obrębie korony zęba oraz dziąsłem otaczającym ząb. Z czasem warstwa szkliwa może stawać się coraz cieńsza, wskutek czego zapewnia ona słabszą ochronę. Dziąsła mogą się też z czasem cofać, odsłaniając zębinę powierzchni korzenia.

Zębina zawiera mnóstwo maleńkich otworków i kanalików biegnących od zewnętrznej powierzchni zęba do znajdującego się w jego centrum nerwu. Gdy zębina zostaje odsłonięta, kanaliki te ulegają pobudzeniu w wyniku zmian temperatury lub podczas spożywania niektórych pokarmów. Poniższe zdjęcie przedstawia kanaliki zębiny pod mikroskopem:

Microscopicviewofdentin

Co powoduje nadwrażliwość zębów?
Odsłonięcie zębiny może mieć różne przyczyny, z których najczęstsze to:

Cofanie się dziąseł spowodowane wiekiem lub nieprawidłowym szczotkowaniem
Zawierające kwasy napoje (gazowane) powodujące uszkodzenie szkliwa i odsłonięcie zębiny
Zgrzytanie zębami - może powodować nadwrażliwość większości lub wszystkich zębów
Szczotkowanie zębów pastą o wysokim współczynniku ścieralności, niewłaściwa technika szczotkowania lub mycie zębów częściej niż trzy razy dziennie mogą doprowadzić do utraty szkliwa
Choroby dziąseł, powodujące niekiedy cofanie się dziąseł
Zębina może zostać odsłonięta w pękniętych lub złamanych zębach

Nadwrażliwość mogą też wywołać niektóre zabiegi dentystyczne. Nadwrażliwość w trakcie lub po zabiegu występuje często w przypadku wybielania zębów, profesjonalnego oczyszczania oraz zakładania aparatów ortodontycznych lub plomb.

Co można zrobić?
Pierwszym etapem leczenia nadwrażliwości zębów jest określenie jej przyczyny - w tym celu warto skorzystać z pomocy dentysty. Jeśli nadwrażliwość spowodowana jest odsłonięciem zębiny, istnieje kilka sposobów, z których pacjent i stomatolog mogą skorzystać w celu złagodzenia tej dolegliwości. Należą do nich:

Używanie szczoteczki z bardzo miękkim włosiem
Odpowiednia technika szczotkowania zapobiegająca ścieraniu szkliwa i cofaniu się dziąseł
Stosowanie specjalnej pasty zmniejszającej nadwrażliwość zębów
Stomatolog może:
Wzmocnić zęby poprzez nałożenie na wrażliwe miejsca lakieru z fluorem
Przepisać pastę z dużą zawartością fluoru do codziennego stosowania
Odbudować ząb, osłaniając obszary z utraconym szkliwem

Reasumując, niezależnie od tego czy konieczne jest wykonanie zabiegu w gabinecie stomatologicznym czy wystarczy nabycie produktów dostępnych bez recepty, najważniejszym etapem jest wizyta u dentysty, który określi przyczynę nadwrażliwości zębów i pomoże znaleźć skuteczne rozwiązanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post