Cukrzyca a problemy ze zdrowiem w obrębie jamy ustnej

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Cukrzyca a problemy ze zdrowiem w obrębie jamy ustnej

Post autor: admin. med. »

Cukrzyca a problemy ze zdrowiem w obrębie jamy ustnej

Czy istnieje związek pomiędzy chorobami dziąseł a cukrzycą?
Najnowsze badania sugerują istnienie związku pomiędzy chorobami dziąseł a cukrzycą. Choć wiadomo, że osoby z cukrzycą narażone są na większe ryzyko rozwoju chorób dziąseł, najnowsze badania sugerują, iż przewlekłe choroby dziąseł mogą stanowić czynnik ryzyka rozwoju cukrzycy.

Jak to się dzieje? Choroby dziąseł mogą powodować przedostawanie się bakterii do krwioobiegu i aktywację komórek wytwarzających sygnały biologiczne, które mają niszczący wpływ na cały organizm. W obrębie trzustki, na przykład, może to prowadzić do uszkodzenia lub zniszczenia komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie insuliny (hormon regulujący poziom cukru we krwi). Jeśli tak się stanie, może rozwinąć się cukrzyca typu 2 – nawet u uprzednio zdrowych osób, u których nie występowały żadne czynniki ryzyka cukrzycy.

Zdrowie jamy ustnej jest nieodłączną składową ogólnego stanu zdrowia.* Pamiętaj zatem, by dokładnie szczotkować i nitkować zęby, a także zgłaszać się do dentysty na regularne kontrole.

Jeżeli mam cukrzycę, czy jestem poza tym narażony na ryzyko chorób jamy ustnej?
Jeżeli niewystarczająco kontrolujesz swój poziom glukozy we krwi, bardziej narażasz się na rozwój chorób dziąseł i utratę większej liczby zębów niż osoby bez cukrzycy. Podobnie jak inne infekcje, również choroby dziąseł mogą stanowić czynnik podwyższający poziom cukru we krwi, utrudniając kontrolę glikemii osobom cierpiącym na cukrzycę.

Do innych problemów w obrębie jamy ustnej, jakie wykazują związek z cukrzycą należą: drożdżyca jamy ustnej (choroba wywoływana przez grzyby rozwijające się w obrębie jamy ustnej) oraz suchość w jamie ustnej, która może być przyczyną bolesności, owrzodzeń, zakażeń i ubytków.

Jak mogę zapobiegać problemom stomatologicznym związanym z cukrzycą?
Przede wszystkim kontroluj poziom cukru we krwi. Dbaj o zęby i dziąsła, a także zgłaszaj się co sześć miesięcy na kontrolę. Aby zapobiec drożdżycy jamy ustnej (zakażenie grzybicze), kontroluj glikemię, unikaj palenia, a jeżeli nosisz protezy, zdejmuj je i czyść codziennie. Dobra kontrola glikemii może również przyczynić się do zapobiegania i łagodzenia suchości jamy ustnej powodowanej cukrzycą.

Czego mogę spodziewać się podczas wizyty kontrolnej? Czy powinienem mówić mojemu dentyście, że mam cukrzycę?
Osoby z cukrzycą mają szczególne potrzeby zdrowotne – dentysta jest osobą posiadającą odpowiednią wiedzę i umiejętności, by z twoją pomocą zaspokoić te potrzeby. Informuj swojego dentystę na bieżąco o wszelkich zmianach twojego stanu zdrowia i o wszelkich zażywanych przez ciebie lekach. Jeżeli aktualnie twoja glikemia nie jest najlepiej kontrolowana, odłóż wszelkie zabiegi stomatologiczne na później, o ile nie są one pilne.

*Według raportu lekarza naczelnego Stanów Zjednoczonych na temat stanu zdrowia jamy ustnej.
źródło: colgate.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post